۲۴ بهمن ۱۳۸۶
ریشه یابی اهانت به حاج حسن آقای خمینی

 

این چند روزه اهانت یک سایت دولتی به حاج سید حسن آقای خمینی بازتاب­های حمایت گرایانه­ای از حسن آقا را در پی داشته است. حتی بعضی از اصول­گرایان که معمولاً به صورت گزینشی به سخنان امام برخورد می­کنند و از مطرح شدن حسن آقا، دلخور و ناراضی هستند هم مجبور شدند از این عمل ناشایست و این تست خطرناک ابراز برائت نمایند. اما من بر این باورم که به دلایل زیر به جای این نوع حساسیت­ها، باید این عمل را در ریشه­های چند ساله­ی اخیر جستجو کرد:

۱. متأسفانه پدیده­ی اهانت و تهمت و فحاشی به مسئولان عالیرتبه­ی انقلاب، در این سال­ها یک رویه شده است. کانون این اتهام­ها در بالاترین مرکز قدرت اجرائی قرار داشت  و در زیر مجموعه گسترش یافت. به عنوان مثال نوشته­های همسر سخنگوی دولت علیه افرادی مثل آقایان خاتمی و هاشمی رفسنجانی آن قدر زشت و بی­پروا بود که از فرط زشتی به طنز زبانزد عام و خاص تبدیل شده است. این بی­اخلاقی که دیگر به منش رفتاری مسئولان اجرائی در سطوح مختلف مرکز و استان­ها تبدیل شده است روش شناخته شده­ای است که طبعاً تأثیر سوئی هم در میان مردم نمی­تواند داشته باشد.

۲. اگر چه این بی­ادبی­ها تاکنون به صورت مستقیم به بیت امام و وابستگان نسبی ایشان انجام نشده بود، ولی مبانی امام و اندیشه­های مترقی ایشان به صورت مبنائی بارها مورد هتاکی بزرگان و ایدئولوگ­های جریان اصول­گرا قرار گرفته بود. مقایسه مبنای حمایت امام از نقش مردم و تزئینی دانستن رأی مردم یکی از این نمونه­هاست. بی­شک مبانی اهانت به مبانی امام کمتر از اهانت به وابستگان نسبی امام نیست.

۳. تجربه نشان داده است که محافظه کاران به دلیل نداشتن پایگاه مردمی هر وقت فرد یا جریانی را تأثیرگذار می­بینند، به اهانت و تهمت روی می­آورند. نمونه آن در انتخابات مجلس آینده است که رد صلاحیت­های گسترده از افراد تأثیرگذار و صاحب رأی باید با همین هدف انجام شده باشد. علاوه بر رد صلاحیت، اهانت­ها و تهمت­های بی­سابقه و بی­پروا به اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی به مجموعه­ای که دیگر کاندیداهای مطرح کمتر داشتند، نشانه­ی میزان مقبولیت آنان در جامعه است که رد صلاحیت هم باعث آرامش آنان نمی­شود. این نوع اهانت و بی­پروائی نسبت به حاج حسن آقا را هم در این چهارچوب می­توان ارزیابی کرد. از این­که حسن آقای خمینی در جامعه چنین محبوبیت و اثرگذاری پیدا کرده است که طبق معمول، سایت دولتی به این نوع اهانت­ها و تهمت­ها روی آورده باعث امیدواری است و نباید نگران شد.

۴. البته اصلی­ترین دلیل این رویکرد بی­شک پشیمان کردن حاج حسن آقا از دفاع بی­پیرایه از اندیشه­های مترقی امام خمینی است. این نکته را همه­ی سیاسیون به خوبی با نگاهی به تاریخ می­توانند درک کنند. بهانه­ی این کار که تبیین مخالفت حسن آقا با دخالت نظامی­ها در سیاست بود، دلیل بر این مدعا است. گمان من بر این است که این کار، نوه­ی امام را برای دفاع همه جانبه از اندیشه­ی امام راسخ­تر می­کند. هم­چنان که به­کارگیری این لحن و ادبیات که در زمان امام توسط اعضاء سازمان مجاهدین خلق صورت می­گرفت، نتوانست از محبوبیت امام بکاهد و یا سازمان را با آن ادبیات خشن محبوب کند.

 

4سفر اسرای کربلا به شام و کوفه
ولنتاین سمبلیک3
© Copyright 2003-2020, Webneveshteha.com. All rights reserved.