۲۴ ارديبهشت ۱۳۸۶
انتشار در: خبرگزاری مهر
ابطحی در گفتگو با مهر: آمریکایی‌ها برای جلوگیری از تبدیل عراق به ویتنام نیازمند کمک ایران هستند

 

در مذاکره با آمریکا فقط به عراق بسنده نکنیم

معاون رئیس جمهور سابق در مورد مذاکره ایران و آمریکا بر سر مسئله عراق گفت: به دلیل تنگنایی که آمریکا در عراق با آن مواجه شده، جمهوری خواهان تمایل بسیاری دارندکه عراق برای آنها به ویتنام دیگری تبدیل نشود و با وضع مناسب تری از عراق بیرون بروند که یکی از راه حل های پیش روی آنان، مذاکره با ایران است.

سید محمدعلی ابطحی معاون رئیس دولت اصلاحات در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اهمیتی که ایران در منطقه دارد و میزان تاثیرگذاری بالای ایران درعراق دارد، آمریکا بهتر است که از مواضع ضد ایرانی خود بخصوص در مورد مسئله هسته ای کوتاه بیاید.

وی افزود: در حال حاضر فکر می کنم شرایط خوبی برای مذاکره ایران و آمریکا فراهم شده است، بعد از قطع روابط ایران و آمریکا ، چندین موقعیت خوب برای مذاکره پیش آمد که در آن مذاکرات، ایران از موضع حقارت آمیز وارد مذاکره نشود و موقعیت کنونی هم یکی از آن موقعیت هاست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد نیاز آمریکا به ایران اظهار داشت: به دلیل تنگنایی که آمریکا در عراق با آن مواجه شده و جمهوری خواهان هم سال آخر سکونت در کاخ سفید را می گذرانند، دولتمردان آمریکایی بسیار تمایل دارند که عراق برای آنها به ویتنام دیگری تبدیل نشود و با وضعیت مناسبتری از عراق بیرون بروند که برای این هدف راه حل هایی پیش روی آنهاست که یکی از آنها مذاکره با ایران است.

ابطحی در پایان بر طرح موضوعات دیگری غیر از مسائل عراق در این مذاکرات تاکید کرد و افزود: هوشمندی دیپلماسی آن است که در مذاکره با آمریکا، فقط به موضع عراق بسنده نشود و مشکلات دیگری که در این سالها آمریکایی ها برای ایران بوجود آورده‌اند ، هم مورد بحث قرار گیرد.

 

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=486016

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.