۳۱ شهريور ۱۳۸۳
انتشار در: بي بي سي فارسي
اعتراض معاون رياست جمهوری به 'دستگيری خانوادگی' در ايران

محمد علی ابطحی، معاون امور حقوقی و پارلمانی رياست جمهوری ايران، نسبت به آنچه 'دستگيری خانوادگی' در جمهوری اسلامی ناميد اعتراض کرد.

آقای ابطحی گفت که بازداشت سعيد مطلبی در هفته گذشته به جرم نوشته های فرزند او، سينا مطلبی، است که در خارج از کشور به سر می برد.

سعيد مطلبی از سينماگران قديمی ايران است که در روز چهارشنبه پيش در تهران بازداشت شد و مقامات قضايی ايران تاکنون خبر بازداشت او را اعلام نکرده اند و در نتيجه دلايل حبس او نيز مشخص نيست.

ولی اعضای خانواده او گفته اند که دليل اصلی بازداشت سعيد مطلبی نوعی "گروگانگيری" است تا پسر او را که هم اکنون در هلند به سر می برد تحت فشار قرار دهند.

حال معاون حقوقی آقای خاتمی نيز چنين موضوعی را به نوعی تاييد کرده است.

آقای ابطحی در يادداشتی در سايت شخصی خود نوشت که پس از اطلاع از بازداشت سعيد مطلبی موضوع دستگيری های خانوادگی را با عبدالواحد موسوی لاری، وزير کشور، در ميان گذاشت و او هم قول داد که موضوع را پی گيری کند.

معاون رياست جمهوری برای نشان دادن زشت بودن چنين اقداماتی اشاره کرد که در سال های اوائل انقلاب ايران پس از فراری شدن ابوالحسن بنی صدر، اولين رييس جمهوری ايران، عده ای از ماموران دادستانی همسر او را بازداشت کردند تا از اين طريق بتوانند به آقای بنی صدر دست يابند.

آقای ابطحی در ادامه مطلب خود گفت اين اقدام دادستانی مورد اعتراض شديد آيت الله بهشتی، رييس وقت ديوان عالی کشور قرار گرفت و او دستور داد تا بلافاصله همسر بی گناه آقای بنی صدر آزاد شود تا عنوان دستگيری خانوادگی بر جمهوری اسلامی نماند.

آقای ابطحی در پايان نوشته خود تاکيد کرد که "دستگيری خانوادگی از بدترين عناوينی است که در دنيا و اسلام و اديان و اخلاق وجود دارد".

از اظهارات معاون رياست جمهوری و اعضای خانواده سعيد مطلبی چنين بر می آيد که او شخصا مرتکب هيچ جرمی نشده و بازداشت او صرفا برای نوشته های فرزند اوست که در خارج از کشور منتشر می شود.

سعيد مطلبی ، که گفته می شود بيش از شصت سال سن دارد، در قبل از انقلاب در سينمای ايران فعاليت داشته ولی به گفته اعضای خانواده اش در دو دهه اخير هيچ فعاليتی نداشته است.

ولی پسر او، سينا مطلبی، حدود يک سال و نيم پيش به دليل مطالبی که در سايت اينترنتی خود منتشر می کرد برای مدتی در تهران بازداشت شد و بعدا پس از سپردن وثيقه از زندان آزاد شد و سپس به همراه خانواده خود به خارج از کشور رفت.

آنچه ظاهرا مقامات قوه قضاييه ايران را به خشم آورده مطالب افشاگرانه ای است که اخيرا سينا مطلبی در سايت اينترنتی خود منتشر کرده و ازجمله اسامی بازجوها را اعلام داشته و وضعيت نگهداری زندانيان سياسی را شرح داده است.

اگر اظهارات آقای ابطحی در باره دستگيری سعيد مطلبی به دليل فعاليت های پسرش درست باشد، اين موضوع می تواند اعتبار قوه قضاييه ايران را هر چه بيشتر خدشه دار کند.

لينک مطلب

© Copyright 2003-2019, Webneveshteha.com. All rights reserved.