۲۲ فروردين ۱۳۸۶
انتشار در: خبرگزاری ایسنا
محمدعلی ابطحی: از بين بردن بحران محور استراتژی در سياست خارجی خاتمی بود

 

يك عضو مجمع روحانيون مبارز گفت: شعار از بين بردن بحران محور استراتژي در سياست خارجي در دوره محمد خاتمي رييس جمهور سابق ايران بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) محمدعلي ابطحي در گفت‌وگو با روزنامه الخليج چاپ امارات متحده عربي، خاطرنشان كرد: از بين بردن بحران بايد به صورت دوجانبه صورت گيرد و حقيقتا كشورهاي همسايه‌ي ايران و كشورهاي غربي با اين شعار از سوي دولت خاتمي به اطمينان رسيده و همكاري خود را با دولت اصلاحات آغاز كردند. به عنوان مثال؛ با اعلام نيت عربستان مبني بر همكاري امنيتي با ايران اين همكاري‌ها به حدي رسيد كه عربستان در دوره خاتمي يك يادداشت تفاهم امنيتي با ايران امضا كرد.

وي افزود: دولت خاتمي به اصل مذاكرات دوجانبه با تمامي كشورها و حل مسالمت آميز مسايل از طريق مذاكرات اعتقاد داشت و معتقد بود كه ايران از طريق مذاكرات مي‌تواند به حقوقش دست يابد.

ابطحي تصريح كرد: ما در عصر حاضر نيازمند انجام مذاكرات هستيم؛ زيرا تحولات و پيشرفت‌هاي علمي موجب شده كه ملت‌هاي جهان به يكديگر نزديك‌تر شوند اما اين مذاكرات بايد با ابزارهاي مناسب صورت گيرد و هيچ كشوري نمي‌تواند يك طرفه در اين خصوص عمل كند.

وي در ادامه با اشاره به موضوع بحران انگليس و ايران پس از بازداشت ملوانان انگليسي در آب‌هاي ايران گفت: به نظر من ما بايد از هرگونه برخورد و رويارويي دوري كنيم و قبل از روي دادن بحران به پيامدهاي آن فكر كنيم. ما مي‌توانيم بدون ايجاد بحران و با كمترين پيامد سياسي از حقوق ملي خود دفاع كنيم.

وي درباره كاهش صداي اصلاح|طلبان در ايران عنوان داشت: اين امر كاملا طبيعي است؛ زيرا اصول‌گرايان بر دولت و مطبوعات سيطره يافته‌اند، لذا صداي اصلاح‌ طلبان هرگز به مطبوعات و رسانه‌هاي داخلي تحت سيطره‌ي دولت نخواهد رسيد؛ اما نتايج نظرسنجي‌هاي داخلي حاكي از پيشرفت حمايت‌هاي مردمي از اصلاح طلبان است.

ابطحي درباره حل اختلافات بين اصلاح‌طلبان و آن‌چه مبني بر عدم موفقيت احزاب اصلاح‌طلب در ايجاد توافق عنوان مي‌شود، گفت: اين اختلافات در بين اصلاح‌طلبان شديدتر از اختلافات موجود بين اصول‌گرايان نيست و اين مساله در انتخابات شوراي شهر كاملا مشهود بود و شكاف موجود بين اصولگرايان موجب عدم كسب نتايج مثبت در اين انتخابات شد.

وي ادامه داد: اما تجربه‌ي اصلاح‌طلبان بسيار مفيد بود، ما باز هم مشاركت خواهيم كرد. زيرا مردم به اصلاح طلبان علاقه دارند.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز هم‌چنين درباره‌ي آينده اصلاح‌طلبان تصريح كرد: ما با همه‌ي قوا در انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي و رياست جمهوري مشاركت خواهيم كرد و آينده از آن ماست، زيرا مردم خواهان اصلاحات هستند و نمي‌خواهند در افكار و ارزش‌هايي معين راكد بمانند اما نگران آن هستيم كه نامزد‌هاي‌مان در انتخابات رد شوند.

 

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-901280

 

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.