۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۳
انتشار در: هفته نامه رفاه
خاتمي باشد يا نباشد، اين جامعه به سمت مدني شدن پيش مي‏رود

سرويس سياسي رفاه: معاون حقوقي و پارلماني رئيس‌جمهور گفت: خاتمي كف مطالبات مردم است؛ مردم راهي را انتخاب كرده‏اند و كافي است كه خاتمي آن را ديده‏باني كند و صادق باشد.
به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمدعلي ابطحي شب گذشته در نخستين كنگره‏ي تشكل‏هاي غيردولتي جوانان در پاسخ به پرسشي درباره‏ي زمان كانديداتوري خاتمي گفت: مردم شيوه‏هاي گذشته را نمي‏پسنديدند، لذا وقتي صدايي را شنيدند كه آن شيوه‏ها نفي مي‏شد، لبيك گفتند.
وي افزود: خاتمي، هنوز هم معتقد نيست كه با توجه به محذورات، همه‏ي بارها را از او بخواهيم كه انجام دهد. آقاي خاتمي به ما ياد داد كه قهرمان‌پرستي نكنيم و امروز، جامعه خود تصميم گرفته است.
ابطحي با بيان اينكه امروز جامعه‏ي جوان، به عنوان بخشي جدي، خود را تحميل مي‏كند، تصريح كرد: اين نقطه‏ي قوت ماست كه نسل جوان، فرهيخته و متعهد كشور ما را به عنوان چهره‏هاي برجسته‏ي دنيا مي‏شناسند و حتي يك نويسنده‏ي زنداني در ايران - دكتر آغاجري - به عنوان كانديداي جايزه‌ي صلح نوبل مطرح مي‏شود؛ اين كه مردم حركتي را انتخاب كرده و در آن جلو مي‏روند، مهم است.
وي گفت: اكنون پس از شش سال كه آقاي خاتمي بحث جامعه‏ي مدني را مطرح كرد، وقتي تشكل‏هاي مدني شكل گرفته، شايد خيلي از آنها خاتمي را به عنوان كسي بشناسند كه از سير جامعه عقب‌تر است و بگويند حركت جامعه سريع‏تر است؛ اگر اين گونه باشد، باز بيشتر خوشحاليم چون معلوم مي‏شود كه يك حركت نهادينه شده است و چه خاتمي باشد، چه نباشد، اين جامعه به سمت مدني شدن مي‏رود.
وي افزود: آينده‏ي اصلاحات و جامعه همين است كه تشكل‏هاي غيردولتي بدون ارتباط با دولت و حاكميت، راهشان را ادامه دهند.
ابطحي در بخشي از سخنانش گفت: ادبيات اين نسل خيلي متفاوت شده است؛ دوستان پرشين بلاگ مي‏گفتند كه حدود 100 هزار وبلاگ نويس فقط در يك سرويس دهنده داريم كه 40 هزار تا از آنها فعال روزانه هستند؛ يعني 40 هزار تفكر و انديشه در بستر اطلاعات جامعه دست به دست مي‏شود.
معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور با اشاره به ارتباطات در عصر جديد، تصريح كرد: همانطور كه نسل 120 سال پيش را نمي‏توانستيم بفهميم، ادبيات نسل جديد هم نسبت به نسل ما تغيير كرده است. در اين نگاه، آينده‏ي روحانيت، دين، انقلاب و آنچه ارزش مي‏ناميم، بسته به اين است كه بتوانيم با چه ادبياتي آن را به جامعه تحويل دهيم.
ابطحي در پاسخ به پرسشي درباره‏ي استعفاي دكتر معين گفت: دكتر معين به دليل پاره‌اي از دردها و مشكلاتي كه آقاي خاتمي به آن اشاره كرد، استعفا داد تا نشان دهد كه آن مشكلات وجود دارد؛ جريان‏هاي مختلفي در كشور هستند كه بخشي از واقعيت و قدرت هستند ولي تن به خواست و اراده‏ي جريان منتخب نمي‏دهند.
وي گروههاي فشار را يكي از نمودهاي برجسته‏ي اين جريان‌ها خواند و گفت: اين دردي فراگير و عمومي است. البته خوشبختانه جامعه‏ي پويايي وجود دارد كه قدرتمندتر از آنها، ولو با مشكلات، مسير خود را طي مي‏كند.
معاون رئيس جمهور در پاسخ به پرسش ديگري درباره‏ي لوايح دوگانه اظهار داشت: اين لوايح در حال طي كردن مسير قانوني هستند؛ اما من شخصاً به تصويب اين لوايح چندان اميدوار نيستم.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره‏ي شوراي نگهبان گفت: اگر شوراي نگهبان، مصوبات مجلس را با قانون اساسي و شرع تطبيق دهد، وظيفه‏ي قانوني خود را انجام داده است و موارد خارج از اين، خارج از حدود كاري شوراي نگهبان است.
ابطحي همچنين درباره‏ي خروج از حاكميت، گفت: جامعه خيلي منتظر نمي‏ماند كسي كه در مقام حاكميت است چه تصميمي مي‏گيرد؛ اگر جامعه به اين نتيجه برسد كه با كنار رفتن گروهي كه در حاكميت است، اوضاع بهتر مي‏شود، بايد اين كار را انجام داد، لذا بايد نظر جامعه را بررسي كرد تا حقايق مسئله روشن شود.
معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور در پاسخ به پرسشي درباره‏ي اهل سنت، گفت: دفاع نمي‏كنم از اين كه حقوق اقليت‏ها به صورت كامل تأمين شده اما روند حركت، رو به پيشرفت بوده است.
وي با اشاره به برخي انتسابات اهل سنت در سطح مديريت‏ها، گفت: خطرناك‏تر از انتسابات، شعارهاي بسيار تند و ارائه‏ي ديدگاههاي افراطي است كه مي‏تواند به اعتقادات و ديدگاههاي اهل سنت آسيب‏هاي خيلي جدي بزند.
معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور، همچنين درباره‌ي تسهيل بازگشت ايرانيان مقيم خارج، در چند سال گذشته، گفت كه
NGO ها مي‏توانند در اين روند موثر باشند.
ابطحي تصريح كرد: اراده‏ي دولت، حمايت از
NGO هاست؛ بايد براي نهادينه شدن آنها تلاش جدي كرد و بايد هر چه زودتر بحث‏هاي حقوقيNGO ها حل شود.
به گزارش ايسنا در دقايق پاياني جلسه‏ي پرسش و پاسخ ابطحي با نمايندگان تشكل‏هاي غيردولتي جوانان، يكي از حاضران به دفعات به سمت ميكروفن رفته، قصد سخنراني داشت كه اين امر باعث اعتراض اكثر افراد حاضر در جلسه شد و با خارج كردن آن فرد، جلسه دقايقي زودتر پايان يافت.
رحيم عبادي، رئيس سازمان ملي جوانان، پس از آن در جمع حضور پيدا كرد و طي سخنان كوتاهي گفت: زمان اينكه با خشونت و فشار بتوان حرف خود را به كرسي نشاند، گذشته است.
وي همچنين با گلايه از بيان پرسش‏هاي سياسي نمايندگان تشكل‏ها از معاون رئيس جمهور، فضاي كنگره را كاملاً صنفي خواند و گفت: اگر حوزه‏ي كار
NGOها را به سياست گره بزنيم، اصل كار فراموش مي‏شود. مصلحت اين است كه شما فقط به فعاليت صنفي در چارچوب قانون بپردازيد.

 

لینک مطلب

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.