۱۲ مرداد ۱۳۸۳
مصاحبه با ماهاتير محمد

 

 1) جنابعالي بعضاً منتقد کشورهاي اسلامي هستيد که کشورهاي اسلامي از امکانات خود در جهت توسعه استفاده نمي کنند و فرصت هايشان را از دست مي دهند. پيشنهاد شما به رهبران کشورهاي اسلامي براي توسعه چيست؟

 

ماهاتير محمد: اين حقيقتي است که کشور اسلامي که به عنوان توسعه يافته تلقي شود وجود ندارد و به  اين نکته همه ما بايد  توجه داشته باشيم.

توسعه و پيشرفت کشورها تنها وظيفه رهبران ما نيست. مردم بايد  نياز به صلح و پايداري و ثبات را درک کنند و بايد براي شرکت کردن در امر توسعه آماده شوند.

رهبران بايد آزادانه توسط مردن انتخاب شوند چونکه در اين صورت در صورتي که خطايي از آنها سر بزند برکنار مي شوند. هرجند که بايد که به رهبران زمان لازم براي اجراي نقشه ها و برنامه هايشان داده شود.

کشورهاي اسلامي نکات بسياري را مي توانند از کشورهاي به تازگي توسعه يافته مثل ژاپن و کره، در مورد اداره حکومت و توسعه و پيشرفت  بياموزند.

 

2) درست است که اقتصاد شما توسعه پيدا کرده است اما به دوچيز شديداً متکي است

الف- حضور شرکتهاي خارجي که در کشور شما توليد و توليد خود را صادر مي کنند و سهمي به شما مي دهند.

ب- بازار تضمين شده چند ده ميليارد دلاري آمريکا

هرکدام از اين دو بهم بخورد وضع اقتصادي شما شديداً  نابسامان مي شود. اگر اين امر درست است چه تدابيري براي حل آن داريد.

 

ماهايتر:

الف- ما اين انتخاب ها را داشتيم:

i) سعي کنيم همه چيز را خودمان انجام دهيم و دهها سال براي ياد گرفتن و رسيدن به اصول ضروري وقت صرف کنيم.

ii) با وارد کردن شرکتهاي خارجي جهشي داشته باشيم که در آن صورت کشور ما به سرعت به سوي توانگري سير خواهد کرد و مردم ما تکنولوژي و فن را به دست خواهند آورد.

ما راه دوم را انتخاب کرديم.

امروز شرکتهاي مالزيايي قادر به سرمايه گذاري و توليد تمام محصولات پيچيده هستند که تا چندي قبل هيچ چيز در مورد آنها نمي دانستيم. سرمايه گذاران ما امروز در کشورهاي خارجي مي سازند و شرکت هاي خارجي را در مالزي اداره مي کنند. و به سبب سرمايه گذاري هاي خارجي ما چيزهاي بسياري از صنعتي سازي آموخته ايم.

 

ب- بازار چند ده ميليون دلاري به طور کامل تضمين شده اي از طرف آمريکا وجود ندارد. در صورتي که ما محصولات مورد نياز آنان را با کيفيت مورد نظرشان ارائه کنيم، آنها محصولات ما را خريداري خواهند کرد. بازار آمريکا چندين بار سقوط کرده است ولي اقتصاد مالزي به رشد خود ادامه داده است به سبب اينکه ما به خوبي تنوع لازم را ايجاد کرده ايم و با حدود 200 کشور و منطقه روابط تجاري برقرار کرده ايم و  از ميکروچيپ گرفته تا تمام يک پالايشگاه و تجهيزات آن را صادر مي کنيم.

 

3)  شما جزو آخرين رهبران کاريزماي جهان محسوب مي شويد. يکي از چشمگيرترين اقدامات شما واگذاري قدرت در اوج قدرت و در يک موقعيت کاريزماتيک بود. چه عاملي باعث شد که شما چنين تصميمي بگيريد؟

 

ماهاتير محمد: من هيچگاه تصميم نداشتم که براي تمام عمر نخست وزير باشم. و به محض اينکه احساس کردن که کشور را به مسير درستي هدايت کرده ام از کار کناره گرفتم. من 22 سال ماندم چون اين مدت زمان براي تبديل يک کشور کشاورزي به يک کشور صنعتي، لازم بود. وقتي اين کار انجام شد زمان آن بود که ديگران راه را ادامه دهند.

 

4)  مکرر از شما نقل مي شود که منتقد دموکراسي هستيد و به شکلي بحث دموکراسي را بازي غربي ها قلمداد مي کنيد. علت اين انتقاد چيست و شما چه روايتي از دموکراسي را تأييد مي کنيد.

 

ماهاتير محمد: دموکراسي نيز مانند ساير ايدئولوژي ها و سيستم ها کامل و بي عيب نيست. افراد نادرست ممکن است براي اداره يک کشور انتخاب شوند. و معمولاً از رشوه براي پيروزي در انتخابات استفاده مي شود. اين امکان وجود دارد که فساد در يک سيستم دموکراسي شايع و حاکم شود. فريب و رياکاري هاي زيادي در دموکراسي وجود دارد. بنابراين وقتي بر اين نکته پافشاري مي کنند که دموکراسي براي همه کشورها مناسب است، همان افراد با دموکراسي بين المللي مخالفت مي ورزند. آنها حتي نظرات و عقايد جهاني را ناديده مي گيرند.

اين نکته را بايد به ياد داشته باشيم که يک کشور دموکراتيک بود که از بمب اتمي استفاده کرد. و امروز کشورهاي دموکرات، به ساير کشورها حمله مي کنند و آنها را غير دموکراتانه بمب باران و کشتار مي کنند.

دموکراسي هنوز بهترين شيوه اداره دولت هاست ولي کامل و تمام نيست. من به دموکراسي عقيده دارم ولي نه در فرم ليبرال آن، آنگونه که در کشورهاي وابسته به نژاد اروپايي اجرا مي شود، جايي که اخلاقيات در حال سقوط است. اين دموکراسي است که به کشيش ها اجازه همجنس بازي آزادانه و رسمي شدن ازدواج همجنسان را مي دهد.

 

5)  بطور کلي تلقي شما از دمکراسي و آزاديهاي سياسي چيست؟ و فکر مي کنيد چرا آمريکا علاقه اي به دمکراسي در کشور شما ندارد و فعالانه با شما مخالفت مي کند؟

 

ماهاتير محمد:  دموکراسي بايد به اصول اوليه خود وفادار باشد يعني حکومت توسط تمام مردم يا حداقل حکومت اکثر مردم توسط جانشينان منتخب آنان. آزادي در دموکراسي بايد حدود مشخصي داشته باشد زيرا در اين صورت از آسايش و رفاه اکثريت حمايت و حفاظت مي شود.

ايالات متحده آمريکا با دموکراسي در مالزي ضديتي ندارد. بلکه آنها مي گويند شما کشوري دموکراتيک نيستيد. اين عقيده آنان است. ما اهميتي بدان نمي دهيم.

 

6)  چگونه کشوري دمکراتيک ساخته ايد در صورتي که در رأس حکومت شما پادشاه قرار دارد؟

 

ماهاتير محمد: در کشور ما اين يک رژيم سلطنتي مطابق قانون اساسي همانند انگلستان و کشورهاي اسکانديناوي است. پادشاه تنها بر اساس توصيه هاي نخست وزير و دولت او عمل مي کند. و نقشي سياسي يا اجرايي ندارد.

 

7) ايده اقتصاد مبني بر فناوري اطلاعات در مالزي از کجا به ذهن شما رسيد و شما براي به اجرا درآوردن اين ايده چگونه ديگران را به لزوم اجراي آن متقاعد نموديد و هزينه هاي آن را تأمين کرديد، ميزان سرمايه هزينه شده چه ميزان بود و اين پروژه به چه مقدار درآمد داشت؟ اين طرح در دوره رياست جمهوري شما بر اقتصاد مالزي چه تأثيري داشت؟ شما براي آن دسته از دولتمردان و تصميم گيران در ايران که اعتقاد دارند IT به سبب امکان سوءاستفاده هاي احتمالي (غيرديني يا سياسي) از آن بايد کنترل و محدود شود چه توصيه اي داريد؟

 

ماهاتير محمد: ما خيلي زود متوجه اين نکته شديم که IT (فناوري اطلاعات) صنعت و روش تجارت ما را متحول خواهد ساخت. اگر ما خودمان را در اين زمينه به روز نکنيم، عقب خواهيم ماند همان طور که کشورهاي اسلامي به اين سبب که ما در انقلاب صنعتي سهمي نداشتيم، عقب ماندند.

ما زيربناها، قوانين و خطي مشي هاي مخابرات را به گونه اي آماده کرديم تا صنايع و شرکتهاي متکي بر IT  قادر ساريم تا به بهترين نحو عمل نمايند.

به همين سبب امروز مالزي در ميان کشورهاي پيشتاز در زمينه IT  قرار دارد و روي  بسياري از شرکتهاي عمده فناوري اطلاعات در اينجا سرمايه گذاري شده اند. شرکتهاي محلي محصولاتي در سطح جهاني توليد مي کنند. و درآمدهاي حاصل از آن به ميلياردها دلارد مي رسد.

مي توان گفت سو استعمالي از فناوري اطلاعات وجود دارد و به طور خاص اينترنت. ما بايد مردم خود را آموزش دهيم. اجتماعات بين المللي بايد گرد هم آيند و پاياني براين سواستعمال قرار دهند. ما نرم افزارهايي براي فيلتر کردن محصولات نامطلوب در اختيار داريم.

 

8)  عقيده شما در مورد اثر متقابل دموکراسي و پيشرفت فناوري اطلاعات چيست؟ آيا پيشرفت IT به سيستمي دموکراتيک نياز دارد و آيا نظام دموکراسي در کشور شما باعث پيشرفت فناوري اطلاعات شده است؟

آيا مي توان توسعه IT را يکي از مهمترين استراتژي ها براي پيشرفت کشوري مثل ايران دانست؟

 

ماهاتير محمد: IT آمده است که بماند. ما نمي توانيم مثل کبک سرمان را زير برف کنيم. چه ما دموکرات باشيم يا نه،IT تاثيرات خود را بر ما خواهد داشت.  دموکراسي مي تواند رشد IT را تسهيل کند ولي تنها در کشورهاي دموکراتيک نيست که IT تاثير گذار است.

.9)  عدم توسعه يافتگي ايران را با توجه به منابع سرشار و گوناگون طبيعي آن چه مي دانيد؟ آيا براي عدم اتکا ايران به درآمد نفت پيشنهادي داريد؟

 

ماهاتير محمد: هيچ دليل وجود ندارد که ايران نتواند پيشرفت کند. ايران منابع حياتي و طبيعي اي بسياري دارد از جمله نيروي انساني. و تنها اين نکته باقي مي ماند که شما تصميم گرفته ايد پيشرقت کنيد يا خير. تکنولوژي مي تواند آموزش داده شود، خريداري شود و توسعه يابد. هيچ چيز نمي تواند ايران را از وارد شدن به فعاليت هاي گوناگون اقتصادي باز دارد.

 

10) در صنعت توريسم، مالزي شاهد پيشرفت چشمگيري بوده است، دلايل اين رشد چه بوده است؟  آيا ورود توريست به کشور شما باعث تهاجم فرهنگي نشده است و شما چگونه توانستيد جهانگردان را با محدويتهاي اسلامي موجود در کشور خود آشنا کنيد؟ اين صنعت تا چه ميزان در رشد اقتصادي مالزي موثر بوده است؟

 

ماهاتير محمد: ما موافق و دوستانه با توريستان برخورد مي کنيم و شرايط سفر را تسهيل مي کنيم. مطمئناً فرهنگ ما از اين طريق زياد تحت تاثير قرار نمي گيرد، به آن ميزان که رسانه هاي بين المللي بر آن موثر هستند.

خارجيان به مذهب و روش زندگي ما احترام مي گذارند. ما هيچ مشکلي با آنان نداريم. آگر آنان قوانين ما را زيرپا بگذارند بايد با عواقب آن مواجه شوند. ولي آنها معمولا تابع قانون هستند.

 

11) نظر شما در مورد پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني چيست؟

 

ماهاتير محمد: نظرات موافق و مخالفي در باره پيوستن به سازمان تجارت جهاني (WTO) وجود دارد. در حال حاضر سازمان تجارت جهاني در جهت منافع کشورهاي ثروتمند عمل مي کند.

 

12)  در زمان نخست وزيري شما و در زمان حاضر چه ميزان سانسور بر رسانه هاي مالزي اعمال مي شود؟

 

ماهاتير محمد: سانسور در حد مينيمم است. تنها کوششهايي که در جهت تشديد کينه عداوت بين سه نژاد موجود در مالزي صورت بگيرد مجاز نيستند. پرنوگرافي و مطالب مستهجن قابل قبول و پذيرش نيستند. اين خط مشي اي است که به وسيله همه نخست وزيران مالزي دنبال مي شود، و نه تنها من.

در مالزي هميشه احزاب مخالف کرسي هاي پارلمان را بدست مي آوردند. چهار ايالت از سيزده ايالت توسط احزاب مخالف اداره مي شود.

هيچ کشوري به رسانه ها آزادي مطلق نمي دهد.

   

13)  تا چه ميزان نظام آموزشي نويني که خود بنيانگزار آن بوديد در موفقيت مالزي نقش داشته است؟

 

ماهاتير محمد: آموزش نقش بسيار مهمي را ايفا مي کند. 25% از بودجه ملي به امر آموزش اختصاص داده مي شود. و در نتيجه درصد سواد عددي بيشتر از 95% است و نيروهاي کار قادر به هماهنگ شدن با تکنولوژي هاي جديد هستند.

 

14)  ما هم اکنون شاهد آن هستيم که مردم مالزي در رعايت نظم، آداب و مقررات بسيار کوشا هستند، فرهنگ و نگرش مردم کشور خود را براي توسعه بيشتر کشورتان چگونه تغيير داديد و نهادينه کرديد؟

 

ماهاتير محمد: مردم مي دانند که صلح و آرامش و پايداري به آنان امنيت مي دهد و به رشد اقتصاد کمک مي کند. رشد اقتصادي زندگي بهتري براي آنان فراهم مي کند. بدين جهت آنها علاقه اي به اختلال هاي عمومي و رفتارهاي بي نظم و ترتيب ندارند. اگر مشکلي داشته باشند مي توانند به دادگاه ها يا ساير سازمان ها جهت دادرسي مراجعه کنند. همينطور آموزش به مردم کمک مي کند که گرايش مثبتي به توسعه و پيشرفت داشته باشند.

 

15) با توجه به وضعيت جهان اسلام راه پيشرفت مسلمانان چيست؟

 

ماهاتير محمد: مسلمانان بايد آموزه هاي نبيادي اسلام را دنبال کنند، همان آموزه هايي که اين توانايي را به عربهاي عصر جاهليت داد تا بزرگترين تمدن را در جهان ايجاد کنند. مشکلات از آنجا ناشي مي شود که ما تفسيرهاي گوناگوني از اسلام مي کنيم که اين سبب ايجاد اغتشاش درميان مسلمانان و جنگ آنان مي شود. ما تا زماني که با يکديگر در حال جنگ هستيم قادر به بهبود وضعيت خود نمي باشيم.

 

16) وضعيت اشتغال، ادامه تحصيل، مسکن، ازدواج، مهاجرت، فساد و اعتياد جوانان مالزي به چه صورت است؟

 

ماهاتير محمد: ميزان اشتغال در کشور ما به طور کامل است. به طور عمومي جوانان مالزيايي بر ضد فساد و انحراف و اعتياد به مواد مخدر هستند و از رسوم مربوط به ازدواج و خانواده حمايت مي کنند. به طور معمول هميشه تعداد اندکي هستند که درگير مواد مخدر مي شوند. تعداد کمي از مالزيايي ها مهاجرت مي کنند. حضور حدود 2 ميليون کارگر مشکلاتي را براي ما ايجاد کرد هاست.

 

17)آيا فکر مي کنيد دمکراسي شما توسط بنيادگرايان مذهبي به مخاطره مي افتد؟

 

ماهاتير محمد: ما خود را بنيان گرا مي دانيم چون از آموزه هاي  اصولي (بنياني) اسلام همانطور که در قرآن آمده است طبعيت مي کنيم.

دموکراسي نه به وسيله بنيان گراها بلکه وسيله کساني که از اصول اسلام منحرف شده اند، کساني که از اسلام به عنوان بهانه و دستاويزي براي انجام جرم و جنايت و عمل بر ضد آموزه هاي اسلامي استفاده مي کنند،  تهديد مي شود. اسلام دموکراتيک است. جانشيانان به حق پيامبر انتخاب مي شوند.

 

 18)  چگونه نژادها و اقوام مختلف با صلح در مالزي زندگي مي کنند؟

 

ماهاتير محمد: ما در برابر يکديگر صبور هستيم. اسلام به مسلمانان ياد داده است که مردم بسياري با دينها و کيشهاي گوناگون وجود دارند و ما نمي توانيم آنها را مجبور به پذيرش دين ما خو کنيم . و در عين حال آنها نيز نمي توانند ما را مجبور سازند که به کيش آنها در آييم.

اسلام ما را به عدالت براي همه دعوت مي کند و بنابراين دولت هاي ما تضمين مي کنند که هرکس صرفنظر از عقايد مذهبي خود عادلانه و منصفانه مورد داوري قرار مي گيرد.

از آنجايي که ما به عدالت و انصاف عمل مي کنيم و مردم را مجبور به پذيرش اسلام يا اعمال اسلامي نمي کنيم، هيچ دليلي براي جنگ و جدال مردم وجود ندارد.

زماني ما به اصول سوره الکافرون توجه نکرده ايم که اغشاش و عدم قبول مذاهب وجود داشته باشد.

غير مسلمانان بر ضد حکمفرمايي دولت اسلامي نيستند و اين را پذيرفته اند که مالزي يک کشور مسلمان است به اين سبب که ما آموزه هاي بنيادي اسلام را اجرا مي کنيم.

 

19) آيا امکان دارد شما گونه اي از دوره آموزش محدود براي سياستمداران جوان ايراني را بپذيريد و از اين طريق تجارب خود را منتقل کنيد؟

 

من از برقراري بحث و مذاکره در مورد مشکلات مسلمانان با ايرانيان مانند هرکس ديگر بسيار خوشحال خواهم شد.

  

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.