۱۶ آبان ۱۳۸۵
انتشار در: رجانیوز
ابطحي: رفتار احمدي نژاد كفاره بدرفتاري غرب با خاتمي است!

 

روزنامه الخبر پرتيراژترين روزنامه چاپ الجزاير به نقل از محمد علي ابطحي نوشته است، غربي ها از عدم همكاري با رييس جمهور خاتمي پشيمان هستند.

به گزارش رجا،  ابطحي در پاسخ به اين پرسش كه « فرق زيادي بين سخنگويي محمد خاتمي رييس جمهوري سابق ايران و محمود احمدي نژاد رييس جمهوري كنوني وجود دارد، اولي با عقلانيت و آرامش سخن مي گفت و دومي شديد اللحن، اين دو شيوه چه آثاري بر روابط ايران با غرب داشته است؟» گفت : من چون معاون خاتمي بوده ام لحن و كلام او را ترجيح مي دهم، شيوه سخنگويي خاتمي به دنبال برقراري ارتباط با جهان خارج بود چرا كه نمي توان دائما در شرايط بحراني و بي ثباتي زندگي كرد و بايد با جهان ارتباط داشته باشيم، شكي نيست كه تاثيرات منفي سخنان تند و شديد اللحن اول متوجه خود ايران مي شود. بايد در روابط خود تجديد نظر كنيم چرا كه  بحران كنوني نفعي براي ايران ندارد، بايد با جهان گفت و گو كرد.

وي در پاسخ به سوال ديگري، نسبت به« عدم واكنش لازم و فعال غرب نسبت به  دعوت خاتمي به گفت و گو و زبان عقلانيت وي » انتقاد كرد و گفت:غرب آن روز  كاري نكرد و امروز با لحن جديدي كه لحن احمدي نژاد است روبرو شده است، به  همين دليل است كه غرب بايد از اين امر درس بياموزد و درباره نحوه تعامل خود با ايران و سايرين بيشتر بيانديشد.

ابطحي در پاسخ به سوال كننده اي كه گفت، «با اين حساب شما از يكسو لحن  خاتمي را ترجيح مي دهيد اما لحن احمدي نژاد را نيز توجيه مي كنيد» گفت: غرب با بسياري از مواضعي كه خاتمي مطرح كرد مخالفت كرد و فكر مي كنم كه امروز بدليل عدم همكاري با وي پشيمان است.

خبرنگار الخبر پرسيد: آيا فكر نمي كنيد لحن احمدي نژاد واكنشي به لحن تند رييس جمهوري آمريكا و كشورهاي غربي است؟ ابطحي گفت:به نظر من ورود  به يك مسابقه داغ نه به مصلحت غرب و نه ايران است چرا كه چنين مسابقه اي آثار منفي دارد و قدرت ما را تضعيف خواهد كرد، همكاري كردن به جاي لحن درگيري و نزاع يك نياز ضروري است و بحران روز افزون نه به نفع ايران و نه غرب خواهد بود.

 

http://www.rajanews.com/News/?2733

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.