۳۰ آذر ۱۳۸۲
شب يلدا و فال حافظ

امشب بلندترين شب سال است. يلدا بر شما مبارک. ملت خوش ذوق ايراني شبهاي يلدا به دور يکديگر جمع مي شوند، ميوه و آجيل مي خورند و از نصايح پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها بهره مند مي شوند. از همه زيباتر اينکه سعي مي کنند از حافظ تفالي بگيرند. من هم بر اساس اين سنت ايراني براي وب نوشت فالي گرفته ام که آن را برايتان مي نويسم (فال حافظ مثل هميشه عجيب بود.)

 

 

بر سر آنم که گر زدست برآيد

دست به کاري زنم که غصه سر آيد

 

خلوت دل نيست جاي صحبت اضداد

ديو چو بيرون رود فرشته در آيد

 

صحبت حکام ظلمت شب يلداست

نور زخورشيد جوي بو که بر آيد

 

بر در ارباب بي مروت دنيا

چند نشيني که خواجه کي به در آيد

 

ترک گدايي مکن که گنج بيابي

از نظر رهروي که در گذر آيد

 

صالح و طالح متاع خويش نمودند

تا که قبول افتد و که در نظر آيد

 

بلبل عاشق تو عمرخواه که آخر

باغ شود سبز و شاخ گل به بر آيد

 

غفلت حافظ درين سراچه عجب نيست

هرکه به ميخانه رفت بي خبر آيد

 

۲۹ آذر ۱۳۸۲
جنگ تندروهاي اديان

به عقيده من اگرچه در دنياي پر آشوب کنوني و دهه اخير، اصلي ترين مشکل در حوزه متدينان به اديان گوناگون بوده است، اما دين مشکل دنيا نبوده است. يک دليل فلسفي دارد و آن اينست که دين از طرف خدايي آمده است که خالق همه بشر است و نمي تواند بخشي را به خون ريزي بخش ديگري از مردم تشويق کند. و لذا همه اديان الهي براي ايجاد صلح و آرامش آمده اند و کليدي ترين شعار آنها نيک بختي و آرامش و صلح براي انسانها بوده است. ولي به  همين دليل که دين از طرف خداوند آمده است، متوليان دکاندار نماينده خدا فرصتي يافته اند که خواستها و آمال خود را بنام دين بر جوامع عرضه کنند و بدتر از آن بنام دين بشريت مخلوق خدا را به جان يکديگر بيندازند. اگر نيک به واقعيتهاي اين جهان بنگريم، در اين وادي درگيري ديني، اين تندروهاي اديان هستند که متدينان را به جان يکديگر انداخته اند. تندروهايي که هرگز هيچ ديني به آنها نمايندگي نداده است ولي همواره اديان و متدينان را به دنبال خود کشيده اند. فردي بنام اسامه بن لادن  که دنيا را يک جا عليه اسلام بسيج کرد، کجا نماينده مسلمانان شده است که اينگونه آدمکشي را در افکار عمومي جهان مساوي با اسلام کرده است.

 رژيم صهيونيستي و شارون که همه پرونده اش در قتل و خون ريزي و تجاوز خلاصه مي شود، کي نماينده دين يهوديت شد، و کجا يهوديان وي را نماينده خود کرده اند؟ بوش که تابع يکي از تندرو ترين مکتب هاي مسيحي است و اتفاقاً يکي از مذهبي ترين روساي جمهور آمريکا، به چه حقي نماينده مسيحيت شده است؟ باور کنيد اکثريت خاموش مسلمانان و يهوديان ومسيحيان از شخصيت هايي مثل بن لادن  و شارون و بوش نفرت دارند، ولي چه بايد کرد که آنها بنام دين ما و شما با هم مي جنگند و هزينه آن را دين مي دهد. به همين دليل امروز اساسي ترين نياز جهان، دينداري همراه با تسامح و پرهيز از تندروي هاي ديني است. همان که محمّد (ص) و موسي و عيسي براي آن نازل شدند و دين خود را به دنيا عرضه کردند.

۲۸ آذر ۱۳۸۲
شهادت امام صادق (ع)

شهادت امام صادق عليه السلام را به همه تسليت مي گويم.

مکتب شيعه ما را جعفري مي گويند، يعني مکتب امام صادق. دليل آن هم اينست که آن بزرگوار در ميان امامان دوازده گانه شيعه بيشترين عمر را داشتند. درگيري بين حکومت بني اميه و بني العباس بود. و فرصت خوبي براي امام جعفر صادق عليه السلام و پدر بزرگوارش پيش آمد که بتواننداحکام شيعه و فقه جعفري را رواج دهند. تعداد انبوه و فراوان روايات رسيده از امام صادق  عامل آن بود که امروز فقه شيعه عمدتاً مبني بر روايات نقل شده از امام صادق و پدر بزرگوارش امام باقر عليهما السلام باشد و لذا فقه شيعه، فقه جعفري نام گرفته است.

تمايز اصلي شيعه و پويا بودن اين مکتب در مبداء فقهي آن از نظرات آن امام است که به همين دليل روز شهادت امام ششم در کشور ما تعطيل است.

مجدداً به همه پيروان آن حضرت اين مصيبت را تسليت مي گويم.

۲۷ آذر ۱۳۸۲
بالاخره

آقاي سيد صفدر حسيني، وزير پر تلاش و صادق و دلسوز که در عين فعال بودن در وزارت کار در حوزه سياست هم دلسوزانه کار مي کند. بخصوص وقتي مي بيند از جبهه مشارکت انتقادي صورت مي گيرد، نان را به غير از قيمت روز مي خورد و از آنها دفاع مي کند. يک روزي در دولت،  با حدت و شدت داشت درباره مسائل اقتصادي و برنامه ريزي و بودجه صحبت مي کرد. ضمناً لر هم هست و لهجه قشنگي دارد. آقاي مظاهري، وزير اقتصاد ودارايي که در موقع طرح مسائل اقتصادي، آنقدر دقيق گوش مي کند که نمي شود با او حرف زد و جايگاه ثابت من کنار ايشان است، گفت 12 بار. معنايش را نفهميدم، گفت تا به حال 12 بار گفته بالاخره! صفدر تکيه کلام بالاخره دارد. تحريک شدم از آن لحظه تا آخر صحبت وي را براي  بالاخره يابي به دقت گوش کنم. من هم 9 بار ديگر را شمردم، که بالاخره  در يک صحبت کمتر از ده دقيقه اي بالاخره 21 بار بالاخره شمرديم. ولي يقين ندارم که بالاخره همين 21 بار گفت يا من و مظاهري در شمارش  اشتباه کرده باشيم! نه اينکه خداي ناکرده فکر کنيد که کمتر بوده، نه نگرانيم بيشتر گفته باشد و ما مشغول الذمه باشيم!

اين يادداشت  را به خود صفدر حسيني و مظاهري هم نشان دادم، راضي بودند که منتشر کنم.

۲۶ آذر ۱۳۸۲
سه هزارمين سالگرد زردتشت

روز جمعه 8.9.21 به عنوان سخنران جلسه زرتشتي هاي تهران به مرکز آنان در خيابان جمهوري اسلامي رفتم. قبل از سخنراني من مراسم جَشَن خواني بود. سه نفر موبد با صداي گرمي  اوستا مي خواندند. همزمان يکي از آنان برگهاي سبز شمشاد را حرکت مي داد و ديگري ميوه هاي مختلف را به اوستا تقدس مي بخشيد. در آخر مجلس به زبان اوستايي دعايي خواندند که همه يک انگشت خود را بلند مي کردند، بدين معنا که خدا يکي است .

 

 

و بعد دعاي دوم آنها دعاي توفيق براي حکومت بود که بتواند خدمت کند، در اينجا همه  دو انگشت خود را بلند مي کردند.

 

 

اين مراسم بخاطر  سه هزارمين  سالگرد زرتشت بود که يونسکو آنرا اعلام کرده بود. من در سخنراني گفتم  در اينجا بوي ايران و صلح استشمام مي کنم. گفتم اين آقاي اوشيدري موبد موبدان فعلي يکبار براي من تعريف کرد که يکي از دختران مسلمان از من پرسيد شما نماز مي خوانيد؟ گفتم بله. گفت پس شما هم مثل ما هستيد. اوشيدري به او گفته بود وقتي ما بوديم شما کجا بوديد که ما مثل شما باشيم!  با اين مقدمه وقتي موبد اوستا را با صداي بلند مي خواند گفتم که اين مردم زبان اوستايي را مي فهمند؟ گفت: نه، مثل اينکه در مجالس شما قرآن مي خوانند و مردم نمي فهمند. من هم بلافاصله گفتم: پس شما هم مثل ما مي مانيد! جمعيت کف زد و خنديد.

 

 

گفتم نه زرتشت را مي توان از ايران گرفت و نه ايران را از زرتشت. صلح و آرامش هم در مکتب زرتشت بسيار برجسته است. براي اين مناسبت شادمانه آش مقدس خوشمزه اي را هم پخته بودند که از رسوم زرتشتي ها است. خيلي خوشمزه بود، حسابي چسبيد!

 

 

هفت نوع خشک بار هم بود که بر آن اوستا خوانده بودند و تبرک شده بود.

 

 

در اين جلسه رسمي به سختي چند تا عکس گرفتم که در اين ياداشت مي بينيد. فريده دختر شش ساله ام هم که تنها بود، به اجبار همراه من آمده بود. وقتي همه زرتشتي ها انگشت خود را بلند کردند، او هم انگشتش را بلند کرد. خيلي باعث خنده شد که ناخودآگاه فريده اين رسم زرتشتي ها را انجام مي دهد.