۲۷ آذر ۱۳۸۴
انتشار در: شریف نیوز
شكایت ابطحی از شریعتمداری

 

جلسه رسیدگی به اتهامات حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه «كیهان»، صبح امروز در شعبه 76 دادگاه كیفری استان تهران با حضور اعضای هیأت منصفه مطبوعات برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای این جلسه، نماینده مدعی‌‏العموم اتهامات شریعتمداری را توهین و انتشار مطالب خلاف واقع به استناد شكایت شركت بین‌‏المللی ایثارگران و سیدمحمدعلی ابطحی، معاون پارلمانی دولت سیدمحمد خاتمی عنوان كرد.

در ادامه این جلسه، نماینده شركت بین‌‏المللی ایثارگران به طرح شكایت این شركت پرداخت و گفت: متأسفانه به ‏رغم تذكر بازپرس شعبه ششم دادسرای كاركنان دولت، مدیرمسئول روزنامه كیهان قبل از اینكه جرمی به وقوع بپیوندد و حكمی قطعی شود به هتك حیثیت و تهمت علیه شركت ایثارگران ادامه داد. شریعتمداری با چه مجوز شرعی از شركت ایثارگران به عنوان «روباه پیر» یاد كرده است. واقعاً جای تأسف است كه كسانی كه ادعای دین‌‏داری دارند، دست به چنین اعمالی می‌‏زنند.

در ادامه این جلسه، به دلیل عدم حضور سید محمد علی ابطحی، منشی دادگاه به قرائت شكواییه وی پرداخت.
ابطحی در شكواییه خود كه خطاب به رییس قوه قضاییه تنظیم شده بود، آورده است: مدت‌‏هاست كه در رسانه‌‏های مكتوب و اینترنتی از سوی جناح مخالف دولت با ایراد تهمت و افترا مواجه هستیم. در چندین مقاله تحت این عنوان كه بنده در لبنان با ظاهری غیرمناسب رفت‌ ‏و آمد كرده‌‏ام، به بنده تهمت و افترا نسبت داده شده است. حتی در سایت «گویاآ» نیز بدترین نسبت‌‏ها علیه مسئولان دولت داده می‌‏‏شود.

وی افزود: علاوه بر ایراد اتهام نسبت به نمایندگان و دولتمردان دولت گذشته در مورد بنده نیز گفته شده كه به دلیل داشتن پرونده مالی و اخلاقی در لبنان، بحث اخراجم از اعضای مجمع روحانیون مبارز پیش آمده است كه حتی سخنگوی مجمع نیز آن را تكذیب كرد.

ابطحی ادامه داد: چندی پیش در سایت «گویاآ» آورده شده بود كه ابطحی كه همزمان در حزب مشاركت و مجمع روحانیون مبارز عضویت دارد، سه میلیارد تومان در دوران شهرداری ملك‌‏مدنی تراكم دریافت كرده است كه كیهان نیز همین مطلب را در یكی از شماره‌‏های خود به چاپ رساند و تیتر زد كه باز هم تكذیب.
ابطحی ادامه داد: بنده نه از واژه تراكم سر در می‌‏آورم و نه مراوده‌‏ای با شهرداری داشتم.

در ادامه این جلسه به دلیل اینكه حسین شریعتمداری در جلسه دادگاه حضور نیافت، دو فقره لایحه دفاعیه وی توسط منشی دادگاه قرائت شد.
شریعتمداری در لایحه اول خود به دفاع از اتهامات وارده علیه خود از سوی شركت بین‌‏المللی ایثارگران پرداخته و آورده است: این شركت سوابق طولانی در كلاهبرداری و به كارگیری ترفندهای موزیانه دارد. كیهان پس از اطلاع از فعالیت‌‏های مرموزانه این شركت دست به اقدامات وسیع از جمله جمع‌‏آوری اسناد كلاهبرداری از برخی دانشگاه‌‏ها زد كه حتی به دلیل چاپ برخی از این اسناد در شماره‌‏های بعد با تهدید مواجه شدیم. آیا نباید تأسف خورد كه مرجع قضایی كه باید در جهت احقاق حقوق مردم گام بردارد، مرا در جایگاه متهم قرار داده است، در حالی كه متهم این پرونده باید در جایگاه متهم قرار می‌‏گرفت. ما در جهت انجام رسالت مطبوعاتی خود و بر اساس اصول صریح قانون عمل كرده‌‏ایم.

وی افزود: «كیهان» در چندین جا مصادیق كلاهبرداری این شركت را اعلام كرده است، اما چرا شاكی پرونده به آنها استناد نكرده و علیه ما اقامه دعوی كرده است؟
مدیرمسئول روزنامه «كیهان» در مورد انتساب نام «روباه پیر» به شركت بین‌‏المللی ایثارگران، آورده است: شركت مزبور با همین نام در میان مالباختگان شناخته می‌‏شود و كیهان نیز فقط این اظهارات را واگویه كرده است. به اعتقاد ما به كار بردن واژه روباه پیر برای این كلاهبرداری‌‏ها، واژه‌‏ای محترمانه است.

شریعتمداری در خصوص این شكایت از دادگاه تقاضای رفع شكایت و تعقیب شاكی پرونده را كرد.
وی همچنین در لایحه دفاعیه دوم خود به دفاع از اتهامات انتسابی خود كه مورد شكایت محمد علی ابطحی قرار گرفته بود، پرداخت.

شریعتمداری در این خصوص آورده است: ماجرا از این قرار است كه یك سایت اینترنتی و برخی رسانه‌‏ها ابطحی را متهم كرده‌‏اند كه مبلغ سه میلیارد تومان تراكم از شهرداری دوران ملك مدنی ‌‏دریافت كرده است كه در پرداخت آن با شهردار اسبق اختلاف پیدا كرده است. آنچه در كیهان آمده در واقع تكذیب این خبر است. این جای تعجب است كه شاكی محترم به جای تشكر از ما، علیه كیهان اقامه دعوی كرده است چون شكایت از تكذبیه جای تعجب دارد.

در پایان این جلسه، قاضی صارمی ختم جلسه رسیدگی به اتهامات مدیر مسئول روزنامه كیهان را اعلام كرد و طبق قانون حكم این پرونده تا10 روز آینده اعلام خواهد شد.

http://sharifnews.ir/?12831

 

© Copyright 2003-2020, Webneveshteha.com. All rights reserved.