۱۲ تير ۱۳۸۵
انتشار در: خبرگزاری ایسنا
ليست مـجـمـعـيـن در گام‌هاي آخر

 

ابطحي:برخي نام‌ها قطعي شد

موسوي لاري:فهرست كميته سياسي مجمع نهايي شد

موسوي تبريزي: فهرستمان در روزهاي آتي نهايي مي‌شود

 

يك عضو شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز خبر داد كه فهرست نهايي اين تشكل روحاني براي انتخابات خبرگان از سوي كميته سياسي مجمع به شوراي مركزي ارائه شده است.

حجت‌الاسلام سيدعبدالواحد موسوي لاري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به جلسه‌ي يكشنبه‌شب مجمع روحانيون مبارز گفت: در اين جلسه كميته‌هاي مختلف، گزارشي از نحوه‌ي فعاليت‌هايشان ارايه دادند كه در اين راستا كميته‌ي سياسي كه تهيه فهرست كانديداهاي خبرگان را به عهده داشت، فهرست نهايي خود را به شوراي مركزي ارايه كرد.

وي با بيان اين‌كه طبيعتا از اين پس اعضاي مجمع روحانيون با احزاب و تشكل‌هاي همسو اين فهرست را بررسي مي‌كنند، افزود: قطعا تك تك اعضاي اين فهرست در شوراي مركزي مجمع بررسي مي‌شوند؛ چرا كه اين فهرست مورد تاييد كميته‌ي سياسي مجمع است و ديگر از آن حالت پراكندگي گذشته خارج شده است.

موسوي لاري با اشاره به اين‌كه در اين فهرست مشخص شده براي هر استان چند كانديدا بايد مدنظر قرار گيرد، در عين حال هماهنگي با شخصيت‌هاي همفكر را مرحله‌ي دوم فعاليت‌هاي انتخاباتي اين تشكل روحاني عنوان كرد و افزود: اين ماموريت به كميته‌ي سياسي داده شده است و اين كميته مسووليت دارد از اين پس با شخصيت‌ها و گروه‌هاي همفكر به بحث و تبادل نظر بنشيند.

اين عضو شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز، به ارائه گزارش كميته‌ي فرهنگي تشكل متبوعش نيز اشاره كرد و گفت: اين كميته گزارشي از مراحل پي‌گيري فعاليت‌هاي نشريه و تعيين مديرمسوول و كادر تحريريه ارايه داد.

موسوي لاري موضوع برگزاري نشست‌هاي علمي و ديني به منظور تبيين ديدگاه‌هاي اعضاي مجمع درباره موضوعات مختلف فرهنگي و مذهبي را يكي از مباحث طرح شده از سوي كميته‌ي فرهنگي برشمرد و گفت: اين موضوع در جلسه‌ي يكشنبه شب تصويب و مقرر شد هر چند هفته يك بار استادان و شخصيت‌هايي دعوت شوند و در مورد موضوعات مختلف به‌ويژه موضوعات چالشي كه اين روزها در امور ديني و فرهنگي وجود دارد بحث كنند.

وي هم‌چنين به تصويب رسيدن انتشار بولتن داخلي مجمع روحانيون مبارز را يكي ديگر از فعاليت‌هاي انجام شده در جلسه‌ي شوراي مركزي اين تشكل عنوان كرد و گفت: از آن‌جا كه انتقال اخبار خاص تشكل‌ها به اعضا و هواداران يكي از معضلات هميشگي احزاب و گروه‌هاست، اعضا مقرر كردند بولتن داخلي منتشر شود و در اين راستا قرار شد كميته‌ي برنامه‌ريزي، ستاد خود را تشكيل دهد و فعاليت‌هايش را آغاز كند.

موسوي لاري با بيان اين‌كه اين بولتن به صورت شورايي اداره مي‌شود، در عين حال گفت: البته قطعا يك نفر از اعضا كارهاي اجرايي اين بولتن را انجام خواهد داد.

اين عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز، به تصويب رسيدن راه‌اندازي سايت اين تشكل روحاني به مسووليت محمدعلي ابطحي را يكي ديگر از مباحث مطرح شده و به تصويب رسيده در اين جلسه عنوان كرد و افزود: قرار شد سايت اينترنتي مجمع نيز فعاليتش را آغاز كند.

موسوي لاري در ادامه فراهم‌بودن شرايط يك انتخابات برابر و رقابتي را از جمله دغدغه‌هاي اعضاي تشكل متبوعش خواند و گفت: در جلسه‌ي يكشنبه شب مجمع اين مساله مطرح شد كه آيا متوليان امر، فضاي انتخابات را بر اساس قانون ايجاد مي‌كنند يا خير؟ به‌ويژه با توجه به زمزمه‌هايي كه درباره‌ي يك كاسه كردن انتخابات شوراها و خبرگان به گوش مي‌رسد، اعضا احساس خوبي نسبت به اين قضيه نداشتند و اين حركت را سياسي مي‌دانستند.

اين عضو شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز در پايان گفت‌وگوي خود با ايسنا اضافه كرد: قرار بر اين شد كه اين مساله از سوي اعضاي مجمع بيشتر دنبال شود تا مشخص شود اين نوع حركت‌ها از يك سرمنشأ سياسي نشأت مي‌گيرد يا خير.

در همين ارتباط ، سيدمحمد علي ابطحي هم از قطعي شدن حضور برخي افراد در فهرست نهايي اين تشكل روحاني براي شركت در انتخابات خبرگان خبر داد.

وي به ايسنا گفت:« در جلسه‌ي يكشنبه مجمع، فهرست ارايه شد‌ه‌ي هيات منتخب مورد بررسي اعضا قرار گرفت و در نهايت ضمن قطعي شدن حضور برخي از افراد دراين ليست مقرر شد كه در جلسه‌ي هفته‌ي آينده اين ليست تكميل شود.»

ابطحي با اعلام اين خبر افزود:« در اين جلسه همه‌ي اعضاي مجمع روحانيون مبارز از سازمان‌دهي يك جريان فكري مشخص و فعال در كشور كه از امكانات حكومتي براي سازماندهي افراد و گروه‌هاي خود استفاده مي‌كند، ابراز نگراني كردند.»

وي با تاكيد براينكه مجمع روحانيون همه‌ي تلاش خود را مي‌كند كه در يك شرايط عادلانه رقابت سالم و آزادي در انتخابات پيش رو شكل گيرد افزود:«‌ اگر جريانات نهاد‌ها و وابستگان به تشكيلات حكومتي در انتخابات شرايط ناعادلانه‌اي را پيش نياورند به طور جدي در اين انتخابات شركت خواهيم كرد.»

ابطحي گفت:« در جلسه‌ي يكشنبه شب شوراي مركزي مجمع روحانيون مبارز مقررشد اعضا هشدار‌هاي لازم را به مسوولان كشور درباره فعاليت‌هاي زود رس و با پشتوانه‌ي حكومتي برخي گروه‌ها بدهند تا مسوولان مربوطه امكان فعال بودن جرياناتي كه شرايط انتخابات را ناعادلانه مي‌كنند را كاهش دهند.»

اين عضو مجمع روحانيون مبارز با تاكيد بر اينكه تشكل متبوعش در شرايط عادلانه همچنان معتقد است كه بايد در انتخابات شركت فعال داشت افزود:« متاسفانه خبر‌هايي مي رسد كه برخي جريانات قصد دارند انتخابات پيش رو را از مسير سالم خود دور كنند. لذا اين قضيه در جلسه شب گذشته به طور تفصيل مورد بررسي قرار گرفت.»

ابطحي با بيان اينكه فعاليت‌هاي منظم سازمان يافته چه در مورد اصل انتخابات و چه درباره صلاحيت كانديدا‌ها همواره مورد توجه اعضاي مجمع روحانيون مبارز است گفت:« ما قطعا هشدار‌هاي لازم را مي‌دهيم تا امكان شركت فعال مجمع روحانيون و ساير گروه‌هاي اصلاح طلب در انتخابات خبرگان فراهم شود.»

وي با تاكيد بر اينكه «همه‌ي تلاش ما بر اين است كه فضاي ناعادلانه در انتخابات به وجود نيايد» گفت: «مجمع روحانيون يك تشكيلات سياسي و روحاني است كه خود را در قبال مردم مسوول مي‌داند و نمي‌تواند نسبت به مسايل بي‌تفاوت باشد، لذا حداكثر تلاش ما بر اين است كه شرايط انتخابات سالم باشد و فضا به نحوي آماده شود كه امكان رقابت به صورت عادلانه براي همه فراهم آيد.»

دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه‌ي علميه‌ي قم هم درباره‌ي وضعيت فهرست نامزدهاي اين مجمع در انتخابات خبرگان گفت: مجمع محققين فهرست خود را آماده كرده كه در روزهاي آينده نهايي مي‌شود.

سيدحسين موسوي تبريزي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران، ايسنا، با بيان اين‌كه در اين ارتباط با مجمع روحانيون هم نشست‌هايي داشته‌اند، درباره‌ي ميزان نزديكي فهرست مجمع محققين و مدرسين با مجمع روحانيون مبارز گفت: شايد فهرست يكي باشد، اما به هر حال بايد صبر كنيد، تا گروه‌هاي كاري در اين زمينه اقداماتشان را انجام دهند.

وي اعلام فهرست نهايي را به نظر كميته‌هاي كاري در اين زمينه وابسته عنوان كرد.

با اين وجود به نظر مي‌رسد اين دو تشكل كه از معدود گروههاي اصلاح‌طلبي هستند كه به دليل برخورداري از اعضاي روحاني مي‌توانند در انتخابات خبرگان شركت كنند، كار انتخاب نامزدها را به پايان برده‌اند و بايد به رايزني با تشكل‌ها و افراد همسو بپردازند.

اين در حاليست كه بسياري از گروههاي عضو جبهه اصلاحات نيز اعلام كرد‌ه‌اند از فهرست مجمعين در انتخابات خبرگان حمايت مي‌كنند.

 

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-745382&Lang=P

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.