۱۷ آبان ۱۳۸۲
انتشار در: http://www.isna.ir
ديدار ليگابو با معاون حقوقي رييس‌جمهور؛ابطحي: اسلام واقعي دين آزادي و صلح است كه تضادي با مباني حقوق بشر ندارد تلاش دولت خاتمي توجه به كرامت انساني است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس فقه و حقوق - حقوق سياسي
ليگابو، گزاشگر ويژه‌ي آزادي عقيده و بيان كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد روز شنبه با حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيدمحمدعلي ابطحي، معاون حقوقي و امور مجلس رييس جمهوري ديدار و گفت‌وگو كرد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ابطحي در اين ديدار با اشاره به تلاش طولاني روشنفكران مسلمان با هدف طرح انديشه‌هاي افراطي از دامن اسلام اظهار داشت: اسلام واقعي دين آزادي و صلح است كه تضادي با مباني حقوق بشر ندارد.
وي با ابراز نگراني از رشد انديشه‌هاي طالباني در داخل و خارج كشور كه مي‌تواند بيشترين ضربه‌ها را به اسلام وارد كند، اظهار داشت: بزرگترين تلاش دولت اين بوده است كه به لحاظ مباني فكري به قرائتي از دين تمسك جويد كه منافاتي با زندگي بشر و صلح و آزادي نداشته باشد زيرا هر ديني كه در برابر آزادي‌هاي مردم بايستد از صحنه سياسي و اجتماعي حذف خواهد شد.
معاون حقوقي و امور مجلس رييس‌جمهور با بيان اينكه بعضي از برداشت‌هاي اعتقادي گاهي نقض حقوق بشر را به همراه دارد، تلاش دولت خاتمي را در راستاي دفاع از حقوق بشر و توجه به كرامت انساني دانست و گفت: امروز مردم ايران خواهان حركت‌هاي اصلاح طلبانه هستند و اين از موفقيت‌هاي بزرگ دولت جمهوري اسلامي است.
ابطحي اظهار داشت: خوشبختانه بخشي از مسوولان كشور نيز درباره‌ي مواردي كه نگراني فعالان جهاني حقوق بشر را در خصوص ايران برانگيخته است، حساس‌اند و آنها را پيگيري مي‌كنند و اين واكنش‌ها در برخي رسانه‌هاي داخلي نيز منعكس مي‌شود.
وي تذكر رسمي قانون اساسي رييس‌جمهور به قوه‌ي قضاييه در رابطه با توقيف مطبوعات، ارائه لوايح اخير رييس‌جمهور، پيگيري قتل‌هاي زنجيره‌اي و ماجراي قتل زهرا كاظمي را از نمونه‌هاي توجه دولت به مسايل مربوط به حقوق بشر و آزادي بيان و عقيده و نهادينه شدن مردم‌سالاري در كشور دانست.
معاون حقوقي و امور مجلس رييس‌جمهور با تبيين جايگاه مستقل قوا در قانون اساسي اظهار داشت: به دليل جدي بودن استقلال قوا در ايران نمي‌توان انتظار حل همه‌ي مسايل را تنها از يك بخش حكومت داشت.
ليگابو، گزاشگر ويژه آزادي عقيده و بيان كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد نيز در اين ديدار از اقدامات دولت جمهوري اسلامي ايران در رابطه با دفاع از حقوق بشر، آزادي بيان و عقيده قدرداني كرد.
وي با بيان اينكه اعتقادات ديني در اسلام مانع آزادي انديشه و بيان و حقوق بشر نيست، آمادگي كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد را براي همكاري با ايران در رابطه با پيشبرد مسايل مربوط به حقوق بشر اعلام كرد.

كد خبر :8208-07185

 

 

© Copyright 2003-2019, Webneveshteha.com. All rights reserved.