۱۴ بهمن ۱۳۹۸
معامله قرن!
در مساله معامله قرن واقعا مشکل جهان معامله کردن روی فلسطین نیست. مشکل قرنِ گندی است که در همه جای جهان حقوق بشر و عدالت و آزادی و حق زندگی نابود شده است. در مساله فلسطین هم شرکت سهامی ضد انسانی قرن در تجارت خانه ترامپ و اسراییل و عربستان صرافی می شود. به این معامله بد نگویید که کارگردانانش همیشه معامله گر بوده اند. به قرنی لعنت بفرستیم که انسانیت را به حاشیه فرستاد و ترامپ در راس این محور نه تنها ارزشهای انسانی که تاریخ دموکراسی وارزشهای آمریکایی را هم‌ به‌چالش کشید

۱۲ بهمن ۱۳۹۸
مراسم تشییع مادر دکتر هادی خانیکی
دکتر هادی خانیکی بیشتر از یک دوست است. رفاقت های دهه های طولانی ما را به هم پیوند داده است. هادی در سوگ مادرش نشسته است. آنها که میشناسندش می دانند که متواضعانه و بی ادعا چه تلاشی برای فرهنگ و مطبوعات و سایش سیاست به فرهنگ کرده است. از اولین نسل روزنامه نگاران بعد انقلاب بود و همیشه آهسته وپیوسته به عنوان استاد بزرگ ارتباطات تدریس کرد وشاگردان فرهیخته ای به جامعه تحویل داد. آنها که معمولا قلم شان در خدمت مردم است. امشب در مشهد برای تسلیت به خانه مادری اش رفتم. به اطلاع همه علاقمندان به فرهنگ ومطبوعات می رسانم که مراسم تشییع مادر دکتر هادی خانیکی روز دوشنبه ۱۴ بهمن ساعت ۹ و نیم در صحن آزادی برقرار است. روح ورضواان الهی نثار این مادر و تسلیت به همه خاندان مصیبت دیده.

۰۹ بهمن ۱۳۹۸
چهارمین سالگرد پدرم
چهارمین سالگرد پدرم حضرت ایه الله ابطحی را برگزار میکنیم. در هر سنی که پدر را از دست بدهیم،خالی شدن پشت و تنها ماندن در خلأرا حس می کنیم. پنجشنبه ده بهمن از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح در مشهد مسجدالعلی خیابان بهجت (نزدیک راه آهن) چهارمین سال پدر نازنینمان را گرامی می داریم. اگر دوست داشتید شرکت کنید. اگر مشهد نیستید و نمی آیید، صلواتی به روح مطهرش نثار فرمایید. قدر پدرهاتان را در زندگی و پس از مرگشان بدانید.

۰۷ بهمن ۱۳۹۸
فاطمیه نمایش وحدت اسلامی
یام شهادت حضرت زهرا (س) است. دختر پیامبر اعظم (ص) که برای مسلمانان و به‌خصوص برای شیعیان از جایگاه عالی و ویژه‌ای برخوردار است. هر سال بعد از مراسم عاشورا بیشترین عرض ارادت‌ها، محافل و مجالس روضه‌خوانی برای ایام فاطمیه برگزار می‌شود. عزاداری و بزرگداشت مراسم ایام شهادت حضرت زهرا (س) یقینا از برترین ثواب‌هاست. در ایام عاشورا مراجع تقلید و بزرگان حوزوی کمتر مراسم رسمی دارند و بار عزاداری‌ها بیشتر بر عهده توده‌های مردم است هر استان، شهر و روستا مراسم محلی ویژه خود را دارد، اما در مراسم ایام فاطمیه معمولا همه مراجع تقلید و بزرگان دینی شیعه مراسم سنگینی برگزار می‌کنند. به‌نوعی پاسداشت این ایام هویت شیعه هم شده است. در دهه‌های اخیر تصمیم به تعطیلی رسمی این روز از سوی دولت گرفته شد. بار‌ها آیت‌ا... وحید خراسانی این اتفاق را از بزرگ‌ترین حسنات رئیس دولت اصلاحات شمرده‌اند، اما در کنار همه این واقعیت‌ها باید توجه کرد که آن حضرت رمز وحدت جهان اسلام هم هست. همه فرقه‌های اسلامی به ایشان به‌عنوان تنها دختر پیامبر اعظم (ص) احترام می‌گذارند. جهان شیعه به این دلیل این حرمت‌گذاری را برای دختر پیامبر (ص) قائل است که مکتب اسلام و راه پیامبر (ص) و اعتلای دین خدا رشد کند و پرچم اسلام در اهتزاز باشد. توجه به وحدت جهان اسلام به معنای نادیده گرفتن واقعیت‌های تاریخی نیست. اساسا در بحث همدلی و وحدت جهان اسلام هرگز مطرح نبوده است که شیعیان یا سنیان دست از عقاید خود بکشند یا معتقدان به هریک از این مذاهب، به مذهب دیگر رو آورند. هویت دینی و مذهبی هر اعتقادی تاریخی است و هرکدام دلایل خود را دارند. حتی درباره ادیان مختلف نیز نمی‌توان انتظار داشت که متدینان به ادیان و مذاهب گوناگون دست از اعتقادات خود بکشند و به دین یا مذهب دیگری رو آورند. هر وقت در تاریخ چنین توقعاتی مطرح شده، به جنگ‌های بزرگ دینی منجر شده است و به نام خدا و دین در طول تاریخ میلیون‌ها انسان جان خود را از دست داده‌اند، اما با التزام هر دین و مذهبی به اعتقادات خود، می‌شود هم گفت‌وگوی ادیانی داشت و هم وحدت درون‌دینی را تقویت کرد. مصیبت‌های تاریخی و ستم‌هایی که به حضرت زهرا (س) روا شده است و دست‌کم شیعیان بر آن تأکید دارند، باید گفته شود، اما فرصت فاطمیه نباید به لعن و نفرت و دوری آحاد جامعه اسلامی از یکدیگر منجر شود. تمام هویت زهرای مرضیه سلام‌ا... علی‌ها در این است که فرزند، شاگرد، مروج و مبلغ دین پدرش بوده است. ثمره همدلی مسلمانان با یکدیگر التیام‌بخش درد‌هایی است که آن مظلومه در حیات و شهادتش متحمل آن شده است. باید ضمن بزرگداشت ایام فاطمیه، به این نکته توجه کرد که زهرا (س) همچنان رمز وحدت و یکدلی جهان اسلام نیز هست و مورد احترام همه مسلمانان جهان است. همه دل‌سوختگان مکتب اسلام و شیعه در ایام عزای فاطمه زهرا (س)، سوگوار و مصیبت‌زده‌اند و گذر زمان نمی‌تواند این دل‌سوختگی را کم کند. هر سال فاطمیه و عاشورا و سایر مراسم سوگ شیعی یادآور هویت شیعه‌ای است که جزئی از مکتب بزرگ اسلام است. در این راستا همه باید در برابر موج جهانی اسلام‌ستیزی به تقویت اساس دین اسلام کمک کنند.

۰۵ بهمن ۱۳۹۸
فیلم دو پاپ
فیلم دو پاپ محصول مهم امسال سینمای جهان است.آن را دیدم. البته فیلم تبلیغاتی واتیکانی می تواند باشد اما گفتگوهای دوئل وار مذهبی پاپ سنتی قبلی جوزف راتزینگر که استعفا داد و خورخه برگولیو پاپ رفرمیست فعلی و دیالوگ های آنان برای جوامع مذهبی فوق العاده است. در یک جا پاپ قبلی که می بیند توانایی جذب مخاطب برای کلیسا را ندارد و نمی خواهد از روشهای سنتی اش برگردد، استعفا می دهد و میگوید نمی تواند نماینده مسیح باشد. جایی که دو پاپ در مقابل یکدیگر اعتراف به گناهانشان می کنند دیدنی است.در مورد تصمیم های مهمی که در زندگی گرفته اند. کارگردان فیلم فرناندو میرلس ومحصول ۲۰۱۹ است. به آدم هایی که دغدغه های فرهنگی دارند توصیه میکنم حتما ببینند.

۰۲ بهمن ۱۳۹۸
عاقبت اصولگرایی عاقبت اصلاح طلبی
تابلوی قدیمی عاقبت نقد ونسیه فروشی را خیلی ها یادشان هست. هفته گذشته با یکی از بزرگان اصولگرایان هم جلسه شدم. می گفت صد و خورده ای کاندیدای تهران تایید صلاحیت شده داریم. ظاهرا به دلیل کثرت کاندیداها تا اینجا قرار است چهارتا لیست بدهند. گفتم دارندگی و برازندگی. اصلاحاتی ها هم در به در دنبال تایید صلاحیت شده می گردند بلکه بتوانند لیست کامل بدهند. قدیما توی مغازه های خواربارفروشی همین تابلو را به شکل رنگی وبزرگ می زدند. یک طرف تابلو آدم چاق وچله ای است در حال ترکیدن. و یک طرف دیگر آدم لاغری رنجور. بالای چاقه نوشته عاقبت نقد فروشی وبالای لاغره نوشته عاقبت نسیه فروشی پیشنهاد نوستالژیک من این است که همان عکس باز نشر شود. زیر چاقه بنویسند عاقبت اصولگرایی زیر آن یکی بنویسند عاقبت اصلاح طلبی هشتگ بزنند #شورای_نگهبان!

8 4        ۱      3 7
© Copyright 2003-2022, Webneveshteha.com. All rights reserved.