۱۱ دی ۱۳۸۵
چند نگاه ایرانی به اعدام صدام حسین

 

۱) در فلسطین جنازه ی سمبلیک برای صدام درست کرده اند و او را تشییع نموده اند. حماس هم اعدام صدام را در یک لحن جانبدارانه، ترور سیاسی اعلام کرده است. حماس از قتل زرقاوی، قاتل شیعیان عراق و شخص آیت الله سید محمد باقر حکیم هم ابراز تأسف کرد. در ماجرای انفجار حرم امام هادی و امام عسکری (علیهما السلام) در سامرا هم حتی مثل بعضی کشورهای عربی، آن را محکوم نکرد. از مسئولان دولتی ایران که اخیراً ۲۵۰ میلیون دلار در اختیار حماس قرار داده اند توقع می رود حداقل خواست های جامعه ی ایرانی را از حماس مطالبه کنند. با مواضعی که رئیس جمهور فعلی در مورد فلسطین و مسأله ی هولوکاست اتخاذ کرده است و همه ی دنیا را علیه ایران بسیج کرده است، این مواضع حماس و فلسطینی ها با چنین هزینه هایی که دولت ایران برای آنان و از جیب ملت ایران می کند، باعث خشم عمومی مردم ایران بر علیه مواضع حماس خواهد شد. سیاست خارجی در این مورد مورد سؤال ایرانیان است. از دولت فعلی که در داخل این قدر شیعی از نوع جمکرانی آن رفتار می کند، انتظار می رود که در سیاست خارجی و کمک های سخاوتمندانه ی مالی هم حداقل حساسیت های شیعی را مورد توجه قرار دهد.

۲) تلویزیون الجزیره بعد از اعدام صدام حسین، با تلاش غیر حرفه ای سعی دارد اعدام صدام را به شیعیان و یا ایرانیان منسوب کند. به عقیده ی من برای شیعه و ایرانی این افتخار بزرگی است که بزرگ ترین دیکتاتور قرن را به جوخه ی اعدام بکشاند اما واقعیت این است که جنایات صدام بر شیعه و سنی و کرد و منطقه ی خلیج فارس و خاورمیانه به یک اندازه بوده است و افتخار به ذلت کشاندن او نیز برای همه ی شیعیان و سنیان است. دولت هایی هم که در این مورد با تردید حرف می زنند و تحریک می کنند قربانیان جنایت صدام هستند ولی از عاقبت این چنینی برای خود می ترسند.

۳) بی شک بزرگ ترین جنایت صدام، جنگ با ایران بود که در آن جنایت تمام دنیا و به خصوص آمریکائی ها حامی وی بودند. اکنون اگر چه مجرم اصلی آن جنگ خونین وجود ندارد ولی آن جنایت نباید فراموش شود. اکنون فرصتی است که ایران سمیناری بین المللی درباره ی جرائم صدام در حق ایرانیان و خسارات عراق به ایران تشکیل دهد. اشغال گران امروز عراق که حامیان دیروز صدام بودند باید پاسخگوی این جنایات باشند.

 

4پایان سال سخت ۲۰۰۶ میلادی
مجله اخبار ادیان3
© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.