۲۵ اسفند ۱۳۸۲
انتشار در: BBD فارسي
مقاله تحليلی ابطحی در فايننشال تايمز

 

محمدعلی ابطحی معاون پارلمانی و حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مقاله ای که در شماره امروز (دوشنبه پانزدهم مارس) روزنامه بریتانیایی فاینانشال تایمز تحت عنوان " مسیر آهسته اما تغییر ناپذیر دموکراسی در ایران" به چاپ رسیده آینده اصلاحات در ایران را بررسی کرده است.

محمدعلی ابطحی می نویسد که اصلاحات یک روند است که باید مسیر خود را بپیماید. این روند در غرب پس از سیصد سال و دو جنگ جهانی به نتیجه رسید و دموکراسی نهادینه شد. تاریخ ایران بر محور بیست و پنج قرن حکومت سلطنتی دور می زند که تمام اصول آن با ماهیت دموکراسی و شرکت مردم در روند تصمیم گیری تناقض دارد. به اعتقاد آقای ابطحی این تاریخ طولانی نقش عمده ای در شکل گیری روح جامعه ایران داشته و اکنون به زمان زیادی نیاز است تا این فرهنگ تغییر کند.

لینک مطلب
معاون رئیس جمهوری ایران در فاینانشال تایمز می نویسد که در انتخابات تاریخی سال 1997 با انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی مرحله جدیدی در روند اصلاحات آغاز شد. از آن زمان تاکنون مردم ایران توانسته اند حقوق سیاسی و مدنی خود را درک کرده و از آن استفاده کنند، حقوقی چون رای دادن و اعتراض علنی. اما به نوشته آقای ابطحی به سبب پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات، امید و انتظارات مردم بالا رفت و متوقع شدند که اصلاحات با سرعت انجام شود. آن ها به سرعت اصلاحات بیشتر اهمیت می دادند تا نهادینه شدن واقعی دموکراسی.

آقای ابطحی اضافه می کند که این واقعیت در نظر گرفته نمی شد که آقای خاتمی مطابق با قانون اساسی يی انتخاب شده که محدودیت های عمده ای برای او ایجاد می کند. مطابق با این قانون اساسی مراکز اصلی قدرت در ایران یعنی نهاد هایی چون قوه قضائیه، مجلس، شورای نگهبان قانون اساسی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیروهای مسلح و رادیو و تلویزیون از حوزه اختیارات رئیس جمهوری بیرون هستند و در واقع به غیر از مجلس فعلی تمام آنان در سلطه مخالفان اصلاحات بوده اند.

به نوشته آقای ابطحی مقاومت و فعالیت های مستمر مخالفان اصلاحات که قدرتمندانه در مقابل رییس جمهوری و مجلس هوادار اصلاحات ایستادند، باعث شد که به مردم القا شود که برنامه اصلاحات به بن بست رسیده است در حالی که، به اعتقاد محمدعلی ابطحی، روند اصلاحات ادامه داشته است. در نتیجه در انتخابات اخیر مجلس جناح محافظه کار تمام وسایل قانونی را که در اختیار داشت در جهت حذف اصلاح طلبان به کار گرفت و مردم هم از صحنه سیاسی کشور خارج شدند.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ایران سپس می نویسد که نتیجه انتخابات به معنای محبوب بودن محافظه کاران نیست چون آن ها در این انتخابات پانزده تا بیست در صد آرا را به دست آوردند یعنی همان میزان از رای دهندگان که در تمام ادوار قبلی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به آنان رای می دادند. تغییر عمده این بار کاهش تعداد کسانی بود که در انتخابات رای دادند. به عنوان مثال در تهران کاندیداهای اصلی محافظه کاران با آرای حدود پانزده در صد از واجدین شرایط رای دادن به مجلس رفتند در حالی که رقبای اصلاح طلب آنان یا صلاحیتشان رد شده بود یا خودشان اعلام انصراف کرده بودند.

آقای ابطحی درمقاله خود در فاینانشال تایمز اظهار عقیده می کند که این واقعیت در واقع نوعی پیروزی برای اصلاح طلبان و روند اصلاحات است چون حتی محافظه کارترین جناح ها برای به دست آوردن رای مردم در این انتخابات از شعارهای اصلاح طلبان استفاده کردند، شعار ها و قول هایی که تا قبل از آن از سوی همین محافظه کاران غیر اسلامی یا غیرقانونی تلقی می شد از قبیل لغو ممنوعیت ماهواره، توسعه کشور، حمایت از آزادی های فرهنگی و اجتماعی و حتی بهبود روابط با آمریکا. به نوشته آقای ابطحی اگر تمام قول های انتخاباتی محافظه کاران به واقعیت بپیوندد، روند اصلاحات پیروز شده است.

محمدعلی ابطحی در باره آینده اصلاحات در ایران اظهار خوش بینی می کند اما هشدار می دهد که در جوامع در حال توسعه به جای سعی در ریشه دار کردن نهضت های اصلاح طلبی، بیشترین تلاش جهت ساختن شخصیت ها و قهرمان سازی صورت می گیرد. او در پایان می نویسد که در عصر ارتباطات جهانی و با تلاش جوانان ایرانی، ادامه اصلاحات تنها راهی است که در پیش پای ملت و رهبران ایران قرار دارد.

 

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.