۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۳
انتشار در: خبرگزاری فارس
وام 400 هزار دلاري افخمي مراحل كاري خود را طي مي كند

 

سيدمحمدعلي ابطحي درجمع خبرنگاران:
وام 400 هزار دلاري افخمي مراحل كاري خود را طي مي كند

 

خبرگزاري فارس: معاون حقوقي وامور مجلس رييس جمهور با بيان اينكه ايجاد رسانه هاي مختلف امر پسنديده اي است، گفت: وام 400 هزار دلاري افخمي براي ايجاد شبكه تلويزيوني مراحل كاري خود را طي مي كند.

 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، سيدمحمد علي ابطحي معاون حقوقي و امور مجلس رييس جمهوري كه در پايان جلسه امروز وزيران سخن مي گفت، درباره دلايل عدم استقبال رييس جمهوري از سالگرد دوم خرداد و سخن نگفتن درباره اين روز گفت: رييس جمهوري چند سالي است كه در اين باره سخن نمي گويد ولي دوم خرداد حادثه و رخدادي نيست كه اتفاقات جامعه بر آينده آن تاثير بگذارد.
وي گفت: دوم خرداد اتفاقي ملي بود كه در روند كشور تاثيري عمومي گذاشت و به عنوان مقطعي تاريخي و بزرگ در تاريخ كشور باقي خواهد ماند.
ابطحي افزود: در اين مقطع همه مردم زير خيمه وسيع انقلاب بدون خواست حاكميت رسمي، وارد عرصه شده و به صورت فعال خود نقش خود را به طور واقعي ايفا كنند.
وي افزود: البته از فرداي دوم خرداد تلاش هايي براي كمرنگ شدن اين جريان شد ولي دوم خرداد مساله اي ملي است كه به هيچ وجه با ايجاد شرايط مختلف از ميان نمي رود.
ابطحي درباره مسايل ايجاد شده در فرودگاه امام خميني گفت: آنچه در اين فرودگاه اتفاق افتاد آسيب جدي به آبروي ملي كشور وارد كرد و بستن باند و برخاستن هواپيماي نظامي مسايلي بود كه قابل حل و فصل بود و لازم نبود با اين رفتار آبروي ملي را به مخاطره انداخته و وضعيت عمومي كشور را حساس كند.
وي درباره تاثيرات اين حادثه گفت: تاثيرات اين حادثه باعث به مخاطره افتادن قراردادها و فعاليت اقتصادي كشور و شركت هاي خارجي در داخل كشور مي شود و بحران هاي سياسي و اقتصادي ايجاد مي گردد.
وي درباره صهيونيست بودن شركت تركيه‌اي طرف قرارداد در فرودگاه امام خميني گفت: دستگاه هاي نظامي و تمامي سيستم هاي امنيتي وابستگي اين شركت تركي را به صهيونيست‌ها نفي كردند، ولي اين نكته قابل توجه است كه در اين زمينه مي توان از نيروهاي متخصص داخلي بهره جست.
وي درباره شناسايي عوامل مداخله كننده در حادثه فرودگاه امام خميني گفت: عوامل اين حادثه روشن و مشخص است ولي يك بحث، بحث اختلافات موردي ميان دو دستگاه است و بحث ديگر اين است كه روند كار به سمتي برود كه مشكلي ايجاد شود كه آبروي ملي از ميان برود.
وي گفت: آنچه بايد پيگيري شود اين است كه چرا درمقابل هواپيماي شخصي، پرواز جنگي صورت گيرد و يك باند فرودگاه اشغال شود كه اين مسايل بحران هاي بدي به دنبال خواهد داشت.
ابطحي درباره موافقت رييس جمهوري با كمك 400 هزار دلاري به بهروز افخمي براي راه اندازي شبكه تلويزيوني گفت: اين مساله مراحل كاري خود را طي مي كند و به صورت طبيعي ايجاد رسانه هاي مختلف امري پسنديده اي است و اگر كساني بخواهند رسانه اي داشته باشند كمك دولت براي اين كار مساله غير معمولي نيست ولي تاكنون اين كار عملياتي نشده بوده است.
وي افزود: اين مساله طي سيستم خود به پيش مي رود و مشكلي ندارد و اصل راه اندازي رسانه جديد مساله قابل دفاع است و دولت بايد در اين زمينه كمك كند.
معاون حقوقي و امور مجلس رييس جمهوري در پاسخ به اين سوال كه اين حركت آغازگر راه اندازي شبكه خصوصي تلويزيوني در ايران است، گفت: براساس قانون اساسي راه اندازي شبكه هاي خصوصي در ايران اشكال دارد و قرار است كه اين شبكه در خارج از ايران راه اندازي شود.
وي افزود: هر چه رسانه هاي مختلف راه اندازي شود و دولت هم كمك كند، به كسي ضرر نمي زند.
ابطحي درباره نتايج بررسي وضعيت زندانيان سياسي گفت: اميدوارم تلاش هيات ويژه رييس جمهوري به نتايج مناسبي دست يابد ولي من خود شخصاً به اين مساله خوشبين نيستم.
وي درباره خبر نارضايتي مقام معظم رهبري از روند پرونده آغاجري گفت: پرونده آغاجري از ابتدا پرونده‌اي سياسي بود كه به جاي مطالعه در بخش حقوقي، در بخش سياسي دنبال مي شد ولي مي توانست بدون فشارهاي سياسي از راه حقوقي زودتر و بهتر به نتيجه برسد.
وي افزود: من فكر نمي كنم درگيري و اختلاف ميان دو جريان سياسي در اين پرونده موثر است و نمي دانم چقدر اين خبر كه رهبري زمان تعيين نمودند صحيح است ولي رهبري سال گذشته اصرار به حل سريع اين مساله و بازگشت به روال عادي را داشتند و همان موقع هم اين مساله مورد اعتراض ما بود كه چطور كساني كه خود را علاقمندان قطعي رهبري و عامل به فرامين ايشان مي دانند در اينجا در برابر فرمان رهبري عمل نكردند.
وي خاطر نشان كرد:‌ گزينشي برخورد كردن با نظرات رهبري از سوي كساني كه معتقدند همه چيزشان را با خط ولايت تنظيم مي كنند، براي ما بسيار عجيب است.
ابطحي درباره فشار آمريكا به سوريه و شايعه معامله ايران و آمريكا درباره عراق گفت: هر مساله‌اي كه منجر به تنش زدايي منطقه و كاهش فشار براي كشور باشد، به نفع ايران است.
وي افزود: در مساله عراق، آمريكايي ها به اين نتيجه رسيده اند كه ايراني‌ها در عراق تاثيرگذاري زيادي ندارند و عملياتي نيستند و ما هم در حوادث اخير نسبت به تعرض به شيعه و آسيب حرم حضرت امير ناراحتيم و اين نياز بازگشت به آرامش در عراق را ضروري مي كند.
وي گفت: اطلاعات تكميلي ما حاكي از اين است كه تعرض و شليك به حرم مطهر حضرت امير(ع) بيشتر از سوي آمريكايي‌ها نبوده ولي هر كسي اين هتك حرمت را انجام داده، بايد مواخذه شود.
ابطحي تصريح كرد: روند رو به آرامش رفتن جامعه شيعه در عراق نكته‌ مهمي است كه ما بر آن تاكيد داريم و از خواست آيت الله سيستاني مبني بر ترك نيروهاي مسلح از شهرهاي نجف و كربلا استقبال مي كنيم و بايد همه تلاش كنيم تا درگيري‌ها را از اين منطقه دور كنيم.
وي تنها راه نجات مردم عراق از بحران و پايان اشغال اين كشور را برگزاري انتخابات آزاد در اين كشور دانست و گفت: ‌بايد زمينه براي واگذاري قدرت به مردم و تسلط مردم بر سرنوشت خودشان فراهم شود.

 

© Copyright 2003-2021, Webneveshteha.com. All rights reserved.