۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۳
انتشار در: روزنامه شرق
دولت در پيگيری وضعيت زندانيان سياسي تاثيرگذار نيست

شرق: معاون پارلمانى و حقوقى رئيس جمهورى گفت: حكم حسين مرعشى براى رياست سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى با پذيرش استعفاى وى در مجلس شوراى اسلامى كه بعد از پايان بررسى و تصويب برنامه چهارم انجام مى گيرد، صادر مى شود. محمدعلى ابطحى ديروز در جمع خبرنگاران در خصوص احتمال انتخاب و جايگزين شدن مجيد انصارى در سمت معاون پارلمانى رئيس جمهور، گفت: در خصوص آقاى انصارى صحبتى نمى كنم، اما من معاون پارلمانى هستم و قرار است كه بمانم.

وى در مورد جايگزين ستارى فر در سازمان مديريت و برنامه ريزى گفت: اين بحث بعد از پايان بررسى و تصويب برنامه چهارم توسعه در مجلس شوراى اسلامى مشخص مى شود. وى همچنين درباره خارج شدن پرونده حقوق بشر ايران از دستور كار اتحاديه اروپا، گفت: آنها معيارها و ملاك هايى دارند. قبلاً تلاش شده بود و مقدارى هماهنگى مختلف هم با كشورهاى مختلف مى شود، ما هم از اينكه پرونده ايران از دستور كار خارج شد، استقبال مى كنيم.

وى افزود: بالاخره هرچه كه حقوق بشر در ايران و در هرجاى دنيا بيشتر رعايت شود، بايد استقبال كرد. وى گفت: معتقدم كه خيلى وضع بهترى نسبت به اين وضعى كه اكنون داريم مى توانستيم داشته باشيم و هيچ آسيبى هم به كشور نخورد، در بخش هاى مختلف از جمله مطبوعات و زندانيان. با اينكه ما زندانى سياسى بسيار كمى داريم اما فشار خيلى زيادى به خاطر همين نوع رفتارها به وجود مى آيد.

وى افزود: مثلاً در مورد آقاى «پورزند»، من نمى شناسم كه ايشان كيست و از كجاست، بالاخره احساس مى كنم كه اگر كسى با اين سن و سال دستگير مى شود، بعد هم پروژه اعتراف گيرى، اين گونه حرف زدن ها در دنيا قابل اعتماد نيست. وقتى مريض است معالجه اش كنند، هيچ آسيبى هم به هيچ كس نمى رساند.

معاون رئيس جمهور در پاسخ به پرسشى مبنى بر رايزنى تعدادى از كسانى كه در انتخابات مجلس هفتم راى نياوردند و فعاليت شان براى تصدى مديريت هاى مختلف، گفت: اخيراً دو سه روزنامه به قول جوانان به اين موضوع گير داده اند كه چرا مثلاً كارى انجام نمى شود، اين روالى طبيعى بوده است و هميشه وقتى مجلس كارش تمام شده در بخش هاى اجرايى از آنها استفاده شده است و اين چيز مثبتى است. همه همكارى كنند براى اينكه مديران مختلف بتوانند در بخش هاى گوناگون كار كنند و از تجربيات آنها استفاده شود.

وى افزود: اين مسئله بدين معنا نيست كه ديگران به كار گرفته نشوند، معنى آن اين است كه از تجربيات آدم ها استفاده شود. معناى استفاده از تجربيات آدم ها مثل كسانى است كه الان آمده اند نماينده مجلس در دور هفتم شده اند، خيلى از آنها كارهاى سياسى داشته اند، در دفعات قبل در مجلس و دولت كار مى كردند. حالا اين دفعه هم خيلى انتخابى نبود.

وى در پاسخ به پرسش خبرنگارى كه با خنده پرسيد چرا شما گفتيد كه نمايندگان مجلس هفتم انتخابى نيستند، گفت: من نگفتم انتخابى نيستند، همان چيزى كه خودت نيز به آن خنديدى منظورم همان است. در روند انتخابات خيلى بهتر از اين مى شد رفتار كرد، گرچه انتخابات گذشت، اما برخى كارها، اشتباهى در كشور انجام شد.

ابطحى در خصوص سخنان رئيس قوه قضائيه در رابطه با عدم به كارگيرى شكنجه و اقرار به زور و تاكيد بر رعايت حقوق متهمان، گفت: مهم عملى شدن اين كارهاست. در سيستم قضايى، زندان ها و در جاهاى ديگر همه از آن استقبال مى كنيم، چون واقعاً آن اسلامى كه ما مى شناسيم و قانون اساسى هم كه داريم شكنجه را منع كرده است و معتقد است بايد عدالت حتى در حق زندانيان رعايت شود. تعبيرى از حضرت امام (ره) است كه فرمودند حتى اگر كسى را براى اعدام هم مى برند، اگر كسى بى دليل سيلى به آن بزند بايد تعزير شود، اينها چيزهايى است كه اگر در آينده عملى شود، مفيد است.

وى ادامه داد: خيلى از كسانى كه از زندان ها آمدند اظهار نظرهايى در مورد وضعيتى كه در زندان داشته اند مى كنند، البته من اطلاع دقيقى ندارم. وى درباره زندانيان سياسى اظهار داشت: دولت پيگير وضعيت اين افراد است، ولى فكر نمى كنم خيلى دولت تاثيرگذار باشد، لوايح دوگانه به خصوص بخش اختيارات رئيس جمهور آن، بيشتر به خاطر اين بود كه در بخش قضايى بتواند جلوى يكسرى مواردى كه خلاف مسلم قانون اساسى است گرفته شود و آن لايحه داده شد ولى جوابى گرفته نشد.

 

لينک مطلب

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.