۱۶ شهريور ۱۳۸۶
انتشار در: خبرگزاری مهر
وظیفه روشنفکر دینی تقریر حقیقت و تقلیل مرارت انسانها است

 

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: همایش "اسلام و مدرنیته: آسیب‌شناسی روشنفکری دینی" دیروز پنجشنبه ۱۵ شهریور ماه از سوی مؤسسه گفتگوی ادیان برگزار و طی آن با تأکید بر اینکه بحثهای مربوط به روشنفکری دینی عموماً سطحی هستند، یادآوری شد: وظیفه روشنفکر دینی تقریر حقیقت و تقلیل مرارت انسانها است.

 

رابطه دین و مدرنیته مهمترین پرسش زمانه ماست

 

حجت الاسلام ابطحی رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان اظهار داشت: در سمینار سال گذشته بیشتر گفتگوها در حوزه اسلام و مدرنیته بودند اما مباحث طرح شده در آن برای پیروان ادیان دیگر نیز می توانستند راهگشا و آموزنده باشند.

رئیس موسسه گفتگوی ادیان اظهار داشت: طبیعی است که رهبران و پیروان همه ادیان در پی تقویت دین در دنیای جدیدند اما در باب مدرنیته نظریات متفاوت و حتی متعارضی را ارائه کرده‌ اند. برخی به قوت دربرابر مظاهر مدرنیته ایستاده‌اند و گروهی نیز هویت دینی خود را رها نموده‌اند و به سودای مدرنیته دین خود را وانهادند. گروه سومی از دینداران اما دینداری در جهان مدرن را ممکن و مطلوب یافتند و کوشیدند با نگاهی انتقادی و گزینشی از مواهب دین و مدرنیته توأمان بهره ببرند.

ابطحی تأکید کرد: به همین مناسبت در کشورهای اسلامی از جمله ایران روشنفکران پایبند به دین بسیار بودند که مباحث مربوط به جامعه بشری را طرح کردند اما آنها متأسفانه برعکس دیگر جاهای دنیا به دلیل حساسیتهای منطقه و اولویت بخشیدن به امنیت به جای دموکراسی مورد حمایت قرار نگرفتند.

وی در پایان گفت: همایش امسال می کوشد با بحث در مفهوم روشنفکری دینی امکان وقوع آن را مورد توجه قرار دهد و بدین طریق امیدواریم در راه اندیشه دینی گام مؤثری برداریم.

 

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=547719

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.