۲۶ فروردين ۱۴۰۱
خاطرات دوران اصلاحات (۹)
چهارشنبه‌ ۱۶ / مهر / ۷۶
آقای‌ دكتر ابراهیم‌ یزدی خواهان‌ ملاقات‌ با رئیس‌جمهور بود لذا به‌ نمایندگی‌ از رئیس‌ جمهور و به‌ دستور ایشان‌ با دبیر كلّ نهضت‌ آزادی، در دفتر آقای دعایی در روزنامه اطلاعات‌ دیدار كردم‌. یزدی معتقد بود كه‌: «آقای خاتمی به‌ شیوه‌ای كاملاً دموكراتیک قدرت‌ را در دست‌ گرفته‌ است‌ اما درباره ادامه كار او نگرانی‌های فراوانی وجود دارد. از زمان‌ حیات‌ امام‌ گروه‌هایی‌ وجود داشته‌اند كه‌ به‌ جمهوریت‌ نظام‌ اعتقاد ندارند و خواستار استقرار حكومت‌هایی مثل‌ عربستان‌ هستند. این‌ گروه‌ها پس‌ از شكست‌ در انتخابات‌ تلاش‌ كرده‌اند كه‌ هرچه‌ بیشتر آقای خاتمی را مهار كنند. مخالفان‌ می‌كوشند همان‌ بلایی را بر سر خاتمی بیاورند كه‌ بر سر مرحوم‌ بازرگان‌ آوردند؛ ابتدا شاخه‌ها را می‌زنند، سپس‌ سراغ‌ ریشه‌ها می‌روند. لذا آقای خاتمی باید شاخه‌ها را تقویت‌ كند؛ ایشان‌ باید به‌ نیروهای‌ خودی میدان‌ بدهد تا آنچه‌ را رئیس‌جمهور نمی‌تواند یا نمی‌باید مطرح‌ كند، بیان‌ كنند. اگر خاتمی موفق‌ نشود، آخرین‌ رئیس‌جمهور ایران‌ خواهد بود زیرا مخالفان‌ از مجاری قانونی موجود استفاده‌ می‌كنند و نظام‌ خلافت‌ را بر كشور حاكم‌ می‌كنند: رهبر كه‌ ولی‌فقیه‌ است‌، مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نیز مجلس‌ شیوخ‌ خواهد شد و به‌ این‌ ترتیب‌ نهادهای دموكراتیک تضعیف‌ یا نابود می‌شوند. خاتمی در حال‌ ایجاد رویه‌ در كشور است‌ و ما هم‌ از او حمایت‌ می‌كنیم‌. وضعیت‌ آزادی هم‌ باید هرچه‌ زودتر روشن‌ شود. نامه منسوب‌ به‌ امام‌ درباره نهضت‌ جعلی است‌. شما با ما همان‌طور رفتار كنید كه‌ حاكمان‌ با اخوان‌ المسلمین‌ در مصر یا حزب‌ رفاه‌ در تركیه‌ رفتار می‌كنند.»
در جلسه هیأت‌ دولت‌ شوشتری گزارش‌ داد كه‌ با ابریشمكار، از بازداشت‌شدگان‌ شهرداری، ملاقات‌ كرده‌ است‌. ظاهراً ابریشمكار شكنجه‌ نشده‌ اما ابداً حال‌ و روز خوشی ندارد.

پنج‌شنبه‌ ۱۷ / مهر / ۷۶
برای جلوگیری از پدید آمدن‌ مفاسد قدرت‌ امروز اولین‌ جلسة‌ هماهنگی نیروهای پدیدآورنده‌ دوم‌ خرداد در منزل‌ آقای‌ عبدالله‌ نوری‌ وزیر كشور تشكیل‌ شد. در این‌ جلسه‌ آقایان‌ موسوی‌خوئینی‌ها، كروبی‌، هاشمیان‌، نبوی‌، مجید انصاری‌، عبائی‌، مهاجرانی‌، كرباسچی‌، نجفی‌، نوربخش‌ و مرعشی‌ و من‌ شركت‌ داشتیم‌. اهداف‌ اصلی‌ این‌ جلسات‌ رفع‌ اختلافات‌ احتمالی‌ و ایجاد هماهنگی‌، تصمیم‌گیری‌ دربارة‌ مسائل‌ مهم‌ و مواجهه‌ با فعالیتهای‌ جریانات‌ رقیب‌ است‌. بهزاد نبوی‌ به‌ عنوان‌ دبیر جلسه‌ انتخاب‌ شد. امیدوارم‌ این‌ مجموعه‌ به‌ كاهش‌ بحرانها مدد برساند. در جلسة‌ امروز عمدتاً دربارة‌ دیداری‌ كه‌ شنبة‌ آینده‌ كرباسچی‌ با رهبری‌ خواهد داشت‌، بحث‌ شد. به‌ كرباسچی‌ توصیه‌ شد كه‌ در این‌ ملاقات‌ گرم‌ و عاطفی‌ رفتار كند ؛ نباید حمایت‌ رهبری‌ را كاملاً از دست‌ بدهد.
امروز با تعدادی‌ از دوستان‌ فاضل‌ و فعال‌ سیاسی‌ در حوزة‌ علمیه‌ قم‌، از جمله‌ ایازی‌ و كاملان‌، دیدار كردم‌. می‌گفتند ارتباط‌ آقای‌ خاتمی‌ با علمای‌ بلاد گوناگون‌ و از جمله‌ علمای‌ قم‌ كم‌ است‌ و باید بیشتر شود. در ضمن‌ معتقد بودند ایجاد تغییرات‌ بنیادی‌ در وزارت‌ اطلاعات‌ مقدم‌ بر هر كار دیگری‌ است‌.

جمعه‌ ۱۸ / مهر / ۷۶
امروز خانم‌ رباب‌ صدر و فرزندانشان‌ میهمان‌ ما بودند. خانم‌ صدر به‌ خاتمی پیشنهاد داده‌ كه‌ مجددّاً ماجرای‌ ربوده‌شدن‌ امام‌ موسی‌ صدر پیگیری شود

۲۰ فروردين ۱۴۰۱
خاطرات دوران اصلاحات (۸)
دوشنبه ۲۹ شهریور ۷۶
امروز آقای خاتمی برای اولین‌بار از رژه نیروهای‌ مسلح در میدان آزادی سان دید. ما به فرودگاه رفتیم و ایشان هم از آنجا به فرودگاه آمد تا به اردبیل برویم.
اردبیل یكی از سه استانی است كه خاتمی نتوانست در ایام تبلیغات انتخاباتی به آنها سفركند، افزون بر اینکه زلزله‌زده هم هست. به این دلایل پیشنهاد‌ کردیم در اقدامی ابتكاری زنگ شروع سال‌ تحصیلی در یكی از روستاهای استان اردبیل به صدا درآید و آقای خاتمی هم موافقت‌كرد. به اردبیل که رسیدیم مه‌غلیظی فرودگاه را پوشانده بود. ناچار تصمیم‌گرفتیم هواپیما در تبریز فرود‌ بیاید و مسیر تبریز اردبیل را با اتوبوس طی‌كنیم.
رئیس جمهور تلفنی برای خیل استقبال‌ كنندگان در فرودگاه پیامی فرستاد و از آنها عذرخواهی‌كرد. از داخل کابین آن را برای استاندار خواندم.
استاندار تبریز در فرودگاه به استقبال‌ آمد و پس از سلام و احوالپرسی به آقای خاتمی گفت از دفتر شما گلایه‌مندم كه ما را در جریان سفر شما به تبریز قرارنداده تا برای استقبال آماده‌ باشیم. هرچه درباره غیرمنتظره بودن سفر توضیح‌ دادیم و شوخی‌ كردیم، باز شاکی بود.

سه‌شنبه ۳۰ / شهریور/ ۷۶
امروز رئیس‌جمهور از چند روستای زلزله‌زده استان اردبیل بازدید‌كرد. از جمله «ِبنمار» در ۳۱ كیلومتری جنوب‌ غربی اردبیل که رئیس‌جمهور زنگ دبستان استقلال این روستا به صدا درآورد و سال تحصیلی جدید رسما آغا شد.
آقای خاتمی در حین سخنرانی برای دانش‌آموزان، دو مساله را مطرح كرد و از دانش‌آموزان سراسر كشور خواست كه نظراتشان را بگویند:
۱. عوامل و موانع استقرار قانون و امنیت در جامعه ما چیست؟ و ۲. چگونه می‌توان نیروهای نظامی دشمنان را از خلیج فارس بیرون راند؟
رئیس‌جمهور قبلاً به من گفته‌بود لطف‌الله‌ میثمی در نامه‌ای این پیشنهادی را داده‌ است.
برنامه‌های از پیش تعیین‌شده ما به روال معمول تنظیم نشده بود. این برای دست‌اندرکاران استان سخت بود. استاندار اینجا آقای احمدی‌نژاد بعد از دوم خرداد تغییر‌نکرده.
مصطفی تاجزاده معاون‌ سیاسی وزارت کشور شخصا ما را همراهی می‌کند تا کارهای مربوط به استانداری را تعقیب کند.
استاندار از این‌که از سوی تیم ریاست‌جمهوری تحویل‌ گرفته‌ نمی‌شود و مهمتر این‌که به او اجازه نمی‌دهند کنار رئیس‌جمهور باشد ناراحت است.
امروز احمدی‌نژاد در حاشیه دیدارها به من گفت برنامه دیدار با خانواده شهدا را در دستورکار بگذاریم. نکته مهمی که متاسفانه برای برنامه‌ریزی دیر بود ولی آقای خاتمی در سخنرانی جبران‌ کرد.
*این خاطرات در همان ایام نوشته شده

۱۳ فروردين ۱۴۰۱
خاطرات دوران اصلاحات (۷)
جمعه ۱۱/ مهر / ۷۶
آقای حجازی‌ از بیت‌ رهبری‌ تلفن‌‌زد که آقا موافق‌ دیدار با كرباسچی‌ هستند، اما زمان‌ آن‌ مشخص‌ نیست‌. نشانۀ‌ خوبی‌ نیست‌. سرمدی‌ هم‌ طرحش‌ را نزد رهبری‌ برده‌، قرار شده‌ آقای‌ خامنه‌ای‌ با رئیس‌جمهور در این‌ زمینه‌ صحبت‌ كند.

شنبه ۱۲/مهر/۷۶
آقای‌ خاتمی‌ خبرداد رهبری‌ با طرح‌ وزارت‌ امورخارجه‌ دربارۀ نحوۀ بازگشت‌ سفرای‌ كشورهای‌ اروپایی‌ موافق‌ نیست‌.
بروجردی‌، معاون‌ وزیر سابق‌ امورخارجه‌ و نمایندۀ وزیر خارجه‌ در امور افغانستان‌،ابراز تمایل‌ كرد از مسائل‌ افغانستان‌ به‌ رئیس‌جمهور گزارش‌‌ بدهد. او ابتدا به‌ رهبری‌ گزارش‌‌ می‌دهد بعد به‌ رئیس‌جمهور. این شیوه‌ غیراصولی‌ است‌.
خاتمی‌ و هاشمی‌ درباره‌ كرباسچی‌ با هم‌ گفت‌وگو كرده‌اند که … و آقای‌‌ خاتمی‌ هم فعلاً قصد ندارد در ماجرا دخالت‌‌ علنی‌ كند.پرونده‌ كرباسچی‌ خیلی‌ وقت‌ دولت‌ را گرفته‌ است‌ با این‌که مساله دولت ما نیست. هاشمی و کارگزاران می‌خواهند بار را بدون دخالت هاشمی به دوش آقای خاتمی بیندازند. رازینی‌ هم‌ تماس‌ گرفت‌ كه‌...
جعفری‌ ملک، مدیر كل‌ حراست‌ نهاد ریاست‌‌ جمهوری‌، از قول‌ مهندس‌ موسوی‌ نقل‌ می‌كرد نباید حراست‌ ریاست‌‌جمهوری‌ متشكل‌ از وزارت‌ اطلاعات‌ باشد. ظاهراً در این‌ زمینه‌ تلاش‌هایی‌ هم‌ صورت‌ گرفته، اما اطلاعات‌ قبول‌ نكرده‌‌است‌. اطلاعاتی‌ها از داخل‌ نهاد منبع‌ می‌گیرند.
این‌ روزها در جست‌وجوی‌ مشاوری‌ مناسب‌ برای‌ رئیس‌جمهور در امور زنان‌ هستیم‌.

یک‌شنبه ۱۳/مهر/۷۶
امروز از جلوی مجلس ۱۲۰۰ شهید تشییع می‌شود. قرار است رهبری هم شرکت کنند.آقای خاتمی مشغول نوشتن چیزی بود و در این مواقع هم بداخلاق است و هم از سرک‌کشیدن توی اتاقش ناراحت می‌شود. از مجلس و دفتر رهبری هم مرتب تماس می‌گرفتند که دیر‌شده و چون رهبری باید آخرین فردی باشند که به جمع اضافه می‌شوند، خودمان را برسانیم. دل به‌دریا زدم و رفتم آقای خاتمی را راه بیندازم. از ناراحتی خودکارش را پرت کرد و بلندشد. وقتی رسیدیم بعد از چند دقیقه رهبری هم آمدند. شوشتری‌ و هادی مروی‌ نمایندگان رییس جمهور در مساله شهرداری با یزدی‌ ملاقات‌ كرده‌اند. در این‌ دیدار، یزدی رییس قوه قضاییه ‌ دربارۀ‌ پروندۀ‌ شهرداری‌ اظهار ناراحتی‌‌كرده‌ و مدعی‌‌ شده به‌ رازینی‌ تذکر داده‌ است‌. رازینی‌ اصرار‌ دارد پرونده‌ را به‌ كرباسچی‌ ختم‌ كند و می‌گوید اگر او دو روز در اختیار ما باشد پرونده‌ را جمع‌ می‌كنیم. اما یزدی‌ معتقد است‌ كه‌ این‌ كار در آستانه‌ اجلاس‌ سران‌ كشورهای‌ اسلامی‌ در تهران‌،تبلیغ‌ ناامنی‌ است.
شوشتری‌ می‌گوید در شهرداری‌ تخلفاتی‌ رخ‌ داده اما حكم‌های‌ صادر شده‌ متناسب با تخلفات‌ نیست‌. مروی‌ هم‌ می‌گوید یكی‌ از قضات‌ پرونده‌ شهرداری‌، به‌ نام‌...قبلاً... و از قضاوت‌ عزل‌ شده‌ است‌. به‌‌نظر می‌رسد رازینی‌ در اقلیت‌ باشد و حتی‌ در میان‌ حقانی‌ها نیز پشتیبانی‌ نداشته‌ باشد. به‌ هر حال‌ رازینی‌ تلاش‌ می‌كند كه‌ در مرحله‌ تجدید نظر هم‌ حكم‌ها سبک نشود.

این خاطرات در همان روزها نوشته شده.

۰۶ فروردين ۱۴۰۱
خاطرات دوران اصلاحات (۶)
سه‌شنبه‌ ۸ / مهر / ۷۶
دیشب‌ آقای‌ خاتمی‌ با رهبر دیدار داشت‌.در این‌ دیدار آقای‌‌خامنه‌ای‌ تاکید رئیس‌جمهور بر قانون‌گرایی‌ و اجرای‌ كامل‌ قانون‌‌اساسی‌ را تأیید و حمایت‌ کرده است با این گلایه‌ كه‌ چرا در این‌ كشور دستور رهبر اجرا نمی‌شود (اشاره‌ به‌ قضایای‌ شهرداری‌). در جلسه‌ دیشب‌ رهبری‌ علیه‌ ....‌ خیلی‌ تند صحبت‌‌كرده‌.
امروز فائزه‌ هاشمی‌ آمد دفتر. می‌گفت‌، پدرم‌ دارد به‌ جناح‌ راست‌ متمایل‌ می‌شود (یك‌ نشانه‌اش‌ انتصاب‌ محسن‌ رضایی‌ به‌ دبیری‌ مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌) زیرا معتقد است‌ كه‌ باید در كشور تعادل‌ سیاسی‌ برقرار باشد اما جناح‌ چپ‌ این‌ تعادل‌ را بر هم‌ زده‌ است‌؛ جناح‌ چپ‌ با ولایت‌ فقیه‌ مخالفت‌ می‌كند و كینه‌های‌ قدیمی‌اش‌ نسبت‌ به‌ آقای‌ هاشمی‌ زنده‌ شده‌ است‌. فائزه‌ پیشنهاد می‌كرد كه‌ نمایندگان‌ رسمی‌ مجمع‌ روحانیون‌ مبارز، ائتلاف‌ پیروان‌ خط‌ امام‌ و كارگزاران‌ هر هفته‌ مسائل‌ را تحلیل‌ و بررسی‌ كنند و به‌ آقای‌ هاشمی‌ و آقای‌ خاتمی‌ گزارش‌ دهند. من‌ هم‌ به‌ او گفتم‌ كه‌ آقای‌ هاشمی‌ پیش‌ از این‌ از اعتماد كردن‌ به‌ جناح‌ راست‌ سود نبرده‌ و پس‌ از این‌ نیز از چپ‌ و راست‌ زدن‌ سودی‌ نخواهد برد. این‌ موضوع‌ را با آقایان‌ موسوی‌ خوئینی‌ها و كروبی‌ در میان‌ گذاشتم‌. بنا شد به‌ هاشمی‌ پیغام‌ دهیم‌ كه‌ جناح‌ چپ‌ نگران‌ است‌؛ اگر مواضع‌ آقای‌ هاشمی‌ روشن‌ شود رفع‌ نگرانی‌ خواهد شد. به‌ نظر من‌ باید هاشمی‌ و خاتمی‌ را به‌ یكدیگر نزدیك‌ كرد.
مولوی‌ عبدالحمید و جمع‌ زیادی‌ از اهل‌ سنت‌ در سیستان‌ و بلوچستان‌ از تبعیض‌ و ظلمی‌ كه‌ در حق‌ سنیان‌ می‌رود، گلایه‌مندند. آنها می‌گویند كه‌ در سیستان‌ حتی‌ رفتگران‌ شهرداری‌ را نیز از میان‌ شیعیان‌ انتخاب‌ می‌كنند. آن‌ها خواهان‌ رفع‌ ظلم‌ هستند.
با مهاجرانی‌ درباره‌ لزوم‌ تغییر معاونین‌ سازمان‌ فرهنگ‌ و ارتباطات‌ صحبت‌ كردم‌. معتقد بود كه‌ ریاست‌ سازمان‌، تسخیری‌، به‌ زودی‌ تغییر خواهد كردو فعلا به‌ صلاح‌ نیست‌ كه‌ ما درباره‌ تغییر معاونین‌ سخن‌ بگوییم‌.

پنج‌شنبه‌ ۱۰ / مهر / ۷۶
از هنگامی‌ كه‌ رهبر در دیدار با رئیس‌جمهور موافقت‌ كرده‌ كه‌ رفتارهای‌ خلاف‌ قانون‌ اساسی‌ پیگیری‌ شود، آقای‌ خاتمی‌ محكمتر از گذشته‌ در پی‌ آن‌ است‌ كه‌ به‌ نحوی‌ جلوی‌ رفتارهای‌ خلاف‌ قانون باندهای‌ مافیائی‌ را بگیرد. من‌، عباس عبدی‌، افتخار جهرمی‌ و موسوی‌ لاری‌ در حضور آقای‌ خاتمی‌ جلسه‌ تشكیل‌ دادیم‌ و در مورد راهكارهای‌ حقوقی‌ برخورد با متخلفان‌ بحث‌ كردیم‌. قرار شد این‌ راهكارها هرچه‌ سریعتر تدوین‌ و به‌ رئیس‌جمهور ارائه‌ گردد. در این‌ جلسه‌ آقای‌ خاتمی‌ از منظری‌ غیر سیاسی‌ سخن‌ می‌گفت‌ اما حقوقدانان‌ عموما از زاویه‌ سیاست‌ به‌ موضوع‌ نظر می‌كردند. مرتضی‌ سرمدی‌، معاون‌ وزیر امور خارجه‌، معتقد است‌ پس‌ از بازگشت‌ خرازی‌ از نیویورك‌، به‌ پیشنهاد فرانسه‌ ـ مبنی‌ بر اینكه‌ سفرای‌ آلمان‌ و فرانسه‌ با هم‌ و پس‌ از سایر سفرا به‌ ایران‌ بازگردند ـ پاسخ‌ مثبت‌ بدهیم‌. ظاهرا وزارت‌ امور خارجه‌ نگران‌ موضعگیری‌ رهبری‌ است‌ كه‌ قبلا اعلام‌ كرده‌اند كه‌ سفیر آلمان‌ باید بعد از همه‌ سفرا به‌ ایران‌ برگردد. رئیس‌جمهور با محمدی‌ گلپایگانی‌ تماس‌ گرفت‌ و بنا شد فردا سرمدی‌ به‌ ملاقات‌ رهبر برود و طرح‌ را برای‌ ایشان‌ توضیح‌ بدهد.
به‌ اتفاق‌ آقای‌ صدوقی‌ و استاندار یزد برای‌ سفر رئیس‌جمهور به‌ یزد برنامه‌ریزی‌ كردیم‌. این‌ سفر به‌ مناسبت‌ سالگرد درگذشت‌ پدر ایشان‌ انجام‌ می‌شود. آقای‌ خاتمی‌ علاوه‌ بر شركت‌ در این‌ مراسم‌ یک سخنرانی‌ مردمی‌ هم‌ خواهد كرد. پیشنهاد كردم‌ در این‌ سفر هیچ‌ وزیری‌ همراه‌ آقای‌ خاتمی‌ نباشد تا شائبه‌ استفاده‌ از وزرا در مراسم‌ سالگرد پدر ایشان‌ پیش‌ نیاید.
امروز رئیس‌جمهور به‌ آقای‌ محمدتقی‌ جعفری‌ نشان‌ درجه‌ یک دانش‌ اعطا كرد. من‌ هم‌ در مراسم‌ بودم‌. مدتها بود كه‌ می‌خواستند آقای‌ خاتمی‌ در مراسم‌ نكوداشت‌ آقای‌ جعفری‌ شركت‌ كند، اما ایشان‌ نمی‌پذیرفت‌. استدلال‌ رئیس‌جمهور این‌ بود كه‌ این‌ قبیل‌ مراسم‌ نباید دولتی‌ باشد.

8 4        ۱      3 7
© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.