۲۴ مرداد ۱۳۸۵
آقای احمدی نژاد وبلاگتان مبارک؛ اما...

 

وبلاگ نویس شدن آقای احمدی نژاد در مقام رئیس جمهور، به حق یکی از مهم ترین اخباری بود که در یکی دو روز گذشته در جامعه ی مجازی ایران مطرح شد. نزدیک به سه سال پیش که من معاون رئیس جمهور بودم و وبلاگ شخصی راه اندازی کردم مورد تندترین انتقادات جناح محافظه کار قرار گرفتم که مگر معاون رئیس جمهور بیکار است که وبلاگ می نویسد و به لقب معاون اینترنت باز رئیس جمهور مفتخر شدم. خوشبختانه جریان جامعه ی مجازی چنان با سرعت خود را بر جامعه ی ایرانی تحمیل کرد که رئیس جمهور فعلی که در باشگاه سیاسی ایران جزء افراطی ترین بخش جریان محافظه کار شناخته می شد، بدون دغدغه اعلام راه اندازی وبلاگ شخصی می کند. این کار با هر هدفی که باشد کار مبارک و میمونی است که به سهم خودم به آقای احمدی نژاد تبریک می گویم.

خوشبختانه در این سال ها سیاستمداران دیگری مثل آقایان مهاجرانی و ولایتی هم وبلاگ زده اند؛ اما متأسفانه بعد از مدتی آن را با تأخیرهای طولانی به روز می کنند. در حقیقت، به جای آن که وبلاگ جای ارتباط مستمر با این شخصیت ها باشد، به ابراز تجمل و تشریفات شخصی تبدیل می شود. امیدوارم آقای احمدی نژاد که شعار ما می توانیم را می دادند، لااقل چنان چه وعده کرده اند در این مورد بتوانند هفته ای دو سه بار مطلب جدید در وبلاگ بنویسند.

نکته ی دیگر این که ایشان و هر وبلاگ نویس دیگری باید توجه کنند که فضای وبلاگ، فضای باز و راحتی است؛ باید از ادبیات متناسب با این فضا استفاده کرد. این فضا، تفاوت جدی با مصاحبه ها و دیدارهای رسمی دارد. در پست اول وبلاگ رئیس جمهور که شرحی از زندگی است، این خصوصیت رعایت نشده است. تحلیل سیاسی از انقلاب و جنگ و حوادث اجتماعی در لا به لای زندگی نامه شخصی، دور از سلیقه ی وبلاگ نویسی است.

گذاشتن بخش نظرسنجی با اهمیت سیاسی که این نظرسنجی ها در سایت رئیس جمهور دارد، احتمالاً بعد از پاسخ گرفتن از چند نظرسنجی حذف خواهد شد. از همه مهمتر اگر پاسخ به ایمیل ها، حتی از سوی مشاوران آقای احمدی نژاد جدی گرفته شود، دریچه ی بسیار خوبی برای ارتباط با مردم خواهد بود.

در هر حال فکر می کنم علاقه مندان به وبلاگ و حوزه ی مجازی از این که آقای احمدی نژاد عضو جامعه ای شده است که تا دو سال پیش کیهان آن را شبکه ی عنکبوتی می نامید، خوشحالند. فقط به شرط آن که استمرار یابد.

 

4سمینار دین و مدرنیته: پنجشنبه ی این هفته
سمینار تخصصی و نه سیاسی3
© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.