۱۶ شهريور ۱۳۸۶
انتشار در: خبرگزاری ایسنا
ابطحی: هر دينی برای بروز در جامعه بايد با واقعيت‌های اجتماعی پيوند برقرار كند

 

صبح پنج‌شنبه موسسه‌ي گفت و گوي اديان دومين همايش دين و مدرنيته را با عنوان آسيب شناسي روشنفكري ديني در حسينيه‌ي ارشاد برگزار كرد.

به گزارش خبرنگار سرويس اديان و تمدنهاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين سيد محمدعلي ابطحي طي سخناني با اعلام خرسندي از برگزاري دومين سمينار دين و مدرنيته گفت:‌ من خودم را در رديف شخصيت‌هاي علمي نمي بينم، اما با همه‌ي آنها يك دلواپسي مشترك و دغدغه‌ي همگاني در حوزه ي مخاطبانمان احساس مي كنم و آن اين است كه كه بين واقعيت‌هاي اجتماعي كه ما چاره اي جز توجه به آن نداريم و فرهنگ ديرينمان، با نام دين چگونه مي‌توانيم جمع حاصل كنيم.

وي در ادامه با اشاره به وضعيت كشور و وضعيت روشنفكري ديني خاطر نشان كرد:‌ برخي راه حلي ارائه مي‌كنند كه ناظر به وضعيت كشور ما و مردم ما نيست، آنها به عنوان امري مستقل از يك پايگاه ديني با ديد سنتي بيان راه حل مسائل نمي پردازند، البته در برابر آنها نيز عده‌اي حضور دارند كه پايبندي به سنت را پيشنهاد مي كنند.

رييس موسسه گفت‌وگوي اديان ادامه داد: در ميان اين دو قطب افرادي هستند كه مي خواهند براي جامعه پايبندي به دين و از سوي ديگر ديني ارائه كنند كه مبناي روشي و مردمي باشد و بر اين اساس است كه ما سمينار دين و مدرنيته را پي ريخته‌ايم.

ابطحي همچنين با اشاره به مسائل مختلف حوزه‌ي دين و مدرنيته گفت: هر ديني كه بخواهد در جامعه بروز كند بايد بين اعتقادات ديني و واقعيت‌هاي اجتماعي كه مدرنيته نام دارد، پيوندي ايجاد كند و اين فلسفه‌ي تشكيل اين سمينار است .

وي درباره‌ي فقدان رسانه‌هايي كه اطلاع رساني در اين زمينه مفيد انجام دهند گفت:‌ سال گذشته ما هنوز رسانه‌هاي بيشتري در اختيار داشتيم، ولي امروز رسانه‌ي ما تك تك افرادي هستند كه هر يك با يك SMS به يكديگر اطلاع مي دهند .

وي در پايان خاطرنشان كرد: در كشورهاي اسلامي روشنفكران پايبند به دين بسيار بوده‌اند كه مباحث مورد قبول جامعه‌ي بشري را طرح كردند، اما متاسفانه همكاري دول با آنها مساعد نبوده است و در اين ميان روشنفكران خاورميانه مظلوم مانده اند، زيرا كه منافع قدرت‌هاي بزرگ در منطقه با اهداف روشنفكران هماهنگ نبوده است و اولويت بخشي امنيت منطقه براي قدرت هاي بزرگ مانع تلاش‌هاي مفيد و موثر شده است.

 

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-992817&Lang=P

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.