۲۷ فروردين ۱۳۸۴
انتشار در: ایسنا
درپي بروزناآرامي وبازداشت برخي ازعوامل آن دراهواز؛

 رييس‌جمهوردستور شناسايي عوامل پشت پرده راصادركرد
گفتگوبارمضانزاده،ابطحي،معاون نيروي انتظامي خوزستان

 

در حالي كه به دنبال انتشار نامه‌اي منتسب به سيدمحمدعلي ابطحي در اهواز با مضامين توهين به قوميت‌ها، باعث بروز ناآرامي‌هايي در شهرستان اهواز شده كه طي آن 137 نفر از عوامل آشوب دستگير شده‌اند، سخنگوي دولت، اين نامه‌ را جعلي خواند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) معاون اجتماعي و ارشاد فرماندهي انتظامي خوزستان درباره‌ي اين حوادث اعلام كرد: در پي پخش اطلاعيه‌اي كذب منسوب به آقاي ابطحي، رييس سابق دفتر رييس‌جمهوري در بين برادران عرب زبان شهرستان اهواز، ناآرامي و تجمعاتي در برخي از مناطق از جمله كوي علوي، سه راه خرمشهر و ملاشيه صورت گرفت كه برابر اعلام فرماندهي انتظامي شهرستان اهواز به دنبال اين ناآرامي‌ها خسارتي نيز به برخي از اماكن دولتي از جمله تعدادي شعبات بانك‌هاي منطقه وارد آمده است. همچنين در شهر حميديه نيز شيشه‌هاي برخي از بانك‌ها شكسته شده و ساختمان دادگستري هم دچار حريق شده است.

وي افزود: از ساعات اوليه شروع تجمعات و ناآرامي‌ها عوامل انتظامي در محل حضور و سعي در كنترل اوضاع داشتند.

معاون اجتماعي و ارشاد فرماندهي انتظامي استان خوزستان، گفت: فرماندهي نيروي انتظامي استان خوزستان تدابير قابل ملاحظه‌اي را براي رويارويي با هر گونه اخلال‌گري پيش‌بيني كرده است.

سرهنگ پاسدار حسن اسد مسجدي در گفت‌وگو با ايسنا همچنين از زخمي‌شدن هشت نفر در اين وقايع خبر داد.

وي افزود: در اين نا‌آرامي‌ها يك نفر نيز در حميديه تير خورده كه توسط پرسنل ما نبوده است.

مسجدي با بيان اين كه آخرين تجمع ساعت 11:30 امروز - شنبه - در منطقه كوي علوي اهواز رخ داد، خاطر نشان كرد: نيروي انتظامي اين تجمع را مهار و متفرق كرد.

معاون اجتماعي و ارشاد فرماندهي انتظامي استان خوزستان همچنين شايعه اعلام موقعيت فوق‌العاده براي شنبه‌شب در سطح شهر را تكذيب كرد و گفت: نيروي انتظامي، بسيج و سپاه در چند روز اخير در محل ناآرامي‌ها حضور داشتند و اوضاع را كنترل كرده‌اند.

تجمعات رخ داده و ناآرامي‌هاي اهواز در حالي است كه سخنگوي دولت امروز اعلام كرد كه نامه‌ي مطرح در حوادث اهواز نامه‌اي جعلي است و رييس‌جمهوري دستور پي‌گيري قضيه و برخورد با عوامل آن را داده است.

عبدالله رمضان‌زاده، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا درباره‌ي وجود نامه‌اي كه در آن به قوميت‌هاي ايراني توهين شده و به بروز برخي از ناآرامي‌ها در شهر اهواز منجر شده است، اظهار داشت: با توجه به پيگيري‌هاي دفتر رييس‌جمهور و بازرسي ويژه‌ي رييس‌جمهور مشخص شد كه شماره‌ي اين نامه جعلي است و به هيچ وجه سابقه‌اي از اين نامه در نهاد رياست‌جمهوري وجود ندارد.

سخنگوي دولت افزود: از محتواي نامه هم كاملا مشخص است كه جعلي و مخالف سياست‌هاي اصولي دولت جمهوري اسلامي ايران است، لذا از طرف نهاد رياست‌جمهوري و دولت وجود چنين نامه‌اي و پي‌گيري اينگونه سياست‌ها را تكذيب مي‌كنم.

رمضان‌زاده تصريح كرد: بر اين باور هستيم كه تهيه‌كنندگان و توزيع‌كنندگان چنين نامه‌هايي كاملا بر ضد امنيت ملي عمل مي‌كنند.

وي اظهار داشت: رييس‌جمهور به دبيرخانه‌ي شوراي عالي امنيت ملي و وزارت اطلاعات دستور دادند كه سريعا نسبت به شناسايي عوامل پشت پرده‌ي تهيه و توزيع اين نامه اقدام و به عنوان عوامل ضدامنيتي كه به قصد تحريك قوميتهاي ايراني چنين اقداماتي را انجام مي‌دهند، با آنها برخورد و نسبت به معرفي‌ آنها به دستگاه قضايي اقدام كنند.

رمضان‌زاده درباره‌ي تعداد بازداشت‌شدگان در حوادث اخير اهواز اظهار داشت كه تا به امروز در اين زمينه گزارشي دريافت نكرده است.

سيدمحمد علي ابطحي نيز با جعلي‌خواندن نامه‌ي منتسب به وي كه در اهواز توزيع شده، چنين اقداماتي را به نفع هيچ‌كس ندانست و آن را موجب هدف قرار دادن تماميت ارضي ايران ناميد.

سيدمحمدعلي ابطحي، معاون سابق رييس‌جمهور درباره‌ي نامه‌ي منتشرشده در اهواز كه گفته مي‌شود محتواي آن حاوي توهين به قوميت‌هاي ايراني است و به او منتسب شده، به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ گفت: اين نامه چندي پيش در اينترنت منتشر و براي من هم ايميل شده بود، اما تصورم اين بود كه چون متن نامه به نحوي گوياي جعلي بودن آن است، آن هم به دليل دستورات مطرح شده طي آن نامه، كه بسيار مهم و امكان‌ناپذير بود و حتي اگر شوراي عالي امنيت ملي هم مي‌خواست آن را اجرا كند، امكان اجرا نداشت، توضيح دادن در اين زمينه را لازم ندانستم. با اين حال چند روز پيش در سايت خودم اعلام كردم كه اين نامه جعلي است.

وي اظهار داشت كه نمي‌داند چرا براي جعل چنين نامه‌اي و براي انتساب آن به افراد، او را انتخاب كرده‌اند؟.

ابطحي گفت: ظاهرا دست‌هايي پشت پرده است كه خواسته‌ اين نامه‌ي جعلي را به من منتسب كند.

وي همچنين اعلام كرد كه شخصا از وزارت اطلاعات درخواست كرده كه مشخص كند پشت اين قضيه كيست و مسائل سياسي پشت پرده‌ي آن چيست؟

مشاور رييس‌جمهور ادامه داد: اين نكته قابل توجه است كه تحريك قوميت‌هاي داخلي ايران به نفع هيچ‌كس نيست و كساني كه به اين كارهاي كثيف دست مي‌زنند تماميت ارضي ايران را هدف قرار داده‌اند .

ابطحي تاكيد كرد كه اين عده‌ هيچگاه در پيشگاه ملت مورد بخشش قرار نخواهند گرفت.

وي اظهار اميدواري كرد كه دستگاه‌هاي امنيتي بتوانند مشخص كنند كه چه دستهايي در اين قضيه و پشت اين ماجرا نقش داشته‌اند.

ابطحي تصريح كرد: جريان‌هايي كه تصور مي‌كنند در مسائل داخلي مي‌توانند از راه‌اندازي چنين مسائلي و از چنين عناويني بهره بگيرند، و عليه اصلاح‌طلبان مشكلات داخلي خود را در آستانه‌ي انتخابات حل كنند، اشتباه مي‌كنند.

معاون سابق رييس‌جمهور تاكيد كرد: مسائل قوميت‌ها بايد فراتر از مسائل جناحي مورد توجه قرار گيرد.

وي درباره‌ي ارتباط موضوع انتخابات با انتشار چنين نامه‌اي و وقوع حوادثي نظير حوادث اهواز گفت:‌ در اين زمينه منتظر مي‌مانم كه بتوانم نظر مستندم را بعد از پاسخ دستگاه‌هاي امنيتي ارائه دهم .

سيدنظام مولاهويزه، نماينده مردم دشت آزادگان نيز در اطلاعيه‌اي در خصوص حوادث اخير خوزستان گفت: آنچه كه به عنوان يك بخشنامه كذايي كه از آن به عنوان نامه‌ سياسي و رسمي ياد مي‌كنند، دروغي بيش نيست كه توسط دشمنان آن سوي اين مرز و بوم براي اختلاف‌افكني و ايجاد تصادم و منازعات ساختگي و ايجاد يك فتنه ديگر تحت عنوان دفاع از عربيت به وجود آمده است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اطلاعيه نماينده مردم دشت‌آزادگان در مجلس آمده است:

وقوع پاره‌اي اتفاقات ناگوار در اهواز كه بي‌شك دست‌هاي ناپاك دشمنان شكست‌خورده اين مرز و بوم كه در ايجاد آنها و دامن زدن به اختلافات نقش‌آفريني كردند، مرا ناگزير به ارائه توضيحاتي مي‌نمايد؛ باشد تا اين بار نيز اين استان شهيدپرور و مردم مقاوم و صبورش از شر فتنه‌انگيزي ورشكستگان سياسي، با سلامت و سرافرازي عبور نمايد.

من به عنوان نماينده بخشي از اين خطه سرافراز تاكيد مي‌كنم آنچه كه به عنوان يك بخشنامه كذايي كه از آن به عنوان نامه‌ سياسي و رسمي ياد مي‌كنند، دروغي بيش نيست كه توسط دشمنان آن سوي اين مرز و بوم براي اختلاف‌افكني و ايجاد تصادم و منازعات ساختگي و ايجاد يك فتنه ديگر تحت عنوان دفاع از عربيت به وجود آمده است.

بحمدالله در اركان نظام اسلامي ما، فرزندان غيور عرب خوزستان در مناصب و پست‌هاي حساس و عالي دولت و نظام قرار دارند و ياد و نام خوزستان عزيز، به دليل ايستادگي و مقاومت مردم استوار آن، همواره در حافظه‌ تاريخي ملت ايران بوده و هست و خوزستان، به عنوان مهد تشيع و پايگاه اصلي وفاداران به خاندان عصمت و طهارات، نقش بسزايي در باروري و شكوفايي انديشه‌هاي فكري و ولايي مذهب ماندگار شيعه ايفا كرده است.

مولاهويزه در اين بيانيه آورده است: من از عموم مردم مي‌خواهم هوشياري و بيداري خود را در قبال اينگونه توطئه‌ها و اختلافات شوم و نامبارك حفظ كرده و اجازه ندهند نعره‌هاي فرقه‌گرايانه و قوميت‌مآبانه در اين استان مقدس سر برآورده شود و بعلاوه اجازه ندهند سوابق درخشان فداكاري و ايثار و اخلاص مردم اين استان در اثر عملكرد عده‌اي معدود از ورشكستگان سياسي، مخدوش گردد.

مردم عزيز خوزستان به خوبي مي‌دانند كه كشور ما در آستانه‌ برگزاري انتخابات سرنوشت‌ساز و ماندگاري مي‌باشد كه دشمنان مي‌كوشند با ايجاد ياس و نوميدي آنان را در ايجاد اين حماسه محروم نمايند و آنچه كه در چند روز پيش اتفاق افتاد، چيزي جز تلاش مايوسانه و مذبوحانه براي پراكندن تخم نفاق و بدبيني ميان مردم از طريق ترويج شايعات و دامن زدن به اختلافات و دروغ پراكني نبوده و نيست، كه متاسفانه از بعضي احساسات پاك و زلال جوانان متدين و مخلص سوء استفاده شده است.

بي‌شك توجه اولياي امور به مساله‌ جوانان در اثر مصوبات و طرح‌هاي مجلس شوراي اسلامي هر روز افزايش مي‌يابد و جوانان كه بازوي سرافراز انقلاب و نظام هستند، همچنان بر سر عهد و پيمان خويش بوده و با وحدت و همدلي خويش، اين توطئه‌ها را سركوب و در نطفه خفه خواهند كرد.

لینک خبر

© Copyright 2003-2022, Webneveshteha.com. All rights reserved.