۲۴ اسفند ۱۳۸۳
خبرنگاران،طنازی و نمایندگان مجلس هفتم

 

هفته­ی گذشته مجلس هفتم درگیر این بود که یک خبرنگاری، خبری از عیدی نمایندگان که ادعا می­کردند قرار است حتی میوه و شیرینی عادی را به خاطر اسراف از پذیرائی مجلس حذف کنند، منتشر کرد. جمعی از نمایندگان خیلی برآشفتند. ادعا شد که وی آن را از کشوی یکی از نمایندگان سرقت کرده است. رئیس مجلس توضیحاتی داد. و اخیراً نماینده­ی دیگری ادعا کرده است که خبرنگاران خانم سعی می­کنند با طنازی خود از نمایندگان مصاحبه بگیرند. خبرنگاری که چنین اخطارهایی دریافت کرده است امروز مطلبی نوشته است که دردناک است.

اما سر حاشیه­ی این دعوا، یکی دو نکته مهم وجود دارد:

1- در همه جای دنیا اگر خبرنگاری خبری به دست آورد آن را منتشر می­کند. اگر خبر دروغ باشد تکذیب می­کنند و اگر درست باشد توضیح می­دهند. این کار نمایندگان نیز درست بوده باید از آن دفاع کنند اگر نه، تکذیب نمایند. این­که دیواری کوتاه­تر از دیوار خبرنگار نباشد که هر وقت هر مشکلی هست بر سر آن­ها خراب شود تأسف­آور است. این کارها نشان از عقده­ی دیرین علیه خبرنگاران و روزنامه­نگاران دارد و تنها به سرکوب شدن استعداد خبرنگاری در ایران می­انجامد که ضرر آن متوجه همه خواهد شد. در همین چند سال پیش در فرانسه یک خبرنگار آن قدر برای تهیه یک عکس از دایانا سماجت به کار برد که منجر به کشته شدن وی شد. در خاطرات فرح پهلوی آمده است که حتی یک خبرنگار فرانسوی خود را به لباس مستخدم هتل در آورده بود که بتواند یک عکس از وی بگیرد.

بعضی روزنامه­های ایران نیز پرونده­های بازجوئی متهمین سیاسی را در اختیار دارند و بعضاً منتشر می­کنند. خبرنگار مثل آئینه است که فقط تصویری از واقعیت را نشان می­دهد. و از قدیم گفته اند آئینه شکستن خطاست!

2- تعبیر این­که خبرنگاران زن با طنازی می­توانند مصاحبه بگیرند، قبل از هر چیز و هر کس اهانت مستقیمی است به نمایندگان مجلس شورای اسلامی که طناز پذیرند. شاید اگر قرار باشد نمایندگان از خود دفاع کنند باید از این اهانت دفاع نمایند.

ضمن آن که متأسفانه این فکر از آن جا ناشی می شود که بعضی فقط، زنان و دختران را یک ابزار جنسی می شناسند و بس.

 

 

4سایت مهاجرانی و کدیور و وبلاگ مزروعی
چهارشنبه سوری3
© Copyright 2003-2018, Webneveshteha.com. All rights reserved.