۲۰ فروردين ۱۳۸۷
انتشار در: خبرگزاری مهر
نزدیکی اندیشمندان عامل رفع اهانت دینی است

 

رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان با تأکید بر اینکه اهانت به مقدسات ادیان می‌تواند آینده صلح بشریت را به خطر بیندازد، یادآور شد: محور حل این مسائل نزدیکی اندیشمندان است که یک ضرورت جهانی تلقی می‌شود.

حجت الاسلام سید محمد علی ابطحی رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اعتقاد دارم این مسابقه ای که در دنیا توسط غرب شروع شده و اهانت به پیغمبر اسلام(ص) و مقدسات دینی اسلامی را در سطوح مختلف مدنظر قرار داده اند می تواند برای آینده بشریت خطرناک باشد.

وی افزود: از سویی اهانت به مقدسات دینی قرار می گیرد و از سوی دیگر برانگیخته شدن احساسات مسلمانان و از آنجا که غرب دارای امکانات رسانه ای فراوان است می تواند ضررهای بسیاری را به مسلمانان و همچنین خود غربی ها وارد کند که یکی از آنها به مخاطره انداختن آینده صلح است.

حجت الاسلام ابطحی یادآور شد: کینه ها و خشونتهای ناشی از این کینه ها در سطح جهان خطرناک است چرا که جهان امروز نیازمند صلح است و تروریسم اوضاع را کاملا به ضرر بشریت خواهد کرد. در بررسی زمینه های به وجود آمدن تروریسم به این امر می رسیم که اهانتهای دینی یکی از علل به وجود آمدن تروریسم است که در ابتدا مسئله کوچک به نظر می رسد و پس از آن بزرگ می شود.

وی اشاره کرد که در تاریخ بحرانهایی از این دست بسیار مشاهده شده و جنگهای مذهبی بسیاری در دنیا درگرفته است. به طور کلی می توان گفت که اهانت به مقدسات آغازی برای جنگهای مذهبی است.

حجت الاسلام محمد علی ابطحی محور حل این مسائل را نزدیکی اندیشمندان دانست و تصریح کرد : زمانی که پای اندیشه در میان است نقش کسانی که اهل اهانت هستند کمرنگ می شود. گفتگو در حوزه اندیشمندان یک ضرورت جهانی محسوب می شود و اهانت کنندگان معمولا نمی توانند طرف خوبی برای گفتگو باشند در غیر این صورت دست به چنین اقدامات سخیفی نمی زدند.

 

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&NewsID=661508

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.