۰۳ آذر ۱۳۸۵
انتشار در: روزنامه اعتماد ملی (روزنا)
وب نوشته ها سه ساله شد

 

معرفي وبلاگ داخلي:‌ امروز برخلاف روال هميشه كه شنبه‌ها را به خبرهاي وبلاگي اختصاص مي‌دادم در اين ستون به مناسبت آغاز چهارمين سال وبلاگ‌نويسي ابطحي به سراغ او مي‌روم كه در ميان آدم‌هاي سياسي كه كار با اينترنت و بعد هم وبلاگ‌نويسي را شروع مي‌كنند، جايگاه ويژه‌اي دارد. او بر‌خلاف تمام افراد ديگر و حتي پرجنب‌و‌جوش‌تر از بسياري وبلاگ‌نويسان حرفه‌اي، با راه‌اندازي <وب‌نوشته‌ها> براي اولين بار در ايران اتفاقات خصوصي در حوزه‌هاي عمومي‌ و خصوصي سياست مثل جلسات دولت و گفت‌و‌گوهاي حزبي را وارد فضاي مجازي مي‌كند و با عكس‌هايي كه از اين جلسات منتشر مي‌نمايد، وبلاگش را به يك رسانه ارتباطي زنده تبديل مي‌كند. دوربين ابطحي بارها و بارها سوژه‌يابي مي‌كند و البته گاهي هم خودش سوژه وبلاگ‌نويس‌ها و سياستمداران مختلف مي‌شود.

ابطحي در تمام مدت سه سالي كه از وبلاگ‌نويسي‌اش مي‌گذرد به‌جز ۶ روز كه در اوج پرونده وبلاگ‌نويس‌ها و بعد از دفاع از آنها با هك شدن وبلاگش مواجه مي‌شود در بقيه اوقات روزانه مطلب داشته است و اين را كساني كه نه در حد آدم‌هاي سياسي بلكه به صورت معمولي هم وبلاگ مي‌نويسند، مي‌دانند كه چندان راحت نيست. هفته گذشته در همين ستون وبلاگ نخست‌وزير استراليا را معرفي كرديم كه تقريباً يك سالي است ديگر نمي‌نويسد و در ميان بلاگرهاي وطني هم هرچند افرادي مانند دكتر معين يا مهاجراني و مرعشي وجود دارند كه وبلاگ‌نويس هستند اما جنس نوشتن ابطحي با همه آنها فرق مي‌كند. اين فرق هم به حدي هست كه خاتمي‌ زماني در توجيه وبلاگ ننوشتنش به ابطحي بگويد: <من مثل تو نمي‌توانم از اين واژه‌ها مثل <خفن> و‌... استفاده كنم.>

انتشار مرتب پست‌هاي وبلاگي توسط ابطحي در حالي است كه در شروع وبلاگ‌نويسي‌اش كسي گمان نمي‌كرد او تا اين حد نوشتن جدي باشد. حتي يكي از اولين نقدهايي كه حسين درخشان در مورد وبلاگ‌نويسي ابطحي گفت، اين بود كه او مثل آدم‌هايي است كه پنج دقيقه مي‌نويسد و بعد هم ديگر تمام. هرچند البته اين گونه نشد تا وبلاگ ابطحي در اوج رقابت‌هاي انتخابات نهم و جدال‌ هاشمي- احمدي‌نژاد در دور دوم حتي تا مرز روزانه 38 هزار بازديد‌كننده هم پيش رود.اين روزها وبلاگ ابطحي باز هم به فرم گذشته خودش در دنياي مجازي حركت مي‌كند و با وجود آنكه از مخاطبانش نظرسنجي مي‌كند تا نسبت به تغيير فرم وبلاگ نظر دهند، ۹۰ درصد آنها از او مي‌خواهند شكل وبلاگش را تغيير ندهد. با اين حال اما برخلاف قبل لينك عربي مطالب سايت ديگر فعال نيست. هرچند تمام مطالب به انگليسي منتشر مي‌شود در مورد محتوا هم با وجود آنكه دست اصلاح‌طلبان از دولت دور شده است اما ابطحي همچنان گويي سخنگويي پنهان دولت خاتمي ‌و شخص او را در فضاي وب برعهده دارد و در نهايت اينكه گويا وبلاگ‌نويسي او به حدي رسيده و به اندازه‌اي روابطش را درست كرده كه مخالفانش هم اصل را بر اين گذاشته‌اند كه تحملش كنند و وبلاگ او را با فيلترينگ و ممنوعيت‌هاي ديگر مواجه نسازند.

 

http://www.roozna.com/Negaresh_site/FullStory/?Id=25405

 

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.