۳۱ مرداد ۱۳۸۴
اولين صورت جلسه مجمع روحانيون مبارز

 

اولين جلسه مجمع روحانيون مبارز در تاريخ 26/12/1366 تشکيل شده است. در نوشته هاي قديمي ام دفتري پيدا کردم که در آن صورت جلسات يک ساله اول مجمع به خط من ثبت شده است. جالب است که در اين جلسه به خاطر اهميت ارائه ليست جداگانه از روحانيت مبازر براي انتخابات مجلس سوم، ليست کانديداهاي مجمع مشخص شده است. اين صورت جلسه توسط اعضاء امضاء شده است. نام آيت الله حسن صانعي درميان اعضاي جلسه نيست ولي جزء امضاء کنندگان هست:

 

بسمه الله رحمن رحيم

اولين جلسه روحانيون مبازر تهران روز 26/12/66 هم زمان با بعثت حضرت ختمي مرتبت در منزل حجت الاسلام صدوقي با حضور حجت الاسلام آقايان: کروبي، موسوي خوئيني، جلالي خميني، خاتمي، رحيميان، خلخالي، منتجب نيا، توسلي، بيات، سراج، موسوي لاري، صدوقي، رحماني، هادي، ابطحي، محتشمي، انصاري، سيد محمد هاشمي، آشتياني، نظام زاده، با هدف تشکيل روحانيون مبارز تهران با کسب اجازه از محضر امام امت تشکيل جلسه داد و تصويب کرد از اين پس بر محور نظرات حضرت امام و به خاطر تعقيقب اهداف معظم له درمسائل حساس کشور اعلام نظر نمايد. در مورد انتخابات دوره سوم مجلس شوراي اسلامي نيز اسامي کانديداهاي تهران قرائت و از ميان آنان افراد زير به ترتيب رأي آوردند آقايان هاشمي رفسنجاني، کروبي، دعائي، صدوقي، موسوي لاري، دکتر معين، ولائي (19 رأي)، اصغري، الويري، دستغيب، خانم دباغ، دکتر روحاني، (16 رأي)، انواري، فخرالدين حجازي، دکتر فروتن (15 رأي)، خانم رجائي (14 رأي)، عميد زنجاني، دوزدوزاني (13 رأي) شيباني، اصغرزاده (12 رأي)، نوربخش، نجفي علمي(11 رأي)، مير محمد صادقي، تسليمي (10 رأي).

۳۰ مرداد ۱۳۸۴
وزارت ارشاد و توديع مسجد جامعي

 

ديروز رفته بوديم مراسم توديع آقاي مسجد جامعي براي پايان دوران وزارت ارشادش. انصافا بزرگان حوزه فرهنگ و هنر همگي جمع بودند. آقاي مسجد جامعي آدم صبور و مقاومي بود. يک استدلال هميشگي داشت و آن اينکه اهالي فرهنگ و هنر بايد احساس امنيت داشته باشند. در اين سالهايي وزير ارشاد بود خيلي از روزها به حوزه کتاب، سينما و روزنامه ها هجوم مي آوردند و فيلمساز و هنرپيشه و ناشر و سردبير و مؤلف را به خاطر کاري که مجوز ارشاد داشت احضار مي کردند، مي توانست با يک بيانيه تند رفع تکليف کند. بارها با هم درددل مي کرديم  نظرش اين بود که اين بيانيه تند رفع تکليف از ما مي کند ولي احساس امنيت را از نويسندگان مي گيرد. وزارتخانه بايد خودش و مديرانش مشکلات را تحمل کنند ولي احساس امنيت از هنرمندان گرفته نشود. تقريبا همه مديران عالي وزارت ارشاد در دوران مسجدجامعي و دوران وزير فرهيخته و دانشمند قبلي، دکتر مهاجراني به خاطر دفاع از نويسندگان و هنرمندان پرونده پيدا کردند. اين را ديروز با لحن پر دردي مسجد جامعي در سخنانش گفت. وزارت ارشاد در دو دهه گذشته خيلي دوران متفاوت و عجيبي را ديده است. از زماني که قرار بود رد پاي همه توطئه ها را در حوزه هاي فرهنگ و هنر پيدا کنند و نگاه امنيت غليظ بر حوزه فرهنگ در دوران قبل از 76 سايه انداخت، تا امروز، فشار فراواني بر اين حوزه بوده است که بايد کاري کند که مردم جامعه بر اساس معيارهاي رسمي ارائه شده رفتارکنند.خاتمي که در دوران وزارتش مورد انتقاد تند قرار گرفت، استعفا داد. لاريجاني آمد با مشي نسبتا قابل قبول. همان گروه موفقيتي برايش ثبت نکردند. ميرسليم آمد با همه تندي هاي ممکن، باز فرهنگ تغيير نکرد. خاتمي رئيس جمهور شد و وزير دانشمندي مثل مهاجراني آمد، هر چه "توانستند" عليه او کردند تا استعفا داد. مسجد جامعي آمد با اهالي فرهنگ مثل سلف خود رابطه خوبي برقرار کرد، اما به قول خودش حتي سخنران مجلس ختم عمويش هم به او ناسزا گفت و انتقاد کرد. حالا که اصحاب کيهان هم مي خواهند آنجا را فتح کنند باز هم تغييري در جامعه بوجود نخواهد آمد. زيرا که فرهنگ را فقط آنها که با وزارت ارشاد در ارتباطند درست نمي کنند، دهها پارامتر سياسي و اقتصادي، نحوه عملکرد مسئولان نبود عدالت اجتماعي و مسائل سياسي وتبعيض ها در فرهنگ سازي مؤثرند.

در هر حال مسجد جامعي با يک سخنراني علمي ايران دوستانه و در ميان حمايت "همه" اهالي فرهنگ و هنر از وزارت خداحافظي کرد. اما کار بزرگي که شد اين بود که در اين دوران نگاه امنيتي به فرهنگ با مقاومت دولت خاتمي و وزارت ارشاد مسجد جامعي روبرو مي شد. اين همان امنيت خاطر هنرمندان و نويسندگان بود که خلاقيت مي آفريد. اين را دکتر فاتح رئيس دوست داشتني و شجاع خبر گزاري ايسنا هم ديروز گفت.

يک گروه موزيک سنتي هم برنامه اجرا کرد. انصافا زيبا بود. بيت پاياني شعري که مي خواند اين بود : دريغ است که ايران ويران شود

۲۹ مرداد ۱۳۸۴
روزنامه هاي اينترنتي و خبرگزاري هاي جديد

 

اخيراً علاوه بر خبرگزاري هاي متعددي که در اينترنت فعاليت خود را آغاز کرده اند. يکي دو سه تائي هم روزنامه اينترنتي فارسي زبان در حال تلاش فرهنگي و سياسي هستند. اگر چه کاربرد روزنامه اينترنتي و خبرگزاري خيلي متفاوت نيست، اما صفحه بندي، تيتر زدن و شکل دادن به يک مجموعه اطلاعات به صورت روزنامه، خود کار قابل تقديري است. در حقيقت روزنامه نگاري اينترنتي نوعي استقبال از دنياي جديد است که کاغذ و قلم جاي خود را با مونيتور و دکمه هاي حروف کامپيوتري عوض کرده است.

به دست اندرکاران روزنامه و خبرگزاري هاي جديد تبريک مي گويم. روزنامه هاي روز آنلاين و ايران ما و خبرگزاري هاي تازه تأسيس آريا (آقاي امير محبيان) انتخاب (آقاي مهدي فقيهي) فردا (فکر کنم دوستان آقاي احمد توکلي) خدمت (نزديکان آقاي احمدي نژاد) ميزان (طرفداران نهضت آزادي) نو انديش (؟) ازروزنامه و خبرگزاري هايي هستند که يا اخيراً راه اندازي شده و يا من اخيراً آن ها را ديده ام. اگر چه متأسفانه خيل سايت ها و وبلاگ هاي دوران انتخابات تمام شد ولي باز هم راه اندازي اين سايت هاي خبري خود جاي خوشحالي است. هر نوع رو آوري به دنياي مجازي براي مردم ما کار خير و مثبت تلقي مي شود.

اي کاش اين روزنامه ها و خبرگزاري ها که فعاليت فرهنگي میکنند نیز مثل روزنامه ها اسامي مديران مسؤول و يا لااقل گرايش واقعي خود را مي نوشتند که امکان تضارب آراء بيشتر مهيا گردد.

 

۲۸ مرداد ۱۳۸۴
خروج از غزه

 

در روزهای پایانی هفته، بعد از سالها حکومت اسرائیل مجبور شد که از غزه عقب نشینی کند و شهرک نشینان یهودی را از آنجا به داخل اسرائیل ببرد.

در انتقال این یهودیان و مقاومت آنان  دو حادثه در تصاویر توجه من را خیلی جلب کرد: یکی آن که عده ای از جوانان افراطی متدین یهودی در برابر سربازان اسرائیلی ایستاده بودند و به شکل ویژه ای که یهودیان دعا می خواندند و سر را تکان می دهند، دعا می کردند و مردم را به دنبال خود بسیج می کردند که حتی دز مقابل شارون و تصمیم او بایستند.

دیگر این که صاحبان بعضی از خانه های زیبا و با معماری های قشنگ، بولدوزر کرایه کرده بودند که وقتی می خواهند شهرک را ترک کنند، فلسطینیان نتوانند از خانه های آنها استفاده کنند!

دین یهود و مکتب حضرت موسی و یهودیان حتما با این روشها مخالف بوده اند، اما  وقتی دولت اسرائیل با  پشتوانه صهیونیستی از دین یهود استفاده ابزاری می کند، چنین افراطی گری ها را هم در پی دارد.

در هر حال پیروزی بزرگی برای مردم فلسطین بود که مبارک باشد.

 

۲۷ مرداد ۱۳۸۴
علی (ع)، پدر و دعا

 

میلاد امیرالمؤمنین علی علیه السلام و روز پدر بر همه شما مبارکباد.

علی(ع) برای مردم ایران بزرگ و پراهمیت است. زندگی اش همواره به عنوان یک مکتب، الگوی مردم ما بوده است و هرگاه که قصد مطالبه حقی را از حکومت هم دارند  زندگی و روش امام علی را مثال می زنند.

نهج البلاغه آن امام همواره کتاب راهنمای آزادگان جهان اسلام بوده است. عدالت خواهی و حساسیت علی علیه السلام به حقوق انسانها – حتی آنها که به دین او باور نداشتند – آرمانخواهان دنیا را به سوی آن بزرگوار کشانده است. ما هم در کشورمان و در انقلابمان با نام علی  و تکیه بر راه علی آغاز کردیم اما همه قبول دارند که با روش آن حضرت فاصله فراوان داریم!

فردا روز پدر هم هست. پاسداشت حرمت پدر وظیفه هر فرزندی است. به همه پدران سلام می کنم و برایشان آرزوی طول عمر دارم. به پدر خودم نیز ادای احترام می کنم.

هدیه به پدر، پدر زن یا پدر شوهر را نیز اگر توان دارید فراموش نکنید.

خوشحال کردن پدر یک وظیفه انسانی و اسلامی است. دعای خیر پدر و مادر هم باعث موفقیتهای بزرگ زندگی است.

ایام 13 رجب تا 15 رجب نیز ایام با برکتی است. دعا در این ایام سفارش شده است.

هر کدام از ما – در هر شرایطی ک