۲۹ اسفند ۱۳۸۳
سال 83

 

شاید مهمترین اتفاق سیاسی داخلی در سال 83 انتخابات مجلس هفتم بود. در این انتخابات جمعی از تصمیم­گیران، تصمیم گرفتند که چند ماهی حرف و حدیث بشنوند و آنان که خود می پسندیدند به مجلس بیایند و 4 سال به زعم خود آرامش داشت باشند. تلاش گسترده و رایزنی های ماراتونی رئیس جمهور رئیس مجلس وقت هم اثر نکرد و به قول رئیس جمهور در دقیقه­ی 90، نه به حرف رهبری گوش کردند و نه به دلسوزی رؤسای قوه ی مقننه و مجریه!

انصاف باید داشت که تلخ ترین و سخت ترین اتفاق سیاسی دو دوره ی ریاست جمهوری آقای خاتمی بود.

خیلی از اعضای کابنیه قصد استعفاء کردیم و نشد. البته مجلس که شروع به کار کرد، و من توان هماهنگی بین این مجلس و دولت را نداشتم استعفای سومم را دادم و مورد قبول ریاست جموری قرار گرفت. و نیمه­ی دوم سال را شخصاً با آرامش وصف ناشدنی به پایان بردم.

گرچه تهمت­ها و اتهام های زیادی را در حوزه­ی شخصی پس از استعفایم نوشتند و گفتند. که نه اولین بار بود و نه آخرین بار خواهد بود. ما هم در طول سالهای بعد از خرداد 76 به این نامردی­ها عادت کرده و بی خیال شده بودیم! مردم هم ماهیت این دروغ ها را خیلی زودتر از ما درک کرده بودند و بی خیال تر از ما بودند.

**********

در عرصه­ی بین المللی مسئله­ی فن­آوری هسته­ای مهمترین چالش سال 83 بود. من به دلیل آن که نفهمیده­ام در جهان فعلی چه نیاز و اصراری به این تکنولوژی حساس هست، خیلی دنبال فهم این دعوا نبودم. جمعی از سیاست­مدارن اصلی کشور به دنبال حل این چالش از راه های دیپلماسی بودند و خیلی هم تلاش کردند. جمع دیگری هم معتقد بودند روش گفتگو دیپلماسی به نفع ایران نیست و آنها سر ما را کلاه خواهند گذاشت و باید مذاکرات را قطع کرد و خود تصمیم بگیریم و به غنی سازی ادامه دهیم! اما واقعیت هر چه باشد، مهم این است که مسأله به اصلی ترین چالش  ایران در برابر دنیا تبدیل شده است.

**********

برو بچه­های اینترنت و وبلاگ هم سال خوبی نداشتند، خیلی تلاش کردند و خوب فعالیت نمودند ولی در سال 83 دستگیری عده­ای از آنها و آزار و اذیت­شان سخت بود و نگران کننده. سایت­های غیر مستهجن زیادی هم هم­چنان در فیلتر باقی ماند.

وب نوشت من هم به اجبار تبدیل به وب نوشته ها شد. اما امید و پشتکار نسل وبلاگ نویس همه چیز را در این حوزه تغییر داد و خواهد داد.

4سایت های کاندیداهای ریاست جمهوری
تحویل سال3
© Copyright 2003-2018, Webneveshteha.com. All rights reserved.