۲۵ تير ۱۳۸۲
انتشار در: http://www.isna.ir/news
رييس‌جمهور درصدد پيدا كردن راهي براي مهار فضاي به وجودآمده است،جمعي، اراده‌اي بر اين ندارند كه شرايط تبديل انتخابات به حماسه تحقق يابد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس سياسي
معاون حقوقي و پارلماني رييس‌جمهور با اشاره به اينكه خاتمي همه‌ي نامه‌هاي ارسالي را مطالعه مي‌كند، تاكيد كرد كه رييس‌جمهور به دنبال پيداكردن راهي براي مهار فضاي به‌وجود آمده در كشور است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، ايسنا، سيدمحمدعلي ابطحي، ظهر امروز بعد از جلسه‌ي هيات دولت درباره‌ي نامه‌ي عباس عبدي و نظر رييس‌جمهور در اين باره به خبرنگاران گفت: اين روزها حوادث مختلفي در حال اتفاق افتادن است كه همه‌ي آنها به صورتي به رييس‌جمهور منتقل و در بخش‌هاي مختلفي اين مكاتبات به ايشان ارائه شده است.
وي گفت: تا جايي كه اطلاع دارم رييس‌جمهور به شدت پي‌گير اين موضوع هستند كه راهي براي مهار فضاي به‌وجود آمده، پيدا كنند.
ابطحي ادامه داد: طبيعي است به دليل اينكه اين نوع مسائل هيچ ارتباطي با حوادث دانشگاه نداشته، بعد از حوادث دانشگاه، طرح اين فضا در كشور آن‌هم در شرايطي كه ما از نظر سياسي داخلي و خارجي دچار بحران و مشكل هستيم، جز دامن زدن به تشنج بيشتر، هيچ اثري نخواهد داشت.
معاون رييس‌جمهور گفت: رييس‌جمهور پي‌گير اين مسائل هستند و احتمالا در چند روز آينده، نتايج پي‌گيري ايشان مشخص مي‌شود.
ابطحي در ادامه درباره‌ي پي‌گيري موضوع زهرا كاظمي، خبرنگار، كه مورد پرسش اغلب خبرنگاران بود، اظهار داشت: امروز در مورد خانم زهرا كاظمي بحث مفصلي در دولت مطرح شد؛ تا حالا هيات تعيين‌شده چند جلسه برگزار كرده‌اند و بنا به گزارش وزير بهداشت و درمان، ايشان به علت خونريزي مغزي كه ناشي از ضربه‌اي بوده، فوت كردند؛ پي‌گير اين هستند كه ببينند علت چه بوده و چگونه اين اتفاق افتاده است.
وي گفت كه تمام مسائلي كه درباره اين خبرنگار مطرح مي‌شود، از سوي هيات تعيين‌شده، مورد بررسي و پي‌گيري قرار مي‌گيرد؛ علاوه بر آن، پزشكان متعددي اين مساله را بازديد كردند كه اطمينان كاملي ايجاد شود.
معاون حقوقي و پارلماني رييس‌جمهور درباره‌ي ارسال نامه‌هاي متعدد به رييس‌جمهور از سوي شخصيت‌هاي مختلف سياسي گفت: آقاي خاتمي حتما تمام اين نامه‌ها را ديده‌اند و خوانده‌اند و پي‌گير مهار ماجراي اين نوع تشنج‌آفريني‌ها در كشور هستند.
وي درباره‌ي بحث سياه‌نمايي كه از سوي رييس‌جمهور مطرح شده نيز اظهار داشت: آقاي خاتمي بحث سياه‌نمايي را مطرح كردند ولي اتفاقا به خاطر اين كه در جامعه، سياه‌نمايي نشود، مطرح شد، بعد از حوادث كوي دانشگاه اين نوع هجمه همه‌جانبه به جريان‌هاي مختلفي كه هيچ ارتباطي به قضيه كوي دانشگاه نداشتند مثل ماجراي دستگيري ملي - مذهبي‌ها، نويسندگان، روزنامه‌نگاران و بستن برخي از مراكز مطبوعاتي و فرهنگي و يا مرگ خانم زهرا كاظمي و اين مجموعه باعث مي‌شود كه در دنيا اين روش‌ها و حرفها، سياه‌نمايي ايجاد و نظر افكار عمومي دنيا را نسبت به ما بد ‌كند.
وي گفت: ما تلاش‌هاي زيادي كرديم و در بحران زيادي هستيم؛ آمريكا بسيار تلاش مي‌كند كه اين فضاي تلخ سياه در ايران بيشتر نمايش داده شود و ما با اين كارها، ايجاد فضاي تلخ و تند {را} كه در كشور حاكم است، تشديد مي‌كنيم.
معاون حقوقي و پارلماني رييس‌جمهور در مقابل سوالات متعدد خبرنگاران شبكه‌هاي عربي درباره‌ي وضعيت عراق اظهار داشت: قطعا آنچه كه بتواند عراق را به سمت آرامش و امنيت بيشتر پيش ببرد، به نفع مردم عراق است. مردم عراق اگر بتوانند سرنوشتشان را تعيين كنند حتي اگر گامهاي كوچكي بردارند، موثر است.
وي ادامه داد: بايد نگاه آينده و درازمدت مجموعه جريان‌هاي سياسي عراق اين باشد كه عراق را خود عراقي‌ها با ظرفيت‌هاي دموكراتيكي كه در آن وجود دارد، اداره كنند.
ابطحي گفت: كارهاي مفيد و مثبتي كه در جهت اهداف مردم عراق باشد، مي‌تواند براي آنها مفيد باشد.
وي در پاسخ به سوالي روابط ايران و سوريه را قديمي و خوب توصيف كرد و گفت: ما در بحران‌ها همواره همكاري و همراهي كرديم كه طبيعي است هر كشوري منافع و مصالح ملي خود را در اولويت قرار دهد.
ابطحي در ادامه درباره‌ي برداشت رسانه‌هاي خارجي از اظهارات خاتمي در كرج مبني بر قوي شدن احتمال استعفايش گفت: برداشت من از مجموعه‌ي سخنان آقاي خاتمي الزاما استعفا نبود، بلكه برداشتم اين بود كه بايد در كشور روندي تحقق يابد و آن روند مدني‌شدن جامعه است. حاكميت و مديريت جامعه بدون اينكه مردم آن را بخواهند، مشروعيت ندارد اما راه اينكه نظر مردم را بدانيم بسيار مهم است.
وي با بيان اينكه راه اطلاع از نظر مردم تنها اين است كه آنان در انتخابات‌هاي مختلف نظرشان را اعلام كنند، يادآور شد: اگر كساني در جامعه باشند كه هستند و نخواهند تفكر كساني كه راي آورده‌اند (منتخبان مردم) حاكم باشد، باعث مي‌شود كه بدنه‌ي جامعه از يكديگر انفكاك پيدا كند و قدرت و قوتي در جامعه به‌وجود مي‌آيد.
وي درباره‌ي تحقق شرايطي كه رييس‌جمهور براي تبديل انتخابات به حماسه بيان كرده بود، اظهار داشت: تا الان اين شرايط تحقق پيدا نكرده است و يكي از علت‌هاي عدم تحقق آن، اين است كه جمعي، اراده‌اي بر اين ندارند كه اين شرايط تحقق يابد و عده‌اي در حاكميت جور ديگري تفكر مي‌كنند و معتقدند كه مقدمات قدرت و حاكميت چيز ديگري است.
ابطحي در پاسخ به سوالي درباره‌ي تاثير بازداشت‌هاي اخير دانشجويان و مطبوعاتي‌ها بر روي جو عمومي جامعه و ميزان مشاركت مردم در انتخابات گفت: طبيعي است آنچه كه باعث شود مردم دلسرد شوند و پشتوانه‌ي خود را از دست دهند، قطعا در كمتر حضور پيدا كردن آنان در پاي صندوق‌هاي راي تاثير مي‌گذارد، همانطور كه نتيجه آن را در انتخابات شوراي شهر ديديم.
معاون رييس‌جمهور درباره‌ي اقدام دولت درباره‌ي خبرنگاران ربوده شده در لبنان نيز گفت: بارها اين مساله از سوي مسوولان جمهوري اسلامي پي‌گيري شده و وزارت خارجه‌ي ما اين را يكي از دستورات ثابت گذاشته و پي‌گير اين مساله است.
وي ادامه داد: ما هم‌چنان اعتقاد داريم كساني كه اين جنايت را انجام داده‌اند بايد جواب بدهند؛ دولت لبنان و جمهوري اسلامي ايران اين مساله را پي‌گيري مي‌كنند اما ما هنوز به اطلاعات جديدي نرسيده‌ايم.

 

كد خبر :8204-11510

© Copyright 2003-2019, Webneveshteha.com. All rights reserved.