۱۵ شهريور ۱۳۸۵
غرق شدن پاسارگاد

 

چند وقتی است که مرتب از بر و بچه های علاقه مند به تاریخ ایران ایمیل هایی دریافت می کردم که در آن چند تا عکس Attach شده بود، حاکی از آن که پاسارگاد، این سمبل تاریخی ایران زیر آب رفته است. چند نفر هم در آبهای اطراف آن در حال شنا بودند. اگر راست بود، البته خیلی فاجعه بود. خیلی. با آن که باورش سخت بود ولی به عنوان یک ایرانی نگران شدم. دیشب یادم آمد یکی از معاونان سازمان ایرانگردی و جهانگردی از دوستان است و احتمالاً جواب تلفن ماها را هم می دهد. زنگ زدم و از او پرسیدم. توضیح داد که اولاً هنوز اصلاً این سد آبگیری نشده؛ در عرض این یک ساله هم از کشورهای مختلف اروپائی و آسیائی، کارشناسانی به ایران آمده اند و نقشه ی سد را بررسی می کنند. اگر هم با وزارت نیرو به توافق برسند، پس از آبگیری کامل، ۶ کیلومتر با پاسارگاد فاصله خواهد داشت. وزارت نیرو هم قرار است پس از اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی، آبگیری سد را شروع کنند.

نگرانی برای آثار تاریخی کشورمان، از قابل تقدیرترین کارهاست اما حتی اگر کسانی با دولت یا حکومت مخالف باشند، نباید با عکس های مونتاژ شده، با احساسات کسانی که واقعاً عاشق ایران و آثار باستانی آن هستند بازی نمایند.

آن آقای معاون می گفت آن قدر روی این عکس های مونتاژ شده کار کرده اند که باعث نگرانی یونسکو شده و آن ها هم ایمیل زده اند و پرسیده اند. بعد نمایندگان یونسکو رفته اند و پس از بازدید محل، پاسخ پاریس را داده اند. امیدوارم این توضیحات آقای معاون جدی باشد و در عمل نیز به نجات پاسارگاد بینجامد.

نمردیم و از یک کار دولت دفاع کردیم! ولی از شوخی گذشته، من همواره نقد دولت نهم کرده و خواهم کرد؛ اما دروغ گفتن و نگران کردن آدم های صادق و دلسوزی که برای ایران پر افتخار و آثار تاریخی آن دلسوزی می کنند را قبول ندارم.

 

4ماجرای تورات و انجیل و قرآن در کنفرانس ژاپن
ارزشهای مشترک، در آستانه نیمه شعبان و هفته ی گفتگوی ادیان3
© Copyright 2003-2022, Webneveshteha.com. All rights reserved.