۰۹ خرداد ۱۳۸۴
انتشار در: شریف نیوز
ابطحی جواب حجاریان را داد

 

معاون سابق پارلمانی محمد خاتمی‌، رییس جمهوری ایران گفت جنبش ایجاد تغییرات اصلاح‌طلبانه در ایران نمرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد علی ابطحی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از تهران تصریح كرد حتی اگر حضور مردم در انتخابات كم باشد و محافظه‌كاران به پیروزی برسند، فردی كه به جای محمد خاتمی، ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد، قطعا دشواری‌های زیادی برای پر كردن شكاف بین حكومت و رای‌دهندگان خواهد داشت.

وی افزود: «اگر میزان مشاركت مردم كم باشد بدان معنا نیست كه مردم از اصلاحات خاتمی روی گردان شده‌اند.»

ابطحی تاكید كرد: «این بدان معنا است كه آنها ناامید شده یا خواستار اصلاحات سریعتری هستند. این بدان معنا است كه مردم بیش از آنچه جنبش اصلاحات به آنها داد، نیاز دارند.»
به گفته ابطحی، هر كسی كه در انتخابات پیروز شود، تحت فشار شدیدی خواهد بود كه در مسیر اصلاحاتی كه خاتمی بنا نهاد، باقی بماند.»

وی گفت: «آگاهی از حقوق فردی چیزی نیست كه بتوان آن را نادیده گرفت. آزادی می‌تواند محدود شود، برخوردهای فیزیكی ممكن است رخ دهد اما هیچ كس نمی‌تواند این مساله را از مردم بگیرد و آنها را وادار به فراموش كردن حقوق خود كند.»

مشاور رییس جمهوری ایران افزود: «اگر یك محافظه‌كار پیروز شود دولت جدید یا درگیر برخوردهای شدید شده یا سعی خواهد كرد خود را با شرایط وفق دهد.»

وی اظهار داشت: «اما حقیقت این است كه برخورد با مردم گزینه مطلوبی نیست. من پیش‌بینی می‌كنم هر فردی كه رییس جمهوری شود، هیچ تغییر بزرگ (منفی) در آزادیهای فردی، فرهنگی و اجتماعی رخ نمی‌دهد.»

ابطحی تصریح كرد: «جامعه در حال حركت است و كار خود را انجام می‌دهد. جامعه در انتظار اجازه دولت نمی‌ماند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی كه به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان ایران در وضعیت بحرانی قرار دارند، ابطحی گفت‌ این جناح راست ایران است كه با مشكل بزرگتر روبرو می‌شود.

وی افزود‌: «جنبش محافظه‌كار احتمالا با بحران جدی‌تری روبرو خواهد شد زیرا بر مبارزه با آزادیهای اجتماعی تكیه كرده و (با كنترل پست ریاست جمهوری) در این امر نمی‌تواند موفق شود.»

ابطحی تاكید كرد: «افرادی كه به جنبش‌های تندرو و رادیكال وابسته هستند با بحران روبرو خواهند شد.»

وی گفت‌: «رفتن خاتمی تنها پارادوكس حكومت ایران را نشان خواهد داد. پارادوكسی در راس هرم حكومت وجود دارد. اگر فردی از حمایت عمومی برخوردار باشد مانند خاتمی با مشكلاتی روبرو خواهد شد. در غیر این صورت باید خود را با راس هرم و بخش محافظه‌كار حاكمیت وفق دهد و سپس وی با مشكل فقدان حمایت مردم روبرو خواهد شد.»

لینک مطلب

© Copyright 2003-2023, Webneveshteha.com. All rights reserved.