۳۱ فروردين ۱۳۸۶
انتشار در: خبرگزاری ایسنا
محمدعلی ابطحی: دولتمردان از درون قالب‌های شيشه‌ای، نمی‌توانند با مردم سخن بگويند

 

يك عضو مجمع روحانيون مبارز گفت: رسانه زماني قدرت خواهد داشت که از يکسو با مردم ارتباط داشته باشد و از ديگر سو دولت نيز به افکار مردم احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) محمدعلي ابطحي طي سخناني در نشست " سياستمدار و رسانه" که از سوي سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي مشهد برگزار شد، به بررسي جايگاه رسانه‌ها در جامعه و رابطه دو سويه آن با سياست، چالش‌ها و مسايل اين حوزه پرداخت و اظهار داشت: بر اين باورم که دولتمردان تا وقتي در درون قالب‌هاي شيشه‌اي هستند، نمي‌توانند با مردم سخن بگويند.

وي معتقد است:اگر تمام شئون و حرکات يک شخصيت دولتي به عنوان يک انسان، بدون پرده در جامعه مطرح شود، باعث پذيرش بيشتر دولت و دولتمردان در صحنه اجتماع خواهد شد.

وي با اشاره به اين نکته که مقدار کاربران اينترنت در ايران با فاصله زيادي بيش‌تر از ديگر کشورهاي خاورميانه است، گفت: اين امر نشان دهنده اين است که امروز تنها دولتمردان سخن نمي‌گويند بلکه مردم نيز به صحنه رسانه آمده‌اند .

وي افزود: به تناسبي که يک حاکميت احساس کند به مردم نيازمند است، نقش مردم پر رنگ‌تر مي‌شود و تاثير اين نقش و قدرت مردم از طريق رسانه‌ها تجلي مي‌يابد.

ابطحي ادامه داد: رسانه‌ها زماني قدرت خواهند داشت که از يک سو بتوانند با مردم ارتباط برقرار کنند و از ديگر سو دولت نيز به افکار منعكس شده مردم در رسانه‌ها اهميت دهد.

وي به دوران رياست جمهوري سيدمحمد خاتمي اشاره کرد و گفت: در آن زمان دو ديدگاه در کشور رواج داشت؛ ديدگاهي که معتقد بود بايد با ابهت با مردم برخورد کرد و جامعه مدني و لوازم آن چيزي است که به ابهت دولت لطمه مي‌زند که اين ديدگاه بيشتر از جانب رسانه‌هاي محافظه‌کار دنبال مي‌شد. و ديدگاه ديگري که بنا بر بيرون آمدن دولتمردان از قاب‌هاي شيشه‌اي داشت كه به نظر من طرح خوبي بود.

ابطحي در ادامه اين نشست به تعريفي از جامعه مدني پرداخت و گفت: ‌جامعه مدني يعني تقسيم قدرت بين نهادهاي واسط مردمي، غير دولتي و حزبي.

وي در پاسخ پرسشي درباره NGO گفتگوي اديان و همچنين مجله «اخبار اديان» گفت: در سال 65 که معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بودم، بحث گفت‌وگوي اديان را راه انداختم و در آن سال‌ها ديدار و مباحثه با کليساي يونان داشتيم و اکنون نيز موسسه NGO گفتگوي اديان و همچنين مجله «اخبار اديان» فعال است.

وي خاطرنشان كرد: اگر دولت‌ها NGO ها را بازوهاي خود بدانند و بار مسووليت را به بخش‌هاي مدني تفويض کنند، بار حاکميت کم مي‌شود، اما برخي دولتمردان معتقدند که اين امر اطمينان خاطر حداکثري آن‌ها را به مخاطره مي‌اندازد و بدين روي شايد نسبت به اين موسسات بي‌مهري و سوء ظن افزايش يافته است.

اين عضو مجمع روحانيون مبارز در پاسخ به پرسشي در مورد رابطه دولت و رسانه‌ها در دوره خاتمي گفت: در عصر حاضر دولت‌ها خيلي رسانه‌ها را کنترل و مديريت نمي‌کنند اما در ايران هنوز رسانه ملي بيشترين تاثيرگذاري را روي مردم دارد. در دوران خاتمي در بسياري موارد رسانه ملي در برابر دولت قرار گرفت که مشکلاتي نيز براي دولت بدين جهت ايجاد مي‌شد؛ چراکه در جامعه ما بدون پشتوانه رسانه ملي کار براي دولت بسيار دشوار است.

وي در پاسخ به سوالات دانشجويان حاضر در جلسه با اشاره به فرهنگ سياسي رايج جامعه گفت: لازم است که يک همايش فرهنگي در كشور داشته باشيم تا توقعات‌مان به سطحي برسد که قابليت اجرا داشته باشد؛ در پايان دوره رياست جمهوري خاتمي تندترين نقدها از دولت اصلاحات مي‌شد اما کسي تصورش را نمي‌کرد که پس از آن جوي ايجاد شود که شرايط نقد از بين رود؛ شايد اين مساله به نقش تاريخي دولت ستيزي نهادينه شده در جامعه مربوط باشد.

ابطحي در پاسخ پرسش يکي از دانشجويان درباره آمادگي اصلاح طلبان براي حضور در انتخابات آتي نيز گفت: جريان اصلاح‌طلب در حال آماده کردن خود براي حضور قوي در انتخابات است و اين جريان در ايام انتخابات فعال خواهد بود.

 

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-908217

 

© Copyright 2003-2022, Webneveshteha.com. All rights reserved.