۳۰ مهر ۱۳۸۴
انصار حزب الله و فیلترینگ وب نوشت

امشب اولین شب قدر است. فرصت دعا و معنویت. این فرصت ها در زندگی لحظاتی است که می تواند عمری را با نشاط کند.

 

                           *********

امروز برای روزنوشت مطلبی به ذهنم نرسیده بود. سایت انصار نیوز را می دیدم که با شکل جدید راه اندازی شده. مبارک باشد! اینکه مدتهاست انصار حزب الله به جای استفاده از ابزار خشن فیزیکی از دکمه های کامپیوتر استفاده می کنند جای خوشحالی است. مطلب بامزه ای در تحلیل عدم فیلترینگ سایت من نوشته بود. هوس کردم عین آنرا روزنوشت کنم. بالاخره زحمت کشیده اند.

 

ابطحي معاون خاتمي و تهديد رژيم!!!

 «اگر رژيم تصميم بگيرد وبلاگ مرا سانسور كند هزينه‌اي كه بابت مخالفت عمومي خواهد پرداخت بسيار سنگين خواهد بود»

محمدعلي ابطحي- معاون سابق رئيس‌جمهور سابق- در مصاحبه با هفته‌نامه آمريكايي «نيوساينتيست» ضمن بيان مطلب فوق گفت: «من به دليل سابقه فعاليت سياسي توانسته‌ام به كار ادامه دهم و بسيار شناخته شده هستم. سابقه من محافظ من است.»

اظهارات ابطحي در حالي است كه برخي از گروه‌هاي اپوزيسيون مقيم آمريكا، ادامه كار سايت ابطحي و بي‌تفاوتي جمهوري اسلامي ايران نسبت به مطالب كذب و بعضا مخالف نظام را به دليل بي‌اهميتي اين سايت دانسته و معتقدند آنچه در سايت ابطحي نوشته مي‌شود، قبل از آن كه موجب نارضايتي مسؤولان جمهوري اسلامي باشد باعث خنده و مضحكه مراجعه‌كنندگان به اين سايت است.

گفته مي‌شود مصاحبه ابطحي و تاكيد او بر اين نكته كه جايگاه ويژه و اهميت شخصيت وي مانع از برخورد نظام با اين سايت است، با هدف پاسخگويي به اپوزيسيون نظام بوده است كه او و سايتش را بي‌اهميت و فاقد ارزش پاسخگويي دانسته‌اند.

۲۹ مهر ۱۳۸۴
مصوبه دولت علیه گفتگوی تمدنها

این روزها  مسئله مصوبه دولت در مورد لغو کمک  به مرکز گفتگوی  یک مسئله ی جالبی شده است . جوری خبر آن مطرح شده بود که گویا بالاخره  با این اقدام انقلابی جلو ریخت و پاشهای آقای خاتمی  گرفته شد  و مشکلات اقتصادی در حال حل است. اما ماجرا از این قرار است: در قانون مصوب مجلس در بند ه ماده 110 قانون برنامه چهارم دولت را موظف کرده که برای توسعه مسئله گفتگوی تمدنها و فرهنگها از تاسیس نهاد های غیر دولتی برای تحقق  عملی گفتگوی فرهنگها و تمدنها و به خاطر کاهش  تصدی گری دولت حمایت نماید. پیرو این قانون دولت قبلی مصوبه ای داده که تعداد معدودی بتوانند به موسساتی مثل این موسسه و موسسه باران مامور به خدمت شوند. مثل خیلی دیگر از موسسات غیر دولتی که کارمندان دولتی فراوانی به آنجاها منتقل شده اند و مشغول کارند. چون بر اساس قانون دولت باید از این NGO ها حمایت کند. نه بودجه ای اختصاص می یابد و نه امکانات مالی. اصلا بدون هیچ مصوبه ای هم می توانند دستگاههای دولتی با انتقال کارمندی به هر جا که آقای خاتمی از آن طرف ها عبور کرده مخالفت کنند. این اعلام و تبلیغات دو هدف در پی دارد: یک آنکه جوری تبلیغات کنند که گویا دولت قبلی اهل حیف و میل بوده و می خواهد آنرا ادامه دهد. گمان هم میکنند اثر می کند. واقعا  که چقدر قصد عوامفریبی در این تبلیغات وجود دارد. وآیا تصور نمی کنند که مردم آنقدر ها هم یه جوری نیستند .

دوم آنکه: تازه به دوران رسیدگی و کینه ورزی نسبت به اختلافات سیاسی گذشته تا چه سطحی تنزل کرده است. حتما هم آقای خاتمی بعد از 8 سال ریاست جمهوری و تلاش، و با این مصوبه ی مهم اقتصادی! قصد استفاده از خدمات پنج، شش نفر را ندارد. اگر چه آقای خاتمی در این موارد هیچوقت به روی خودش نمی آورد ولی با آن سینه ی فراخی که جزو اخلاق اوست، لابد در برابر این حرکت های کینه توزانه ی نمایشی در دل حتما لبخند ملیحی می زند. خدا کند در کنار این مصوبات و نطقهایی که فعلا همه علیه قبلی ها است، زودتر رئیس جمهور و دوستان صمیمی ایشان اگر نفت را سر سفره نمی آورند  به جای حمله به گذشته ها و تعریف و تمجید از حودبه ساماندهی اقتصاد کشور بپردازند.

 

۲۸ مهر ۱۳۸۴
قاط زدن در یمن

 

 

همراه آقای خاتمی در دورانی که رئیس جمهور بود به یمن سفر کرده بودیم. در دیدارهایی که بعداز ظهر داشتیم یک مرتبه دیدیم که لپ راست اکثر مردم باد کرده است. مردم ، پلیس، فیلمبردارها و بقیه. خیلی تعجب کردم گفتند اینها قاط زده اند . البته نه به معنای قاط زدن فارسی . قاط یک نوع برگی است که تقریباً همه مردم یمن بعد از نهار آنرا کنار لپ خود در دهان نگه می دارند و کم کم روی آن آب می نوشند. 3 تا 5 ساعت در دهان باقی می ماند. آرام بخش است و به تعبیر خودشان نشاط آور.به جای چایی ما . زن و مرد یمنی از 13، 14 سالگی استفاده از آن را شروع می کنند. به تناسب جیب افراد از انواع خوب تا عادی آن مورد استفاده است. چند روز پیش با سفیر یمن که علیرغم جدا بودن از حکومت، برای خداحافظی از به دیدن من هم آمده بود غیر از مسئل سیاسی وبین المللی  صحبت از قاط هم کردیم. می گفت در مراسم رسمی دولتمردان هم قاط استفاده میکنند . از اینکه بعد از شیوع استفاده از قاط کشاورزان یمنی برای رشد سریعتر قاط مواد شیمیایی به آن می زنند و مردم عادی هم از آن مجبورند استفاده کنند ناراحت بود زیرا به گفته ی او اخیراً بالاترین آمار سرطان حنجره و معده در یمن به خاطر استفاده از این نوع قاط ها بوجود آمده است.

اصل این برگها از اتیوپی آمده و به این شکل در یمن فراگیر شده است.

بعضی از بهترین انواع آن اخیراً به صورت بسته بندی های گرانقیمت در اروپا و امریکا بفروش میرود که در اثر استفاده از آن  2 روز تمام می توان بیدار ماند.

بیشترین پولی که در یمن رد و بدل می شود پول قاط زدن است. از 2  دلار تا 5 دلار در روز، به تناسب وضع اقتصادی افراد برای قاط  زدن در یمن مصرف می شود.

دنیاست و سنت ها و عادتهای مختلف

۲۷ مهر ۱۳۸۴
خیلی دور، خیلی نزدیک، معنویت انتخابی

 

زبان و ادبیات دعوت به دینداری همواره از عناصر چالش برانگیز حوزه ادیان بوده است.

معنویت و رابطه با خدا چون یک امر کاملاً درونی است و تنها در اختیار دل هر فردی است باید در یک بستر کاملاً آزاد و با توجه به نیازهای درونی هر فردی که حتماً گهگاه به آن نیاز پیدا خواهد کرد، رشد نماید. هر آنچه که باعث شود دیگران به اجبار و یا خشونت به روی آوری به معنویت فراخوانده شوند، باعث سست شدن و یا قطع پیوند افراد با معنویت و دینداری می شود

اخیراً فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک اکران شده بود. با معنویت رابطه زلالی داشت. کسی که همه گمان می بردند باید منجی باشد و دیگری را نجات دهد، خود در آستانه نابودی، به دست همان دیگری نجات پیدا  می کند و معلوم می شود که در یک لحظه می تواند همه عوامل قدرت ظاهری در کویر تنهایی بی تأثیر شوند و دست دیگری باید جان توانمند را نجات دهد.

خداوند بهشت را آفریده تا آنها که دوست دارند به آن سمت جهت گیری کنند دعوت کردن مردم به زور و اجبار به بهشت وظیفه هیچکس نیست چه بسا خیلی دور، خیلی نزدیک آنها که گمان می برده اند در بهشت جا رزرو کرده اند به آن نرسند و آنها که همه آنان را جهنمی می پندارند درب بهشت را دق الباب کنند.

۲۶ مهر ۱۳۸۴
آیت الله منتظری

 برای افطارماه رمضان، یکی از دوستان قدیمی ما را به قم دعوت کرده بود. بعد از افطار برای دیدن آیت الله منتظری به بیت ایشان رفتم. گعده فقهی بود. این یک رسم قدیمی بین مراجع است. گعده احتمالاً از لغت قعده گرفته شده است و معنای آن نشست است. در این گعده ها یک نفر، مسئله فقهی را مطرح می کند وبقیه نظرات و مستندات خود را مطرح می نمایند تا در نهایت مرجع تقلید نظر فقهی خود را ارائه کند. وسط بحث بود. آیت الله منتظری ابراز لطفی کردند و نشستیم. خیلی وقت بود خدمت ایشان نرسیده بودم. ایشان از معدود کسانی است که زنده اند و از پر ماجراترین و سخت ترین زندگی ها را داشته است.

در وسط صحبت، در فاصله ای که یکی از شاگردان داشت حدیثی از کتاب پیدا می کرد،  ایشان از همان بالای صندلی گفتند احوال وبلاگ آقای ابطحی چطور است؟ خیلی این سخن ایشان برایم هیجان انگیز بود. وقتی جلسه تمام شد در حیاط بغلی چند لحظه ای خدمت ایشان رسیدم و دامادم آقا صالح هم همراهم بود. احوال خانواده و زن و فرزندانم را پرسیدند. هم یادشان بود من 3 دختر دارم و هم گفتند پارسال گفته بودی که داماد  مثل پسر آدم است. با این سن و سال و این همه سختی این حافظه فوق العاده است. بعد هم در مورد تعداد مراجعه کنندگان به وبلاگ و میزان وقتی که برای سایت می گذارم پرسیدند، گفتم مگر می خوانید. گفتند گاهی. شرمنده شدم. بعد گفتند سایت من را هم می بینی تا بحال سه بار به دلیل فیلتر شدن آدرس آنرا عوض کرده ایم و آدرس آخری آنرا دادند. اسامی کتابهای خودشان که به تازگی بر روی سایت رفته را هم برشمردند. توجه این پیرمرد مرجع تقلید به سایت و اینترنت  هم عجیب بود هم امیدوارکننده.

از حال شخصی شان سؤال کردم، گفتند خیلی کاردارم. مسائل فقهی، مراجعات اینترنتی مردم که باید جواب بدهم و مسائل سیاسی که باید نظر بدهم. ولی احساس می کنم که دیگر وضع جسمانی ام اجازه نمی دهد که آن جور که علاقمندم به این کارهایم برسم. وقتی هم که ایشان صحبت میکردند و کتاب و مسائل الشیعه را بدست گرفته بودند، حسابی معلوم بود که دستهایشان  لرزه دارد، یادآوری دورانی را هم که در قم بودم و به درس ایشان می رفتم کردند.

از عمق جان دعا کردم که خدا این شخصیت بزرگ علمی را برای دفاع از اسلام طول عمر دهد.

۲۵ مهر ۱۳۸۴
تغییر مدیران میانی

 

بعد از تغییر رئیس جمهور، تغییر وزراء و معاونان امری عادی و قابل قبول است. اما تغییر مدیران میانی، خسارتی است که مستقیماً مردم باید هزینه آن را پرداخت نمایند. زیرا این مدیران در طول سالها با بودجه عمومی توانسته اند تخصص های زیادی پیدا کنند، شاید هر کدام بار ها با  هزینه مردم تصمیمات خطا گرفته اند و اکنون راه صواب را پیدا کرده اند. بسیاری از آنها از سرمایه عمومی دوره های تخصصی ویژه گذرانده اند و در سفرهای پر هزینه با دستاوردهای کاری بین المللی آشنا شده اند. تغییرات سریعی که در مدیریت میانی در حال انجام است هدر دادن سرمایه ملی است که در نتیجه آن باز برای بهبود وضع کشور دوباره باید از جیب ملت، مدیران جدید با روش تجربه و خطا آموزش ببیند.

کاش دولت جدید لااقل بخاطر مردم به این امر مهم توجه کند.

۲۴ مهر ۱۳۸۴
جلسه روزنامه نگاران بی روزنامه

 

روزنامه نگاران سرشناس کشور که فعلاً از آنها روزنامه نگار بی روزنامه  هستند جلسه ای دارند که گه گاه دور هم جمع می شوند. چند روز پیش جلسه آنها در جبهه مشارکت بود.  از من دعوت کرده بودند که مهمان جلسه آنها باشم. اصلاً نشست و برخاست با روزنامه نگاران لطف ویژه ای دارد. محسن امین زاده معاون سابق وزارتخارجه با آنکه خیلی خشن به نظر می رسید، با مهربانی فراوانی جلسه را اداره می کرد. دست این روزنامه نگاران هم مثل ماها از اخبار ویژه کوتاه شده بود. طبعاً چند نفر خبرهای سوخته و قدیمی دادند که در سایتها و روزنامه ها آمده بود! کلی در این باب متلک پرانی شد. وقتی نوبت حرف زدن من رسید مقدمه ای گفتم که ما باید گذشته مان را نقد کنیم تا بتوانیم بفهمیم که در آینده چه باید  بکنیم. اگر رسانه های اندک باقی مانده بتوانند این بحث را آغاز کنند احزاب اصلاح طلب هم می توانند از این سردرگمی بیرون بیایند. ضمن آنکه گفتم در جبهه محافظه کاران هم وضع بهتر نیست. آنها مشکلات بیشتر دارند. ستون فقرات جناح راست که نتوانسته است لاریجانی و قالیباف و حتی هاشمی را به کاخ ریاست جمهوری بفرستد، در عین حال باید از وضع موجود هم تعریف و حمایت کنند.

دربخش پرسش و پاسخ هم بیشترین حجم سئوالات به مسئله مجمع روحانیون مبارز و تغییرات اخیر اختصاص یافت که من هم تاریخچه ای از تشکیل آن و تحولات اخیر و اصرار ما به ماندن آثای کروبی و نقش آقایان خاتمی و موسوی خوئینی در آینده بیان کردم. در بحث نظرسنجی های دوران انتخابات هم گفتم که قطعاً برای فریب دادن همه جریانات سیاسی ساماندهی شده بود. اگر این نظرسنجی ها نبود و بخش عمده ای از اصلاح طلبان به آن اعتماد نمی کردند، حتی با سکوت اصلاح طلبانی که کاندیداهای دیگری معرفی کردند، دویست سیصد هزاری که آقای کروبی با آقای احمدی نژاد اختلاف داشت جبران می شد و آقای کروبی به مرحله دوم می رسید و حتماً هم در آن مرحله با رأی بیشتری از آقای احمدی نژاد می توانست بر نفر اول پیروز شود.

آقای تاجزاده هم نیمچه سخنرانی ای ایراد نمود و این حرف من را قبول داشت. در هر حال بجای افسوس بر گذشته باید به صورت واقعی باید به فکر آینده بود.

در پایان از سحرخیز احوال گنجی را پرسیدم، می گفت همه بی خبرند.  البته حرفهای دیگری هم زد و به بعضی رفتارها سوءظن پیدا کرده بود.

جای خیلی از خبرنگاران پرکاری که ترک وطن کرده اند هم خالی بود.

۲۳ مهر ۱۳۸۴
هنر در دنیای ارتباطات

 هنر زبان لطیفی است که با درون انسانها رابطه ایجاد میکند . شاید در اثر انقلاب ارتباطات همه مقوله ها بدلیل ارتباط گسترده و آسان دچار چالش شده اند، اما بدلیل اینکه درون و احساس انسانها در همه جای دنیا – اگر به خاطر آلودگی های ناشی از قدرت تغییر نکرده باشد – دارای عواطف مشترک و واحدی هستند ، هرچه ارتباطات آسانتر وگسترده تر شود زمینه رشد هنر بیشتر فراهم میگردد .یک قطعه موسیقی ، یک فیلم ، یک کارتون ، یک عکس ، یک مجسمه میتواند توسط یک هنرمند در هر نقطه ای از جهان خلق شود . وقتی این هنر میتواند از مرزهای جهان با سرعت و آسان عبور کند به راحتی میتواند محبوبیت و مقبولیت جهانی وبی مرز پیدا کند . بستر فرود هنر احساس و دل آدمهاست که در همه جای دنیا یکی است . پس زنده باد هنر مندان همه جای دنیا.

۲۲ مهر ۱۳۸۴
افطاری فراکسیون اقلیت مجلس

چند روز پیش دوست خوبم آقای محمد رضا تابش که سالها در دفتر رئیس جمهور با هم همکار بودیم واز نظراتش استفاده می کردیم و فعلآ در جایگاه نماینده اردکان ریاست فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی با اوست دعوتنامه ای فرستاده بود که در جلسه فراکسیون مجلس و سایر چهره های اصلاح طلب شرکت کنیم .

دیشب این جلسه در باشگاه نهاد ریاست جمهوری بر گزار شد . وقتی من رسیدم بیشتر میزها پر بود. جایی که من نشستم بعضی از نمایندگان مجلس بودند. رضا خاتمی و آغاجری هم بعدا به به همان میز پیوستند. در طول افطار بحث های سیاسی جریان داشت. نماینده اردبیل که پزشک بود برای آغاجری تعریف می کرد که در آن روزهایی که او محکوم به اعدام شده بود در یک سمینار پزشکی در کانادا شرکت داشته و هرکس که میفهمیده او نماینده مجلس ایران است به جای بحث پزشکی در مورد این حکم می پرسیده اند. وقتی افطار تمام شد گفتند برنامه سخنرانی ندارند. حق هم با کارگردانان جلسه بود. بیش از سخنرانی رسمی گپ و گفتگو های چند نفره در  جلسه اولی که بخش حکومتی اصلاح طلبان که هنوز نماینده مجلس هستند و خیل اصلاح طلبانی که از حکومت خارجند به هم می رسیدند ضروری تر بود. خبرنگاران هم موقعیت خوبی برای طرح پرسش های خود پیدا کرده بودند. آیه الله توسلی به عنوان یار همیشگی امام به مجلس وزن معنوی خاصی داده بود. نمایندگان مجلس هم به عنوان میزبان خبرهای زیادی از مجلس و اختلافات داخلی محافظه کاران را با سایر شرکت کنندگان در میان می گذاشتند. یک توافق اعلام نشده در جمع مشترک بود که: سکوت اصلاح طلبان در شرایط فعلی که محافظه کاران در حکومت یکدست  خود مشکلات فراوانی برای تقسیم قدرت دارند شایسته ترین کار است. البته کاری هم که اصلاح طلبان باید در شرایط فعلی انجام دهند در جمع های کوچکتر و غیر رسمی تر باید دنبال شود.

دستاورد مهم این جلسه کنارهم قرار گرفتن اصلاح طلبان و رایزنی های تاثیر گذار جنبی بود که قطعا در تعیین روند آینده آنان و همکاری و وحدت نظرشان موثر خواهد بود.

به سهم خود از فراکسیون اقلیت مجلس تشکر می کنم و امیدوارم آنها اگر چه نمی توانند حضور تعیین کننده ای در این مجلس داشته باشند اما بخاطر سربلندی ایران و مردم سرافراز آن به همراه اصلاح طلبان خارج مجلس فعالتر به رشد اندیشه مورد قبول اکثریت مردم ونخبگان که به شدت نگرانند کمک نمایند.

۲۱ مهر ۱۳۸۴
تولد آقای خاتمی

 

امسال نمیدانم چرا موج گسترده  ای برای تبریک گویی تولد اقای خاتمی بوجود آمده بود . امروز شصت و دومین سالروز تولد ایشان بود . معمولا بزرگان خیلی روز تولدشون رو تحویل نمیگیرند . من هم در طول این سالهای دوستی ندیده بودم توجه ویژه ای به این روز شده باشد .اما امسال خیلی ها – حتی آنهایی که در سالهای ریاست جمهوری گلایه ها داشتند -  گویا دلشان برای صفا و روح آزادیخواهانه او ودورانش تنگ شده بود و با sms و ویلاگ و یادداشت به بهانه ی تولد آقای خاتمی تبریک  مینوشتند . به سایت من هم از طریق کامنت و ایمیل خیلی تبریک ارسال شد . همین بهانه ای شد که امروز دسته گلی گرفتم وبردم پیش آقای خاتمی تااز طرف  خودم و خوانندگان سایت به ایشا ن تولدشونو تبریک بگویم . آقای حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش هم بود وقتی فهمید که امروز تولد آقای خاتمی است گفت تبریک تولد هم میگویم . من هم گفتم اصلا امروز کاری نداشتم وفقط به همین مناسبت آمده ام . کلی البته ضایع هم شدیم چون اصلا پیام تبریک تولد رو تحویل نگرفت !. خوب شد وقت نداشت والا دراین موارد معمولا دستمون هم  میندازد .

به آدمها ی بزرگ و معروف و سیاستمداران گلایه وشکایت و اعتراض فراوان وجود دارد . خیلی ها در طول مدت ریاست جمهوری ازآقای خاتمی گلایه داشتند  اما آقای خاتمی  از معدود سیاستمدارانی است که کسی از او نفرت پیدا نکرد و اورا دروغگو نپنداشت و به یقین نامش با افتخار در تاریخ ایران میماند .

شانس آقای خاتمی در این هم هست که اتفاقات بعد از او باعث شد که  بیشتر از دوران ریاستش مقبول افتد .

 

8 4        ۱   ۲    ۳       3  7
© Copyright 2003-2022, Webneveshteha.com. All rights reserved.