۲۶ فروردين ۱۳۸۴
انتشار در: بي بي سي فارسي
درگيری خونين در خوزستان در پی انتشار نامه 'جعلی'

 

انتشار نامه ای منسوب به محمد علی ابطحی، مدير پيشين دفتر رئيس جمهور ايران به درگيری و نا آراميهايی در استان خوزستان در جنوب غرب ايران انجاميده که بنابر گزارشها، دست کم سه کشته برجای گذاشته است.

در اين نامه که از چند روز پيش در برخی سايتهای اينترنتی منتشر شده، آقای ابطحی خطاب به محمدعلی نجفی، رئيس وقت

سازمان برنامه و بودجه که اکنون به سازمان مديريت و برنامه ريزی تغيير نام يافته مصوبه هايی را ابلاغ کرده است که بنابر آنها ساختار جمعيتی خوزستان می بايست به زيان اعراب بومی اين استان تغيير يابد و نامهای عربی اماکن اين استان به واژه های فارسی تغيير داده شود.

با انتشار اين نامه تعداد زيادی از مردم عرب خوزستان دست به تظاهراتی زدند که به تنش و خشونت و درگيری با نيروی انتظامی کشيده شد و طی آن به بانکها و پاسگاههای نيروی انتظامی حمله شد و آن گونه که در گزارشها آمده، سه نفر در شهر حميديه در نزديکی اهواز، مرکز استان خوزستان کشته و تعدادی زخمی شدند.

گزارشها همچنين حاکی از بازداشت حدود دويست و پنجاه نفر است.

نامه ای که اين جنجال را آفريده بر کاغذ سر برگدار دفتر رئيس جمهور نوشته شده، دارای مهر "خيلی محرمانه" است، امضای آقای ابطحی بر پای آن به چشم می خورد و در حاشيه نامه پاراف و امضای دو مسئول ديگر نيز وجود دارد که خوانا نيستند.

آقای ابطحی در سايت اينترنتی شخصی اش، "وب نوشت" جعلی بودن اين نامه را اعلام کرده و پرسيده است: "چطور رئیس دفتر ریاست جمهوری می ­تواند از طرف خودش بخشنامه ای غیرمعقول صادر کند و ترکیب جمعیتی منطقه حیاتی و مهمی مثل خوزستان را تغییر دهد"؟

وی توضيح داده است که تصمیماتی که در اين نامه به رئيس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده، "حتی اگر در سطح رهبری و شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهور هم گرفته شود قابلیت اجرا ندارد و اساساً تصمیمات خیلی کوچکتر از این در سطح عالی کشور گرفته می­ شود".

افراد آشنا به مکاتبات اداری و نظام ديوانسالاری ايران ترديدهای متعددی نسبت به صحت چنين نامه ای مطرح می کنند اما حسن هاشميان، روزنامه نگار عرب خوزستانی و کارشناس مسائل اعراب اين استان می گويد، جعلی بودن يا نبودن اين نامه تأثيری در حرکت اعتراضی مردم عرب خوزستان ندارد.

به عقيده آقای هاشميان، آنچه در اين نامه نوشته شده بود در واقع جرقه ای بود برای شعله ور کردن مطالبات و نارضايتيهای انباشته شده و مردم عرب خوزستان و با اينکه مسئولان استان از طريق تلويزيون محلی بارها به مردم اعلام کردند که اين نامه جعلی است، حرکت اعتراضی اين مردم همچنان ادامه يافت.

وی در ذکر دلائل نارضايتی مردم عرب خوزستان می گويد که با وجود گذشت حدود هفده سال از پايان جنگ ايران و عراق، دولت هنوز به دلائل امنيتی حاضر نيست زمينهای کشاورزی مناطقی را که زمانی جزء مناطق جنگی بوده اند به کشاورزان پس بدهد و اراده ای سياسی هم از سوی دولت برای رفع مشکل امنيتی مناطق مرزی خوزستان و بازگرداندن اين زمينها به مالکانشان به چشم نمی خورد.

آقای هاشميان همچنين به طرح توسعه نيشکر خوزستان اشاره می کند که به گفته وی، طی سالهای اخير باعث شده است بسياری از کشاورزان بومی کشتزارهای خود را از دست بدهند.

عنصر ديگری که حسن هاشميان در بررسی علل انگيزش حساسيتهای قومی در خوزستان به آن اشاره می کند، نقش برنامه هايی است که رسانه های کشورهای عربی همسايه ايران و بويژه تلويزيون ماهواره ای الجزيره در مورد موضوع اعراب خوزستان پخش می کنند.

وی می گويد که صرف نظر از اينکه انگيزه اين رسانه ها از پرداختن به موضوع اعراب خوزستان و نحوه طرح مسائل به اين قوميت چيست، اين نکته حائز اهميت است که مردم عرب خوزستان بيش از آنکه بيننده تلويزيون ايران باشند، تماشاگر تلويزيون الجزيره اند و اين شبکه به ميزان گسترده ای مورد اقبال اعراب خوزستان است.

استان خوزستان ثروتمندترين استان ايران به شمار می رود و علاوه بر اينکه بخش عمده منابع نفتی ايران را در خود جای داده، کشتزارهايی بسيار حاصلخيز دارد.

اين استان، آن گونه که بسياری از مورخان عقيده دارند، حتی پيش از حمله اعراب مسلمان به ايران و سقوط شاهنشاهی ساسانی، زيستگاه اقوام عربی بوده که از جزيرة العرب بدانجا مهاجرت کرده بودند.

در طول تاريخ، جميعت مناطق جنوبی و غربی استان خوزستان را اعراب تشکيل می داده اند و در نواحی شمالی و شرقی آن نيز فارس زبانها و بختياريها ساکن بوده اند.

اين ترکيب جمعيتی در پی کشف نفت در اين استان و کوچ گسترده کارگران از نقاط مختلف ايران به اين منطقه تغيير يافت و به کاهش نسبت اعراب در خوزستان انجاميد

با اين حال جمعيت اعراب خوزستان در حال حاضر حدود دو ميليون نفر برآورد می شود.

در دوران حکومت خاندان پهلوی در ايران و تحت سياستهای ملی گرايانه دولت آن زمان، نامهای عربی شهرها و مناطق استان خوزستان به اسامی فارسی تغيير داده شد.

برخی از منتقدان حکومت پهلوی، دولت آن زمان را متهم می کنند که به عمد سعی در تغيير ترکيب جمعيتی خوزستان به زيان اعراب داشته اما مدرک قابل استنادی که اين ادعا را ثابت کند در دست نيست.

 لینک خبر

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.